REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Etyka a stosowanie SI w rekrutacji

Jednym z kluczowych etycznych wyzwań jest zagrożenie, że sztuczna inteligencja może upośledzić równy dostęp do miejsc pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej obecna w różnych obszarach życia, w tym również w procesach rekrutacyjnych. Automatyzacja, analiza danych i algorytmy przetwarzania języka naturalnego zdają się obiecywać bardziej efektywny i obiektywny proces wyboru pracowników. Niemniej jednak, razem z tymi zaletami pojawiają się także wyzwania etyczne. 
rozwiń >

W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym kwestiom związanym z etyką wykorzystania sztucznej inteligencji w rekrutacji oraz jakie działania mogą pomóc w uniknięciu potencjalnych pułapek.

Autopromocja

Upośledzenie równego dostępu

Jednym z kluczowych etycznych wyzwań jest zagrożenie, że sztuczna inteligencja może upośledzić równy dostęp do miejsc pracy. Algorytmy rekrutacyjne oparte na danych historycznych mogą odbijać nieświadome uprzedzenia i wzorce dyskryminacyjne istniejące w przeszłych decyzjach rekrutacyjnych. 

Na przykład, jeśli dane historyczne wskazują na niską reprezentację pewnych grup pracowników, algorytm może skłaniać się do wybierania kandydatów z innych grup, co w konsekwencji prowadzi do dalszego utrwalania nierówności.

Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji

Brak transparentności i wyjaśnień decyzji

Innym istotnym aspektem jest brak transparentności i wyjaśnień decyzji podejmowanych przez algorytmy rekrutacyjne. W tradycyjnym procesie rekrutacyjnym, rekruterzy są w stanie tłumaczyć swoje wybory kandydatom, dostarczając powody odrzucenia lub wyboru. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku sztucznej inteligencji, proces decyzyjny może być oparty na skomplikowanych algorytmach, które są trudne do zrozumienia przez osoby spoza dziedziny informatyki. To z kolei utrudnia kandydatom zrozumienie, dlaczego zostali odrzuceni lub przyjęci.

Naruszanie prywatności danych

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych wiąże się z gromadzeniem i analizą ogromnych ilości danych osobowych. To rodzi obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem tych danych. Firmy muszą być odpowiedzialne za prawidłowe przechowywanie i zabezpieczanie informacji kandydatów. 

Naruszenie prywatności danych może prowadzić do utraty zaufania kandydatów i uszczerbku dla reputacji firmy.

Automatyzacja bez kontroli człowieka

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do procesów rekrutacyjnych może prowadzić do automatyzacji bez kontroli człowieka. W pełni zautomatyzowane procesy decyzyjne mogą pomijać subtelne niuanse i kontekst, które są istotne w analizie kandydatów. 

Może to prowadzić do wykluczenia wartościowych kandydatów, którzy nie spełniają konkretnych algorytmicznych kryteriów, ale posiadają unikalne umiejętności lub potencjał.

Błędy algorytmiczne i dyskryminacja

Niezależnie od zaawansowania technologii, błędy algorytmiczne są nieuniknione. Algorytmy mogą podejmować decyzje oparte na fałszywych lub mylących danych, co może prowadzić do niesprawiedliwych i nieprzewidywalnych rezultatów. 

Ponadto, istnieje ryzyko, że algorytmy mogą nieumyślnie wprowadzać dyskryminację, opierając się na cechach takich jak wiek, płeć czy pochodzenie.

Odpowiedzialność za decyzje algorytmiczne

Wraz z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w rekrutacji pojawia się pytanie o odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Kto ponosi odpowiedzialność za wybór lub odrzucenie kandydata – człowiek czy maszyna? W przypadku problemów, trudno jest zidentyfikować winnego i podjąć odpowiednie kroki naprawcze. 

Odpowiedzialność za decyzje algorytmiczne wymaga rozważenia zarówno z perspektywy prawnej, jak i etycznej.

Dbałość o etykę: co można zrobić?

Mimo etycznych wyzwań, wykorzystanie sztucznej inteligencji w rekrutacji nie musi prowadzić do problemów. Istnieje wiele kroków, które firmy mogą podjąć, aby zapewnić odpowiednie standardy etyczne w procesach rekrutacyjnych:

 • Rzetelna analiza danych: Firmy powinny dokładnie analizować źródła i jakość danych, które używają do trenowania algorytmów rekrutacyjnych. Unikanie nieświadomych uprzedzeń i błędów algorytmicznych jest kluczowe.
 • Transparentność: Firma powinna informować kandydatów o tym, że proces rekrutacyjny może być wspomagany przez sztuczną inteligencję. Kandydaci powinni mieć świadomość, że ich dane mogą być analizowane przez algorytmy.
 • Kontrola ludzka: Decyzje podejmowane przez algorytmy powinny być nadzorowane przez ludzi. Człowiek powinien mieć możliwość interwencji, weryfikacji i korekty decyzji algorytmicznych.
 • Uczciwa i otwarta komunikacja: Firma powinna dostarczać wyjaśnień kandydatom, którzy zostali odrzuceni, informując ich o powodach decyzji. To pomaga w uniknięciu frustracji i niezrozumienia.
 • Kontynuowanie doskonalenia algorytmów: Algorytmy rekrutacyjne powinny być stale doskonalone na podstawie nowych danych i informacji zwrotnych. To pomaga w minimalizowaniu błędów i poprawianiu skuteczności procesu.

Podsumowując, etyka w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych jest ważnym tematem, który wymaga uwagi i refleksji. Chociaż SI może przynieść wiele korzyści, należy również pamiętać o potencjalnych konsekwencjach i ryzykach związanych z jej zastosowaniem. Kluczowe jest utrzymanie równowagi między efektywnością procesu rekrutacyjnego a poszanowaniem praw i godności kandydatów. Przy odpowiednim podejściu i działań etycznych, sztuczna inteligencja może stanowić cenne narzędzie wspierające procesy rekrutacyjne, zminimalizowaniem ryzyka negatywnych skutków.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA