REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie talentami

Celem zarządzania talentami jest identyfikacja, rozwijanie i utrzymanie kluczowych pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie talentami to proces strategicznego rozwijania i doskonalenia pracowników z dużym potencjałem oraz wyjątkowymi umiejętnościami. 

Celem zarządzania talentami jest identyfikacja, rozwijanie i utrzymanie kluczowych pracowników, którzy mają potencjał do awansu na stanowiska kierownicze lub do pełnienia kluczowych ról w organizacji w przyszłości.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega zarządzanie talentami

Proces ten polega na świadomym inwestowaniu w rozwój pracowników poprzez dostarczanie im odpowiednich szkoleń, mentorstwa, wyzwań i możliwości rozwoju. Zarządzanie talentami opiera się na przekonaniu, że kluczowymi czynnikami sukcesu organizacji są ludzie o wyjątkowych zdolnościach, a ich rozwój przekłada się na zdolność organizacji do osiągania lepszych wyników.

W praktyce, zarządzanie talentami obejmuje:

  • Identyfikację Potencjału: Wczesna identyfikacja pracowników z potencjałem do awansu lub pełnienia kluczowych ról w przyszłości.
  • Spersonalizowane Rozwinięcie: Tworzenie spersonalizowanych planów rozwoju, które odpowiadają umiejętnościom i ambicjom konkretnego pracownika.
  • Szkolenia i Rozwój: Zapewnianie szkoleń, kursów i innych możliwości nauki, które pomogą pracownikom zdobyć nowe umiejętności i kompetencje.
  • Mentorstwo: Łączenie pracowników z doświadczonymi mentorami, którzy mogą pomóc w ich rozwoju zawodowym.
  • Wyjątkowe Wyzwania: Przydzielanie pracownikom projektów i zadaniowych, które wymagają rozwinięcia nowych umiejętności i myślenia strategicznego.
  • Zarządzanie Ścieżką Kariery: Pomaganie pracownikom w planowaniu ich ścieżki kariery w organizacji, w tym określeniu celów, awansów i osiągnięć.
  • Regularne Oceny i Opinie: Zapewnienie regularnej komunikacji i opinii zwrotnej, aby pracownicy mieli jasność co do swoich postępów i obszarów do poprawy.

Zarządzanie talentami ma na celu zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawę retencji kadry oraz budowanie silnej bazy potencjalnych liderów i ekspertów w organizacji. Wspiera to zrównoważony rozwój organizacji, pozwalając na szybszą adaptację do zmieniających się warunków rynkowych i nowych wyzwań biznesowych.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA