REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wskazanie zamiaru zawarcia umowy na czas określony w umowie na okres próbny zastępuje konieczność jej zawarcia

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Czy wskazanie zamiaru zawarcia umowy na czas określony w umowie na okres próbny zastępuje konieczność jej zawarcia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z naszą nową pracownicą podpisaliśmy umowę na okres próbny. W umowie tej zamieściliśmy klauzulę o zamiarze zawarcia umowy na czas określony. Czy samo wskazanie w umowie na okres próbny zamiaru zawarcia umowy na czas określony zastępuje konieczność jej zawarcia i wpływa na okresy wypowiedzenia próbnej umowy?

Rada

Samo wskazanie w umowie na okres próbny zamiaru zawarcia umowy na czas określony nie jest ani zobowiązaniem do zawarcia tej umowy, ani też nie zastępuje konieczności jej zawarcia w sytuacji, gdy po pomyślnym zakończeniu okresu próbnego, strony nadal będą miały zamiar dalszej współpracy. Nie wpływa to również na okresy wypowiedzenia próbnej umowy.

REKLAMA

Autopromocja

Uzasadnienie

Od 26 kwietnia 2023 r. umowę o pracę na okres próbny zawiera się maksymalnie na 3 miesiące, jednak występują w tym zakresie pewne wyjątki. Okres próbny nie będzie mógł przekraczać:

  • 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Zatem umowa na okres próbny może wynieść 3 miesiące w przypadku zamiaru zawarcia po okresie próbnym umowy terminowej na okres co najmniej 12 miesięcy.

Nowe przepisy przewidują też pewien wyjątek umożliwiający przedłużenie umowy na okres próbny powyżej 3 miesięcy. Strony mogą bowiem uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Umowa na okres próbny musi wskazywać zakładaną długość umowy terminowej

Zgodnie z obowiązującymi od 26 kwietnia 2023 r. przepisami w umowie na okres próbny należy określić zakładaną długość umowy na czas określony. Taki zapis dotyczący kolejnego zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony nie jest konieczny jedynie wówczas, gdy planowane byłoby zawarcie umowy na co najmniej 12 miesięcy albo umowy na czas nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie próbnej określa się jedynie zamiar dalszego zatrudnienia pracownika, co nie stanowi zobowiązania do zawarcia umowy na czas określony. Umowa próbna ma bowiem na celu dopiero sprawdzenie pracownika. Zatem trudno, by ustawodawca przyjął konieczność zobowiązania się pracodawcy do zawarcia kolejnej umowy już w chwili zawierania umowy próbnej.

Zamiar powinien być odnoszony do założeń znanych w chwili zawierania umowy na okres próbny. Pracodawca nie musi nie tylko zawierać po jej zakończeniu wskazanej umowy (szczególnie, gdy pracownik się nie sprawdzi), ale również w razie niesprawdzenia się pracownika, zmiany uwarunkowań gospodarczych itp., może zaproponować zatrudnienie na inny okres.

Ważne

Umowa o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca lub 2 miesięcy powinna wskazywać okres, na jaki strony po zakończeniu umowy na okres próbny mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony.

Zawierana w umowie na okres próbny klauzula dotycząca okresu zakładanego późniejszego zatrudnienia nie narzuca zatem konieczności zawarcia po jej zakończeniu umowy na czas określony.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny 

Umowa terminowa kończy się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Dla zakończenia umowy w tej sytuacji nie jest konieczne podejmowanie żadnych działań. Nie ma obowiązku uzasadniania niekontynuowania współpracy z pracownikiem. 

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę wcześniej za wypowiedzeniem. Również umowa na okres próbny może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Wskazanie w umowie próbnej zamiaru zawarcia kolejnej umowy terminowej na określony czas nie wpływa w żaden sposób na okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zawsze wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Nowelizacja Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. daje pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę na okres próbny, prawo wystąpienia z wnioskiem o podanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jest to możliwe, jeżeli pracownik uważa, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę było jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym innym niż stosunek pracy, lub dochodzenie udzielenia informacji o warunkach zatrudnienia lub skorzystanie z uprawnień w zakresie odbywania szkoleń w zakładzie pracy. Pracownik powinien złożyć taki wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 7 dni od dnia złożenia oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna:

art. 25, art. 29, art. 294 § 3, art. 30, art. 34 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641).

Marek Rotkiewicz
prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy, oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA