REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów? Czy pracownikowi należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?
Sztuczna inteligencja w służbie zdrowiu, wdrożenie nowych technologii usprawniających pracę lekarzy, czy inwestycje gigantów technologicznych w innowacyjne rozwiązania opieki zdrowotnej – to najnowsze trendy rynku pracy sektora opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych. Wszystkie te rozwiązania mają na celu usprawnienie działań specjalistów oraz efektywne zaplanowanie zatrudnienia w tej branży, w której globalnie 78% pracodawców deklaruje niedobór odpowiednich do pracy kandydatów – to wnioski z raportu „Healthcare & Life Sciences World of Work” przygotowanego przez ManpowerGroup.
Okres wiosenno-letni to idealny czas na organizację imprezy firmowej w plenerze. Obcowanie z naturą sprzyja pogłębianiu przyjacielskich więzi, odstresowuje i rozładowuje napięcia. Jak zorganizować wydarzenie, które dostarczy pracownikom moc niezapomnianych wrażeń i ułatwi im zbudowanie dobrych relacji? Przedstawiamy 4 pomysły na firmową imprezę integracyjną w outdoorze.
REKLAMA
Prawo pracy jest obszerną dziedziną prawa, która reguluje stosunki między pracodawcami a pracownikami. Ma na celu ochronę pracowników i zapewnienie im uczciwych warunków zatrudnienia.
Malta to kraj Unii Europejskiej, którego mieszkańcy cieszą się największą liczbą dni wolnych od pracy w roku. Jest ich – nie licząc weekendów – aż czternaście, podczas gdy w Polsce mamy jedynie trzynaście dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Malcie?
Naliczamy pracownikom premię za frekwencję. Premia przysługuje za każdy miesiąc, w którym pracownik miał 100% obecności w pracy. Jest ona naliczana za każdy dzień roboczy miesiąca, który pracownik przepracował w całości, jako procent wynagrodzenia zasadniczego. Czy tak przyznawana premia będzie podlegała wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelnik z Wałbrzycha.
Pracownik po raz kolejny spóźnił się do pracy i nie podpisał listy obecności. Z tego powodu został wezwany do szefa, który polecił mu napisać wyjaśnienie dotyczące spóźnienia. Pracownik nie wykonał tego polecenia i próbował ustnie wyjaśnić spóźnienie. W konsekwencji został ukarany karą upomnienia za spóźnienie do pracy. Pracownik złożył sprzeciw, w którym napisał, że nie został wysłuchany. Sprzeciw nie został uwzględniony. Pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy ma rację twierdząc, że kara upomnienia jest bezzasadna? - pyta Czytelnik z Wrocławia.
REKLAMA
Prowadzimy rekrutację na stanowisko menedżera sprzedaży, który ma bezpośredni kontakt z klientami. Spośród 3 kandydatów najlepsza pod względem merytorycznym i z najciekawszym doświadczeniem zawodowym jest osoba z poważnym ubytkiem w uzębieniu. Niestety, nie ma możliwości, aby z tak widoczną wadą obsługiwała naszych klientów. Zależy nam jednak na kompetencjach tej osoby. Czy w związku z tym istnieje możliwość, abyśmy jako pracodawca pokryli koszty leczenia ubytków w uzębieniu, ale w zamian zaproponowali podpisanie umowy lojalnościowej, w której pracownica zobowiąże się do pozostawania w zatrudnieniu przez minimum 2 lata od zakończenia leczenia?
Nasz pracownik zmarł w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Nie doczekał wypłaty tego świadczenia za marzec 2023 r., której termin przypada ostatniego dnia tego miesiąca. Komu powinniśmy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne?
Płatnicy składek mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawiają warunki pracy jeszcze tylko w czwartek 18 maja. W tym roku pula środków wynosi 100 mln złotych.
Znalezienie odpowiednich pracowników sezonowych to nie lada wyzwanie dla wielu firm, szczególnie w branżach, w których piki sezonowe generują znaczny wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby szybko i skutecznie dotrzeć do odpowiednich kandydatów.
Sytuacja na rynku pracy jest optymalna, jak na trudne warunki, w których nam przyszło żyć – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Niektórzy pracownicy wykonują pracę wyłącznie w trybie zdalnym na podstawie złożonego wniosku. Otrzymali do tego celu służbowe laptopy i telefony (opłacany przez pracodawcę abonament zawiera co prawda pakiet internetowy, ale nie zawsze i nie w każdym miejscu może działać bez zakłóceń). Dlatego oprócz kosztów energii elektrycznej pracodawca, który zwraca pracownikom również te wynikające z użytkowania łącza internetowego, w formie ryczałtu w stałej miesięcznej wysokości, zgodnie z regulaminem pracy zdalnej. Jak obliczyć taki ryczałt?
Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia nałożyła na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne związane z wysłaniem pracownika do pracy za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika?
Praca zdalna. Jakie są prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy? W jaki sposób odnaleźć się i sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości?
Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na rozliczenie roczne składki zdrowotnej, do końca maja należy złożyć wniosek o zwrot w przypadku nadpłaty. Przegapienie terminu wniosku może w najgorszym wypadku spowodować przepadek środków.
Jakie są cechy opieki uzasadniającej przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego? Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Co oznacza pracę zarobkową? Poniżej szczegóły, które pokazują, że nie każda opieka uzasadnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
W dniu 18 maja 2023 r. mija termin na składanie wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz na poprawę BHP.
Frustracja zawodowa – jak z nią walczyć? Brak dobrej komunikacji w miejscu pracy, rosnące oczekiwania pracodawcy i nasze własne, nie ułatwiają zapanowania nad emocjonalną stabilnością. Niezadowolenie i towarzyszący stres zmienia się we frustrację zawodową. Czym jest frustracja zawodowa? Czy można dostać na nią L4?
Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.
Inwestując w rodziny, de facto wspieramy wzrost gospodarczy, bo te pieniądze trafią na rynek i obywatele będą za nie kupować produkty i usługi; rosnąć będzie nie tylko nasza gospodarka, ale przede wszystkim poziom życia polskich rodzin - mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek komentując propozycje ogłoszone na weekendowej konwencji.
Pomimo planowanego podniesienia świadczenia dla rodzin do 800 zł wszystkie inne programy m.in. świadczenie matczyne, "Maluch plus", "Dobry start", "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" cały czas będą prowadzone - przekazała w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Główny Urząd Statystyczny podał, ile w I. kwartale wynosiło przeciętne wynagrodzenie. Komunikat prezesa GUS został opublikowany w „Monitorze Polskim”
Prezes PiS poinformował, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus wzrośnie do 800 zł. Ta propozycja wyborcza została ogłoszona podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.
W Warszawie odbyła się dwudniowa konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”. Przedstawiono na niej propozycje programowe PiS. Jakie zmiany zapowiada partia?
Jak pracować, by nie żałować? Co piąty white collar nie jest szczęśliwy w swojej pracy, a ponad 60% ankietowanych odczuwa wyraźny żal związany z podjętymi decyzjami zawodowymi. Jedna trzecia pracowników generacji Y i Z przyznała, że rozważa zmianę pracy, a co piąty badany myśli o przebranżowieniu.
Jedna trzecia pracowników generacji Y i Z rozważa zmianę pracy, co piąty badany myśli o przebranżowieniu - wynika z badania RocketJobs.pl. Jak podano, branżą, w której najczęściej rozważano zmianę pracy, jest sprzedaż.
Wniosek do rzecznika MŚP zamiast obsługi prawnej? Od dziś to bardziej realne. W jakich sprawach można złożyć wniosek ?
Nagrody naukowe mogą kształtować kariery, pomagając zdobywać granty czy pracę w lepszych laboratoriach; równocześnie mogą się przyczyniać do braku różnorodności na wyższych szczeblach rozwoju zawodowego. Według badań, niestety, nadal niewiele nagród sprzyja sprawiedliwemu dostępowi i ocenie.
Wbrew intuicji, wypadki w miejscu pracy najczęściej zdarzają się w warunkach umiarkowanie niebezpiecznych – informuje pismo „Personnel Psychology”.
Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy.
Wbrew intuicji, wypadki w miejscu pracy najczęściej zdarzają się w warunkach umiarkowanie niebezpiecznych – informuje pismo „Personnel Psychology”.
Tester aplikacji – jak nim zostać? Branża IT to ważny element życia codziennego. Rośnie ilość rzeczy, które wymagają zaprogramowania, a co za tym idzie przetestowania. Tester aplikacji mobilnych to jeden z zawodów, na które zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Czym zajmuje się? Jakie są jego zarobki?
Uczestnik PPK złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a mimo to pracodawca obliczył, pobrał i dokonał tych wpłat do instytucji finansowej. Po otrzymaniu informacji, że wpłaty do PPK były nienależne, instytucja finansowa zwróciła otrzymane środki i to w kwocie wyższej (wraz z wypracowanym przez nie zyskiem) niż dokonane wpłaty.
89% przedsiębiorców obawia się, że rząd w roku wyborczym będzie rozdawał „kosztowne prezenty”, za które będą musieli zapłacić. 60% spodziewa się, że inflacja na koniec roku wyniesie pomiędzy 10% a 13% – wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Pracodawcy apelują do rządu i związkowców o pilną weryfikację mechanizmu wzrostu płacy minimalnej i odejście od obecnie obowiązujących przepisów.
W jaki sposób doradca klienta z urzędu pracy pomaga osobie zarejestrowanej? Sprawdź!
Wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) można składać do 18 maja. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 milionów złotych.
Podwyżki dla całego środowiska medycznego od 1 lipca nastąpią zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Resort zdrowia przewiduje, że koszt podwyżek w II. półroczu wyniesienie co najmniej 3–4 miliardy złotych. Takie informacje podał minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do zapowiadanego protestu pielęgniarek.
Wracają badania okresowe medycyny pracy
Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to 73 proc. zwróciłoby się o podwyżkę, a 63 proc. o premię finansową – wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Na trzecim miejscu najbardziej oczekiwanych benefitów znalazł się 4-dniowy tydzień pracy – dodano.
W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.
Czym jest umowa o praktykę absolwencką i ile może trwać? Ile może zarobić absolwent w ramach umowy o praktykę absolwencką? Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką? Czy praktykant może otrzymać zaświadczenie z odbytych praktyk?
Poszukiwanie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem. Chcąc zdobyć doświadczenie w zawodzie potrzebna jest praca, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia. Jakie są zatem inne sposoby na uzyskanie potrzebnych umiejętności bez nawiązywania stosunku pracy? Oto dwa rozwiązania, którymi warto się zainteresować.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok bielskiego sądu niekorzystny dla byłych pracowników firmy budowlanej, którzy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy za zwolnienia grupowe. To konsekwencja skargi nadzwyczajnej, którą złożył Prokurator Generalny.
Kim jest rodzina? Okazuje się, że to zależy. To zależy w jakim kontekście i w stosunku do kogo mówimy o rodzinie. Co ciekawe, na gruncie jednej ustawy - mianowicie wprowadzające zmiany w Kodeksie pracy i w innych ustawach, obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. rodzina jest rozumiana inaczej co do funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, bo szerzej i w bardziej uprzywilejowany sposób, niż do innych pracowników.
Prawo pracy ciągle się zmienia. Jeszcze w kwietniu 2023 r. weszła w życie duża nowelizacja, implementująca dyrektywy europejskie. Prawo prawem…, ale czy w Polsce rzeczywiście są przestrzegane prawa pracownicze? Okazuje się w światowym rankingu Polska nie wypada dobrze. Wyprzedzają nas kraje Azji czy Afryki. Dlaczego Polska otrzymała ocenę 3 na 5? Czym jest ITUC - International Trade Union Confederation? I co pokazują badania w zakresie przestrzegania zbiorowych praw pracowniczych?
Dyrektywa Work-Life Balance to nowe kwestie związane z urlopami oraz uprawnieniami dla pracowników. Natomiast dyrektywa dotycząca przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki. W konsekwencji wymaga to dostosowania wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy, wzorów umów, informacji oraz procedur obowiązujących w firmach.
REKLAMA