REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EKUZ. Żeby skorzystać z ubezpieczenia, trzeba mieć przy sobie fizyczną kartę

Wyjeżdżając za granicę ubezpieczony powinien mieć ze sobą fizycznie kartę EKUZ
Media

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych zagranicą. Wyjeżdżając z Polski ubezpieczony powinien zabrać ją ze sobą – żeby skorzystać ze świadczeń trzeba okazać fizyczną kartę, a nie jej kopię. 

Wyjeżdżając za granicę ubezpieczony powinien mieć ze sobą fizycznie kartę EKUZ, ponieważ konieczne jest okazanie faktycznej karty, a nie jej ksera lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP. Świadczeniodawca ma obowiązek zobaczyć faktycznie kartę, a następnie może zrobić jej kserokopię dla celów postępowania rozliczeniowego – informuje NFZ. 

Autopromocja

EKUZ tylko w postaci fizycznej karty

Kopia ksero lub zdjęcie karty może być w łatwy sposób sfałszowane i świadczeniodawca naraża się na ryzyko odmowy zwrotu kosztów, jeśli uzna taki papierowy dokument lub zdjęcie. 

W UE trwają prace nad przygotowaniem wizualizacji karty EKUZ w postacie elektronicznej, ale pilotaż rozwiązania zaplanowany jest na dwa lata i będzie trwał co najmniej do połowy 2025 r. – poinformował Fundusz.

Gdzie honorowana jest EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana nieodpłatnie, a w razie nagłej choroby ułatwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w: 

  • państwach UE, oraz
  • Islandii, 
  • Norwegii, 
  • Szwajcarii,
  • Lichtensteinie,
  • Wielkiej Brytanii.

Do czego uprawnia EKUZ

Posługując się EKUZ, można skorzystać ze wszystkich świadczeń w krajach unijnych, jeśli lekarz orzeknie, że są one niezbędne. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Trzeba pamiętać, że w niektórych krajach za pewne świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są one bezpłatne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku – przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Ile wydano kart EKUZ

Od stycznia do 23 sierpnia br. wydano 2 122 981 kart EKUZ. Zgodnie z danymi NFZ najwięcej kart wydano w lipcu – ponad 423 tys., następnie w czerwcu – 397 tys.

Największą liczbę kart wydaje Centrum Usług Wspólnych – blisko 660 tys. (31 proc.), a następnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – 230 tys. (10,84 proc.) i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ – 188 tys. (8,87 proc.).

Największym zainteresowaniem karty cieszą się wśród osób ubezpieczonych w oddziałach mazowieckim – 14,87 proc., następnie w śląskim – 13,44 proc. i w małopolskim – 10,42proc.

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA