REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dodatek pielęgnacyjny dostępny bardziej niż się wydaje
Dodatek pielęgnacyjny dostępny bardziej niż się wydaje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny oznacza wyższą emeryturę lub rentę w każdym miesiącu. Decyzje ZUS-u wielokrotnie odmawiały niesłusznie tego świadczenia. Jednak orzecznictwo sądów wskazuje, że dodatek pielęgnacyjny przysługuje większej liczbie osób niż mogłoby się wydawać.

Dodatek pielęgnacyjny – jaka wysokość w 2023 r.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 294 zł miesięcznie, ta kwota zwiększa emeryturę lub rentę. W przypadku inwalidy wojennego świadczenie wzrasta do 442 zł (kwoty w zaokrągleniu do pełnych złotych).

REKLAMA

Autopromocja

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie która ukończyła 75 lat lub osobie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji. Ostatnie z wymienionych pojęć bywa błędnie rozumiane przez ZUS, co powoduje nieuzasadnione odmowy przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Grono uprawnionych do dodatku pielęgnacyjnego jest znacznie szersze niż mogłoby się wydawać intuicyjnie.

Komu nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeśli osoba pobierająca emeryturę/rentę przebywa w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub opiekuńczo-leczniczym. Jednak dodatek przysługuje w przypadku przebywania poza tym zakładem przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny – dlaczego ZUS niesłusznie odmawia? Jak się odwołać?

Jak już wspomniano, dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Co oznacza niezdolność do samodzielnej egzystencji? Wbrew intuicyjnemu rozumieniu, nie chodzi tu o niezdolność do wychodzenia z domu lub porównywalną dysfunkcję zdrowotną. Ten warunek może być uznany za spełniony również w przypadku np. chorób układu krążenia lub problemów ze stawami powodujących znaczne uczucie zmęczenia lub dolegliwości w czasie samodzielnego wyjścia na zakupy. Taki wniosek wypływa z analizy orzecznictwa sądów, jednak decyzje ZUS-u niekiedy błędnie przyjmują restrykcyjną (niekorzystną dla obywateli) interpretację kluczowego pojęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzeniem korzystnej dla uprawnionych interpretacji są m.in. orzeczenia sądów podważające niekorzystną decyzję ZUS-u:

Sygn. akt IV U 1620/13

Sygn. akt VIII U 2055/20

Na szczególną uwagę zasługuje teza zawarta w drugim z wymienionych orzeczeń:

„Sąd w całości podzielił utrwalone w judykaturze zapatrywania, że niezdolność do samodzielnej egzystencji występuje nawet wtedy, gdy osoba całkowicie niezdolna do pracy może wypełniać niektóre z elementarnych czynności życiowych we własnym zakresie (…) Sąd przeprowadził postępowanie dowodowe, które wykazało, że występujące u wnioskodawcy schorzenia natury kardiologicznej w szczególności w postaci niewydolności serca z objawami w postaci bardzo małej wydolności fizycznej (…) stanowią o niezdolności do samodzielnej egzystencji”.

W przytoczonym stanie faktycznym ZUS odmówił dodatku pielęgnacyjnego osobie, która co prawda była zdolna do samodzielnych zakupów, jednak wiązałoby się to ze znacznymi trudnościami spowodowanymi chorobami układu krążenia. Środek odwoławczy zakończył się sukcesem w sądzie.

Postępowanie odwoławcze jest bezpłatne. Środek odwoławczy należy złożyć w terminie miesiąca od doręczenia decyzji ZUS-u, za pośrednictwem jednostki ZUS wydającej decyzję.

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny?

Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku osobiście w jednostce ZUS. Przepisy pozwalają również na wniosek drogą pocztową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA