REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje 2023. Co trzeci Polak organizował wypoczynek samodzielnie

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie
Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie; mniej niż jedna piąta kupiła wyjazd w biurze turystycznym. Wakacje finansowaliśmy głównie z oszczędności lub bieżących zarobków. To wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”.

Co trzeci Polak tegoroczne wakacje organizował samodzielnie – wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”; 29 proc. brało udział w wyjeździe zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę; 21 proc. przygotowywało go w pojedynkę, a 18 proc. wakacje kupiło w biurze turystycznym. 

Autopromocja

Gdzie wypoczywaliśmy w 2023

38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że najczęściej wybiera wakacje za granicą; 29 proc. wskazało urlop w Polsce. 21 proc. wybrało weekendowe wypady do innych miast, a 12 proc. – wypoczynek we własnym mieście.

Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28 proc.) lub egzotycznych (24 proc.), zaś w Polsce – nad morzem lub na Mazurach (27 proc.) bądź w górach (21 proc.).

28 proc. ankietowanych wyjechało do 7 dni, a 16 proc. – powyżej 14 dni. 38 proc. badanych spędzało urlop z partnerem lub partnerką, 29 proc. – z przyjaciółmi i znajomymi, 21 proc. z rodziną, a 12 proc. – samodzielnie.

Ile kosztowały wakacje 2023

Według badania 45 proc. urlopowiczów za wakacje płaciło głównie z oszczędności, a 29 proc. – z bieżących zarobków. 14 proc. pożyczyło w tym celu pieniądze od rodziny, a 12 proc. pojechało na zaciągnięty kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

43 proc. wydało na urlopie do 2 tys. złotych na osobę, 31 proc. – do 1 tys. złotych na osobę, a 16 proc. – do 3 tys. zł na osobę. 42 proc. przeznaczyło na rozrywkę podczas wakacji od 200 do 300 zł.

Jak spędzaliśmy urlop w 2023 

Polacy najchętniej spędzali urlop, wypoczywając i relaksując się – 33 proc. Podczas pasywnego wypoczynku czytali książki i słuchali muzyki lub podcastów – 29 proc., a także korzystali z zabiegów SPA – 14 proc.; leniuchowało 31 proc.

Decydując się na aktywny wypoczynek, ankietowani wybierali najczęściej zwiedzanie (35 proc.) lub uprawianie sportu (32 proc.). Nowych rozrywek próbowało 19 proc. Sporty ekstremalne uprawiało 20 proc. . Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali motoryzacyjne, jak offroad, gokarty (42 proc.), a także wodne – np. kitesurfing, kajaki lub jachty (17 proc.).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zrealizowano przez serwis Prezent marzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023 r. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ulka
  2023-08-24 13:47:37
  To ja się nie zaliczam do tych osób mi wakacje ogarniało biuro podróży. Miałam zapewniony nocleg, lot enterem, wyżywienie i dodatkowo jakieś atrakcje. A ja niczym martwić się nie musiałam
  0
 • joga
  2023-08-24 14:31:26
  "43 proc. wydało na urlopie do 2 tys. złotych na osobę, 31 proc. – do 1 tys. złotych na osobę, a 16 proc. – do 3 tys. zł na osobę. 42 proc. przeznaczyło na rozrywkę podczas wakacji od 200 do 300 zł." nieczytelnie przedstawione dane. Szkoda bo fajny temat artykułu.
  0
 • Ganik
  2023-08-23 14:06:03
  Według mnie za granicę warto popatrzeć trochę ofert od biur podróży, mi się udało załatwić w tym roku Tajlandię na zimę z rainbow
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

REKLAMA

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

REKLAMA