REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czternasta emerytura w 2023 roku wyniesie 2202,50 zł netto. Decyzja Rady Ministrów

14. emerytura 2023 - 2202,50 zł netto
14. emerytura 2023 - 2202,50 zł netto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2202,50 zł netto (o 2,50 zł więcej niż zapowiadał wcześniej wicepremier Jarosław Kaczyński) wyniesie w 2023 roku tzw. czternasta emerytura. Zostanie wypłacona we wrześniu. Tak wynika z komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po posiedzeniu rządu w dniu 22 sierpnia 2023 r.

14. emerytura 2023 - 2202,50 zł netto

W dniu 22 sierpnia 2023 r. rząd przyjął:
- rozporządzenie w sprawie określenia kwoty wyższej niż kwota najniższej emerytury stosowanej do ustalenia wysokości kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 r. oraz
- rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 r., 
przedłożone przez minister rodziny i polityki społecznej.

Rada Ministrów podjęła decyzję o podwyższeniu tzw. 14. emerytury do kwoty 2650 zł. Dla osób, które pobierają najniższą emeryturę, świadczenie to, w momencie wypłaty, będzie wynosić 2202,50 zł netto (o ok. 838 zł netto więcej niż wynika z ustawy). 

Dodatkowe środki trafią do blisko 9 mln emerytów i rencistów. W tym roku wysokość 14. emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto względem 2022 r. 14 emerytura zostanie wypłacona we wrześniu. Od 2023 r. 14. emerytura jest świadczeniem stałym i będzie wypłacana co roku.

Najważniejsze zasady wynikające z przepisów tych dwóch rozporządzeń a także z ustawy z 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów:

Wysokość 14. emerytury została podwyższona z kwoty ustawowej wynoszącej w 2023 r. 1588, 44 zł do kwoty 2650 zł.

W 2023 roku wysokość 14. emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto względem 2022 r.

Dla osób, które pobierają emeryturę do 2900 brutto świadczenie to będzie  wynosić, w momencie wypłaty, 2202,50 zł netto czyli o ok. 838 zł netto więcej niż wynika to z ustawy.

Ważne

14. emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom,  które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Do świadczenia będą uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł.

W 2023 roku 14. emerytura wypłacana będzie we wrześniu. Świadczenie będzie wypłacane przez ZUS z urzędu. Nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia.

Z kwoty 14. emerytury nie mogą być dokonywane potrącenia i egzekucje.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.

14. emerytura będzie wypłacona osobom pobierającym emerytury i renty: 

 • w systemie powszechnym
 • rolników,
 • służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rent socjalnych
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
 • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 1407

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA