REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Przykładowo Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB (work-life-balance) z praktyką „Z rodzicem do pracy”.

rozwiń >

Możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem

Temat możliwości przebywania dzieci w miejscu pracy, jest istotny, ponieważ życie przynosi często niespodziewane sytuacje, np. zamknięcie żłobka/przedszkola, choroba niani czy dziadków, nagły wyjazd drugiego rodzica, które powodują, że pracownik nie ma fizycznie "co zrobić z dzieckiem" - a jednocześnie jest bardzo potrzebny pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Oczywiście rozwiązaniem jest praca zdalna - jednak nie w każdym zawodzie możliwe jest jej świadczenie. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej czy urlop na opiekę nad dzieckiem też nie są rozwiązaniem, jeżeli pracownik jest potrzebny w pracy.

Generalnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP), rozporządzenia wykonawcze czy inne ustawy związane z zatrudnieniem nie wskazują na zakaz przebywania w miejscu pracy innych osób niż pracownicy czy osoby świadczące pracę na innych podstawach prawnych, w tym dzieci, członków rodziny, przyjaciół, kontrahentów.

Zatem czy to co nie jest zakazane jest dozwolone? To zależy. Najważniejsze w tej materii są: rodzaj i charakter pracy, miejsce pracy oraz wewnętrzne uregulowania pracodawcy czy administratora budynku.

Ważne
Dziecko w pracy - regulamin

Zakaz przebywania w miejscu pracy członków rodziny czy osób bliskich pracownika może być uregulowany przez pracodawcę w regulaminie pracy, ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz organizowanie pracy w sposób umożliwiający jej świadczenie.

Zgoda od pracodawcy - na co zwrócić uwagę

Jeżeli pracownik już rzeczywiście musi przyjść do pracy z dzieckiem, powinien otrzymać od pracodawcy, czy osoby działającej w jego imieniu na to zgodę. Pracownik powinien poinformować przełożonego o całej sytuacji, w jakiej się znalazł. Szczególnie ważne są takie kwestie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Zasady współżycia społecznego – konieczne jest zapewnienie możliwości świadczenia pracy innym pracownikom, nie jest dozwolone zakłócanie porządku pracy przez dzieci;
  2. Obowiązek świadczenia pracy przez pracownika, pomimo obecności jego dziecka w miejscy pracy, a także pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy, jeżeli akurat nie musi jej świadczyć;
  3. Zapewnienie bezpiecznych warunków dla dziecka, ogólnie bezpiecznych warunków pracy oraz zabezpieczenie miejsc z dokumentami i sprzętem.

Pokoje dla dzieci i animator w miejscu pracy

Jeśli większa liczba pracowników jest zainteresowana okazjonalnym czy wyjątkowym zabieraniem dziecka do miejsca pracy, pracodawca może w zakładzie pracy udostępnić wolne pomieszczenie, w którym dzieci mogłyby spędzić czas pod opieką dorosłego (np. animatora zabaw). Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nadal rodzic jest prawnym opiekunem i jest odpowiedzialny za dziecko w pracy, w gruncie rzeczy praca to nie jest przedszkole. 

Ważne
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - rodzic ponosi odpowiedzialność

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRiO) w art. 92, wskazuje, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Z kolei art. 95 § 1 KRiO przewiduje, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw, § 3 władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Art. 96 § 1 KRiO w zakresie sprawowanej pieczy wskazuje, że rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.

Odpowiedzialność wykroczeniowa rodzica za dziecko

Gdyby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia rodzic może być narażony na odpowiedzialność wykroczeniową i karną. Przepis art. 106 KW, przewiduje, że kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

Z rodzicem do pracy w Urzędzie Statystycznym w Kielcach

Pracownicy urzędu mogą przyjść do pracy dzieckiem w soboty pracujące, kiedy dzieci nie idą do przedszkola lub szkoły. Pracownik nie musi brać dnia wolnego, jest obecny w pracy i wykonuje swoje obowiązki.  Dzięki temu urząd może sprawnie realizować swoje zadania. Aby w tym czasie dzieci miały zajęcie, pracownicy urzędu już wcześniej są  przygotowani do takiego dnia. Dzieci mają zorganizowane: gry, zabawy (np. uzdrawianie schorowanego „Gusika”), słuchanie bajek, układanie puzzli, kolorowanie map. Dodatkowymi atrakcjami są: drugie śniadanie u dyrektora urzędu oraz zajęcia edukacyjne z zakresu statystyki. Po takim dniu zadowolone są zarówno dzieci, które miały ciekawe zajęcia, jak i rodzice, którzy mogli pogodzić swoje obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi. 

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracodawcy

  • umożliwia elastyczny rodzaj pracy, przez co pracownik może być bardziej wydajny i efektywny,
  • kształtuje swój pozytywny wizerunek pracodawcy przyjaznego rodzinie,
  • zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników,
  • mniej nieobecności pracowników z powodu opieki nad dziećmi.

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracownika

  • łączy obowiązki rodzica i pracownika,
  • nie ma poczucia, że z powodu nieprzewidzianych sytuacji zaniedbuje obowiązki w pracy,
  • powodem jego nieobecności w pracy nie jest konieczność opieki nad dziećmi.
Przykład

W jakich urzędach można przyjść z dzieckiem do pracy?

  • Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB z praktyką „Z rodzicem do pracy”;
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli;
  • Wojskowa Komenda uzupełnień w Zamościu;
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku;
  • Kuratorium Oświaty w Krakowie;
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie;
  • Lubelski Urząd Wojewódzki;
  • Centralne Biuro Śledcze w Warszawie;
  • Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlu i Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie;
  • Ministerstwo Finansów.

Niektóre z powyższych punktów, szczególnie takie jak: CBŚ czy Straż Pożarna są zaskoczeniem, ponieważ w takich miejscach szczególnie ważne są bezpieczeństwo czy zachowanie zasad poufności, a także porządek i właściwa organizacja pracy. Przebywanie dzieci, szczególnie małych może to utrudnić.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA