REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
7 kwietnia 2023r. weszły w życie przepisy wprowadzające do Kodeksu pracy pracę zdalną i określające zasady jej wykonywania. Na stronie internetowej PIP zamieszczamy odpowiedzi Głównego Inspektoratu Pracy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej, które mogą być pomocne w praktyce stosowania przepisów.
Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.
Rada Przedsiębiorczości w sposób zdecydowanie negatywny ocenia rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 15 kwietnia 2023 roku wprowadzającym zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Nasz stanowczy sprzeciw dotyczy nie tylko przyjętych w rozporządzeniu rozwiązań, ale również trybu ich wprowadzania.
REKLAMA
W scenariuszu bazowym nie spodziewamy się znaczącego spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w obecnym cyklu – ocenił starszy ekonomista ING Adam Antoniak w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu.
Czy wiedziałeś, że w Holandii dzieci już od 13. roku życia mogą legalnie pracować w supermarketach? To zaskakujące dla wielu turystów odwiedzających Niderlandy, którzy widzą młodych pracowników układających towary na półkach sklepowych. Największa sieć supermarketów w kraju, Albert Heijn, zachęca nawet 13- i 14-latków do aplikowania o pracę, oferując elastyczny grafik, który pozwala na łatwe połączenie pracy z nauką.
47 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony, zaś za jego podniesieniem opowiada się 20 proc. respondentów – wynika z sondażu.
Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.
REKLAMA
Firma Cpl, globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych oraz ekspert w pozyskiwaniu i rozwoju talentów, udostępniła właśnie whitepaper „The 7 metatrends to find and retain the best talent”. Dokument prezentuje prognozy trendów na najbliższe lata w zakresie pozyskiwania i utrzymywania wewnątrz firm najbardziej utalentowanych pracowników.
Pomimo tego, że przepisy pracy zdalnej obowiązują już jakiś czas i dużo się o tym pisze i mówi - pracownicy i pracodawcy wciąż mają wątpliwości i zadają szereg pytań. Poniżej najważniejsze z nich wraz z odpowiedziami.
Odzież intensywnej widzialności, zwana również odzieżą „hi–vis” ratuje życie każdego dnia. Została zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić użytkownikowi widoczność, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia lub złych warunków atmosferycznych. To ważny element ubioru – zarówno w pracy, jak i w drodze do niej. Najlepszą ochronę zapewniają certyfikowane materiały fluorescencyjne wraz z elementami odblaskowymi, które powinny być odpowiednio pielęgnowane.
W zakładzie tworzymy plany urlopowe. Czy jest ustawowy termin, w którym pracodawca ma obowiązek utworzyć taki plan?
Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?
Pracownik otrzymał od pracodawcy pieniądze na czesne. Miał podjąć studia, ale tego nie zrobił - urodziło mu się dziecko, które wymaga szczególnej opieki. Czy w tej sytuacji pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconego świadczenia?
Jeden z pracowników pracuje na stanowisku tłumacza. Osoba ta nie świadczy pracy ani w formie pracy zdalnej, ani jako telepracownik, ale wykorzystuje w pracy swój prywatny laptop. Z pracownikiem nie wiąże nas pisemna umowa o korzystanie z jego sprzętu i nie ustaliliśmy z nim żadnych warunków dotyczących zwrotu kosztów z tego tytułu. Czy w takiej sytuacji pracownik może domagać się od nas ekwiwalentu za używanie prywatnego komputera do celów służbowych? - pyta Czytelnik ze Szczecina.
Higienistka szkolna a pielęgniarka szkolna – czy to jest to samo? Oba stanowiska wiążą się z zapewnieniem właściwej opieki medycznej oraz profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych. Różnice dotyczą kwalifikacji. Jak zostać higienistką szkolną? Czy pielęgniarka szkolna powinna posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa?
Jakie są zasady pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie? Jakie są zasady zatrudniania w Polsce na niektórych stanowiskach w podmiotach sektora finansowego? Czym jest tzw. criminal check?
Obecnie procesy rekrutacyjne zajmują średnio 1-2 miesiące, automatyzacja może je skrócić do dwóch tygodni. Według ekspertów już nawet za rok większość elementów procesu rekrutacji może zostać powierzona sztucznej inteligencji. Czy jest możliwe, by kandydaci otrzymali informację zwrotną w ciągu 5 dni od rozmowy rekrutacyjnej?
Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.
Warto wysłuchać odchodzącego pracownika i zapytać o jego opinię o organizacji, kulturze pracy, warunkach zatrudnienia i relacjach zespołowych. Dobrym rozwiązaniem może być exit inerview. Czy taka rozmowa może przynieść korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika? Jak się do niej przygotować i jak ją przeprowadzić, aby była rzetelna, konstruktywna i przyjazna? I wreszcie jak analizować i wykorzystywać uzyskane informacje do podnoszenia jakości pracy i zatrzymywania najlepszych talentów?
Firmy na całym świecie, po pandemii COVID-19, stanęły przed wyzwaniem wdrożenia działań poprawiających efektywności operacyjną i prowadzących do obniżenia – i tak stale rosnących – kosztów. Największym problemem okazały się, często nieefektywne, procesy obsługi listy płac — i nie bez powodu.
Jaki jest polski rynek pracy? Co oznacza dla pracodawców rotacja pracowników i quiet quitting? Czy firmy ponoszą straty przez brak zaangażowania pracowników? Według najnowszego raportu Gallupa, pracownicy, którzy nie są zaangażowani w swoje zadania i mają obniżoną produktywność, kosztują światowy biznes nawet 7,8 biliona USD. To równowartość 11% globalnego PKB.
Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy u pracodawców zrodziło się wiele pytań i wątpliwości, dotyczących praktycznych aspektów wdrożenia nowych regulacji dotyczących pracy zdalnej. Jak uniknąć błędów? Na najważniejsze pytania odpowiada Wiktoria Kuc, Dyrektor HR w Symfonii.
Największe trudności w zrekrutowaniu pracowników o pożądanych umiejętnościach mają firmy z południowej i centralnej Polski – wynika z raportu ManpowerGroup. Aby poradzić sobie z niedoborem kandydatów o określonych kompetencjach, pracodawcy najczęściej inwestują w rozwój obecnych pracowników.
Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?
Kim jest młodociany na gruncie Kodeksu Pracy? Czy młodociani mogą wykonywać wszelkiego rodzaju prace? Czym jest praca lekka młodocianych? Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do młodocianych?
Zmiany w KP. Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach b2b.
Dofinansowanie z ZUS otrzymają firmy, które złożą najlepsze projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
W internecie przybyło w I kwartale br. nowych ogłoszeń o pracę, ale niedużo - wynika z Barometru Ofert Pracy. Liczba ofert pracy dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych i zawodów związanych z pracą fizyczną nieznacznie rośnie od stycznia br.
Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia - to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?
Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.
Najnowsze dane z raportu Coface „Niewypłacalność firm w Polsce w I kwartale 2023 r.” nie napawają optymizmem. W ciągu 3 pierwszych miesięcy 2023 roku niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce wzrosła o 31% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku. Do 3 kwietnia br. ogłoszono łącznie 1252 niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, co stanowi 45% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 roku.
Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę wiąże się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia oraz opłacania części składek ZUS. Podpowiadamy, jakie koszty ponosi pracodawca, a które składki finansowane są przez pracownika.
Corocznie około 60-70 proc. pracujących zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn i urządzeń technicznych – wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przyczyn wypadków wymieniono m.in. złą organizację pracy i niedostateczne przygotowanie pracowników.
Self rostering to nowoczesna forma indywidualizacji w zarządzaniu czasem pracy, która umożliwia pracownikom tworzenie własnych harmonogramów pracy z uwzględnieniem potrzeb kadrowych. Ta innowacyjna koncepcja, która pochodzi ze Szwecji, staje się coraz bardziej popularna w Europie ze względu na jej korzyści, takie jak zwiększona wydajność, niższa rotacja oraz absencja i wyższa satysfakcja z pracy. W artykule omawiamy różne formy self rosteringu, jak również fazy jego wdrażania.
W maju 2023 roku czeka nas długi weekend, który będzie okazją do wypoczynku i organizowania imprez plenerowych. Kiedy wypada majówka? Czy będziemy mogli zrobić wtedy zakupy?
W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, pracodawca co do zasady może rozliczyć się z tych wpłat z uczestnikiem PPK. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie.
Zakaz konkurencji może obowiązywać pomimo zakończenia pracy w danej firmie przez osobę objętą zakazem. Prawo pracy określa warunki i tryb ustanowienia takiego zakazu oraz jego konsekwencje. Spójrzmy, co mówią przepisy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron promulgował w nocy z piątku na sobotę ustawę o reformie emerytalnej, która zakłada m.in. podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Tekst ustawy został już opublikowany z Dzienniku Urzędowym.
Zatrudnieni zdalnie mogą uzyskać od pracodawcy zryczałtowany zwrot wydatków na prąd lub Internet. Brakuje jednak jednoznacznych wytycznych jak ustalić stawkę takiego ryczałtu. Punktem odniesienia mogą być kwoty stosowane przez organy państwowe.
Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym. W piątek po południu Sejm rozpoczął pierwsze czytanie rządowego projektu o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością i obywatelskiego projektu, który przewiduje podwyższenie renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia.
Praca zdalna czy stacjonarna - która jest lepsza? Praca zdalna i praca w biurze mają swoje zalety i wady, a to, która jest lepsza, zależy od preferencji i potrzeb każdej osoby. Sprawdzamy!
Ochrona sygnalistów. W Polsce wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem przepisów o sygnalistach, które wdrożą do krajowego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy. Nowe regulacje mają objąć wszystkie podmioty zatrudniające ponad 50 pracowników. – Dla części z nich mogą się one okazać dużym wyzwaniem, w szczególności dla tych, które nie są jeszcze przyzwyczajone do tego, aby działać stricte według procedur.
Konfederacja Lewiatan zorganizowała sesję tematyczną dotyczącą systemów nabywania i doskonalenia kompetencji oraz zdobywania kwalifikacji, w której udział wzięli przedstawiciele organizacji pracodawców działających w ramach Egelund Network.
Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnienie okresu ubezpieczenia to jedyne warunki przejścia na emeryturę w Polsce. Jednak wysokość świadczenia zależy już nie tylko od stażu uwzględnianego przy naliczaniu emerytury, ale także od innych, z pozoru błahych, czynników.
Czy pracę zdalną można wykonywać naprzemiennie z pracą w zakładzie pracy? Odpowiadamy.
W maju 2023 są 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Odpowiadamy.
Humor – a dokładniej: humorystyczne odwracanie uwagi od stresora – może być skutecznym narzędziem zapobiegającym nawrotom depresji, choć trzeba stosować go umiejętnie i z rozwagą – wykazały badania, którymi kierowała dr Anna Braniecka z Uniwersytetu SWPS.
Czterodniowy tydzień pracy i dłuższy, trzydniowy weekend skłania do wielu sprzyjających zdrowiu zachowań. Skutki to mniejsze ryzyko różnorodnych chorób i większa kreatywność - podkreślają naukowcy.
Krótko po wprowadzeniu pracy zdalnej i kontroli trzeźwości przed pracownikami działów kadr i płac kolejne duże wyzwanie – nowelizacja Kodeksu pracy dostosowująca polskie przepisy do unijnych dyrektyw w zakresie utrzymania równowagi praca-życie oraz zapewnienia bardziej przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca może nie udzielić zgody na urlop? Z czym wiąże się odwołanie pracownika z urlopu w trakcie jego trwania?
REKLAMA