REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dodatek pielęgnacyjny dostępny bardziej niż się wydaje
Dodatek pielęgnacyjny dostępny bardziej niż się wydaje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny oznacza wyższą emeryturę lub rentę w każdym miesiącu. Decyzje ZUS-u wielokrotnie odmawiały niesłusznie tego świadczenia. Jednak orzecznictwo sądów wskazuje, że dodatek pielęgnacyjny przysługuje większej liczbie osób niż mogłoby się wydawać.

Dodatek pielęgnacyjny – jaka wysokość w 2023 r.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 294 zł miesięcznie, ta kwota zwiększa emeryturę lub rentę. W przypadku inwalidy wojennego świadczenie wzrasta do 442 zł (kwoty w zaokrągleniu do pełnych złotych).

Autopromocja

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie która ukończyła 75 lat lub osobie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji. Ostatnie z wymienionych pojęć bywa błędnie rozumiane przez ZUS, co powoduje nieuzasadnione odmowy przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Grono uprawnionych do dodatku pielęgnacyjnego jest znacznie szersze niż mogłoby się wydawać intuicyjnie.

Komu nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeśli osoba pobierająca emeryturę/rentę przebywa w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub opiekuńczo-leczniczym. Jednak dodatek przysługuje w przypadku przebywania poza tym zakładem przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny – dlaczego ZUS niesłusznie odmawia? Jak się odwołać?

Jak już wspomniano, dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Co oznacza niezdolność do samodzielnej egzystencji? Wbrew intuicyjnemu rozumieniu, nie chodzi tu o niezdolność do wychodzenia z domu lub porównywalną dysfunkcję zdrowotną. Ten warunek może być uznany za spełniony również w przypadku np. chorób układu krążenia lub problemów ze stawami powodujących znaczne uczucie zmęczenia lub dolegliwości w czasie samodzielnego wyjścia na zakupy. Taki wniosek wypływa z analizy orzecznictwa sądów, jednak decyzje ZUS-u niekiedy błędnie przyjmują restrykcyjną (niekorzystną dla obywateli) interpretację kluczowego pojęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzeniem korzystnej dla uprawnionych interpretacji są m.in. orzeczenia sądów podważające niekorzystną decyzję ZUS-u:

Sygn. akt IV U 1620/13

Sygn. akt VIII U 2055/20

Na szczególną uwagę zasługuje teza zawarta w drugim z wymienionych orzeczeń:

„Sąd w całości podzielił utrwalone w judykaturze zapatrywania, że niezdolność do samodzielnej egzystencji występuje nawet wtedy, gdy osoba całkowicie niezdolna do pracy może wypełniać niektóre z elementarnych czynności życiowych we własnym zakresie (…) Sąd przeprowadził postępowanie dowodowe, które wykazało, że występujące u wnioskodawcy schorzenia natury kardiologicznej w szczególności w postaci niewydolności serca z objawami w postaci bardzo małej wydolności fizycznej (…) stanowią o niezdolności do samodzielnej egzystencji”.

W przytoczonym stanie faktycznym ZUS odmówił dodatku pielęgnacyjnego osobie, która co prawda była zdolna do samodzielnych zakupów, jednak wiązałoby się to ze znacznymi trudnościami spowodowanymi chorobami układu krążenia. Środek odwoławczy zakończył się sukcesem w sądzie.

Postępowanie odwoławcze jest bezpłatne. Środek odwoławczy należy złożyć w terminie miesiąca od doręczenia decyzji ZUS-u, za pośrednictwem jednostki ZUS wydającej decyzję.

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny?

Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku osobiście w jednostce ZUS. Przepisy pozwalają również na wniosek drogą pocztową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA