REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające: komu przysługuje? Jak wnioskować?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych już wkrótce
Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych już wkrótce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o świadczeniu wspierającym została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejście w życie zaplanowano na 1 stycznia 2024. Uprawnionym zostaną przyznane kwoty od kilkuset do ponad 3 tys. zł. Jak wnioskować o dodatkowe środki?

Jaka wysokość świadczenia wspierającego?

Świadczenie wspierające zostało ustalone w ramach kilku progów - od 40% do 220% renty socjalnej. Kwoty w zaokrągleniu do 1 zł:

REKLAMA

Autopromocja
 • 635 zł – 40 proc. renty socjalnej: 70 – 74 punkty
 • 953 zł – 60 proc. renty socjalnej: 75 – 79 punktów
 • 1271 zł – 80 proc. renty socjalnej: 80 – 84 punkty
 • 1906 zł – 120 proc. renty socjalnej: 85 – 89 punktów
 • 2859 zł – 180 proc. renty socjalnej: 90 – 94 punkty
 • 3495 zł – 220 proc. renty socjalnej: 95 – 100 punktów

Podane kwoty zostaną zwaloryzowane wraz z kolejnymi waloryzacjami renty socjalnej.

Świadczenie wspierające – dla kogo?

Zdecydowano, aby świadczenie wspierające przysługiwało jedynie pełnoletnim (a nie wszystkim jak we wcześniejszej wersji projektu). W przypadku niepełnoletnich z niepełnosprawnością pozostanie jednak możliwość świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego prawnym opiekunom. Świadczenie wspierające wypłaci ZUS. Konieczny jest wniosek w formie elektronicznej.

Komu nie przysługuje świadczenie wspierające?

Wyłączenia z możliwości uzyskania świadczenia wspierającego zostały określone w art. 5 Ustawy o świadczeniu wspierającym. Świadczenia nie uzyskają osoby znajdujące się pod opieką specjalistycznych placówek leczniczych:

 • dom pomocy społecznej
 • rodzinny dom pomocy
 • zakład opiekuńczo–leczniczy
 • zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy
 • placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

Postępowanie o świadczenie wspierające oraz jego wypłacanie w gestii ZUS. Konieczny wniosek

Świadczenie wspierające nie zostanie wypłacone automatycznie. Świadczenie przysługuje osobie posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej lub osoby upoważnionej do jej reprezentowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek (koniecznie w formie elektronicznej) musi zawierać oznaczenie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, w szczególności numer decyzji.

Jaki termin wniosku o świadczenie wspierające?

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.

Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia można złożyć najwcześniej w styczniu 2024 r. (moment wejścia w życie ustawy).

Świadczenie wspierające jest niezależne od kryterium dochodowego oraz wolne od podatku. Poziom wsparcia zostanie ustalony według bardziej szczegółowych kryteriów niż orzeczenie o niepełnosprawności. Z tego powodu samo orzeczenie o niepełnosprawności nie jest wystarczającą podstawą do ustalenia poziomu wsparcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku lub własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA