Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
- Możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem
- Zgoda od pracodawcy - na co zwrócić uwagę
- Pokoje dla dzieci i animator w miejscu pracy
- Odpowiedzialność wykroczeniowa rodzica za dziecko
- Z rodzicem do pracy w Urzędzie Statystycznym w Kielcach
- Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracodawcy
- Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracownika
Możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem
Temat możliwości przebywania dzieci w miejscu pracy, jest istotny, ponieważ życie przynosi często niespodziewane sytuacje, np. zamknięcie żłobka/przedszkola, choroba niani czy dziadków, nagły wyjazd drugiego rodzica, które powodują, że pracownik nie ma fizycznie "co zrobić z dzieckiem" - a jednocześnie jest bardzo potrzebny pracy.
REKLAMA
Oczywiście rozwiązaniem jest praca zdalna - jednak nie w każdym zawodzie możliwe jest jej świadczenie. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej czy urlop na opiekę nad dzieckiem też nie są rozwiązaniem, jeżeli pracownik jest potrzebny w pracy.
Generalnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP), rozporządzenia wykonawcze czy inne ustawy związane z zatrudnieniem nie wskazują na zakaz przebywania w miejscu pracy innych osób niż pracownicy czy osoby świadczące pracę na innych podstawach prawnych, w tym dzieci, członków rodziny, przyjaciół, kontrahentów.
Zatem czy to co nie jest zakazane jest dozwolone? To zależy. Najważniejsze w tej materii są: rodzaj i charakter pracy, miejsce pracy oraz wewnętrzne uregulowania pracodawcy czy administratora budynku.
Zakaz przebywania w miejscu pracy członków rodziny czy osób bliskich pracownika może być uregulowany przez pracodawcę w regulaminie pracy, ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz organizowanie pracy w sposób umożliwiający jej świadczenie.
Zgoda od pracodawcy - na co zwrócić uwagę
Jeżeli pracownik już rzeczywiście musi przyjść do pracy z dzieckiem, powinien otrzymać od pracodawcy, czy osoby działającej w jego imieniu na to zgodę. Pracownik powinien poinformować przełożonego o całej sytuacji, w jakiej się znalazł. Szczególnie ważne są takie kwestie:
- Zasady współżycia społecznego – konieczne jest zapewnienie możliwości świadczenia pracy innym pracownikom, nie jest dozwolone zakłócanie porządku pracy przez dzieci;
- Obowiązek świadczenia pracy przez pracownika, pomimo obecności jego dziecka w miejscy pracy, a także pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy, jeżeli akurat nie musi jej świadczyć;
- Zapewnienie bezpiecznych warunków dla dziecka, ogólnie bezpiecznych warunków pracy oraz zabezpieczenie miejsc z dokumentami i sprzętem.
Pokoje dla dzieci i animator w miejscu pracy
Jeśli większa liczba pracowników jest zainteresowana okazjonalnym czy wyjątkowym zabieraniem dziecka do miejsca pracy, pracodawca może w zakładzie pracy udostępnić wolne pomieszczenie, w którym dzieci mogłyby spędzić czas pod opieką dorosłego (np. animatora zabaw). Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nadal rodzic jest prawnym opiekunem i jest odpowiedzialny za dziecko w pracy, w gruncie rzeczy praca to nie jest przedszkole.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRiO) w art. 92, wskazuje, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Z kolei art. 95 § 1 KRiO przewiduje, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw, § 3 władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Art. 96 § 1 KRiO w zakresie sprawowanej pieczy wskazuje, że rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.
Odpowiedzialność wykroczeniowa rodzica za dziecko
Gdyby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia rodzic może być narażony na odpowiedzialność wykroczeniową i karną. Przepis art. 106 KW, przewiduje, że kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Z rodzicem do pracy w Urzędzie Statystycznym w Kielcach
Pracownicy urzędu mogą przyjść do pracy dzieckiem w soboty pracujące, kiedy dzieci nie idą do przedszkola lub szkoły. Pracownik nie musi brać dnia wolnego, jest obecny w pracy i wykonuje swoje obowiązki. Dzięki temu urząd może sprawnie realizować swoje zadania. Aby w tym czasie dzieci miały zajęcie, pracownicy urzędu już wcześniej są przygotowani do takiego dnia. Dzieci mają zorganizowane: gry, zabawy (np. uzdrawianie schorowanego „Gusika”), słuchanie bajek, układanie puzzli, kolorowanie map. Dodatkowymi atrakcjami są: drugie śniadanie u dyrektora urzędu oraz zajęcia edukacyjne z zakresu statystyki. Po takim dniu zadowolone są zarówno dzieci, które miały ciekawe zajęcia, jak i rodzice, którzy mogli pogodzić swoje obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi.
Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracodawcy
- umożliwia elastyczny rodzaj pracy, przez co pracownik może być bardziej wydajny i efektywny,
- kształtuje swój pozytywny wizerunek pracodawcy przyjaznego rodzinie,
- zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników,
- mniej nieobecności pracowników z powodu opieki nad dziećmi.
Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracownika
- łączy obowiązki rodzica i pracownika,
- nie ma poczucia, że z powodu nieprzewidzianych sytuacji zaniedbuje obowiązki w pracy,
- powodem jego nieobecności w pracy nie jest konieczność opieki nad dziećmi.
W jakich urzędach można przyjść z dzieckiem do pracy?
- Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB z praktyką „Z rodzicem do pracy”;
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli;
- Wojskowa Komenda uzupełnień w Zamościu;
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku;
- Kuratorium Oświaty w Krakowie;
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie;
- Lubelski Urząd Wojewódzki;
- Centralne Biuro Śledcze w Warszawie;
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlu i Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie;
- Ministerstwo Finansów.
Niektóre z powyższych punktów, szczególnie takie jak: CBŚ czy Straż Pożarna są zaskoczeniem, ponieważ w takich miejscach szczególnie ważne są bezpieczeństwo czy zachowanie zasad poufności, a także porządek i właściwa organizacja pracy. Przebywanie dzieci, szczególnie małych może to utrudnić.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat