REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje 2023. Co trzeci Polak organizował wypoczynek samodzielnie

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie; mniej niż jedna piąta kupiła wyjazd w biurze turystycznym. Wakacje finansowaliśmy głównie z oszczędności lub bieżących zarobków. To wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”.

Co trzeci Polak tegoroczne wakacje organizował samodzielnie – wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”; 29 proc. brało udział w wyjeździe zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę; 21 proc. przygotowywało go w pojedynkę, a 18 proc. wakacje kupiło w biurze turystycznym. 

REKLAMA

Autopromocja

Gdzie wypoczywaliśmy w 2023

38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że najczęściej wybiera wakacje za granicą; 29 proc. wskazało urlop w Polsce. 21 proc. wybrało weekendowe wypady do innych miast, a 12 proc. – wypoczynek we własnym mieście.

Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28 proc.) lub egzotycznych (24 proc.), zaś w Polsce – nad morzem lub na Mazurach (27 proc.) bądź w górach (21 proc.).

28 proc. ankietowanych wyjechało do 7 dni, a 16 proc. – powyżej 14 dni. 38 proc. badanych spędzało urlop z partnerem lub partnerką, 29 proc. – z przyjaciółmi i znajomymi, 21 proc. z rodziną, a 12 proc. – samodzielnie.

Ile kosztowały wakacje 2023

Według badania 45 proc. urlopowiczów za wakacje płaciło głównie z oszczędności, a 29 proc. – z bieżących zarobków. 14 proc. pożyczyło w tym celu pieniądze od rodziny, a 12 proc. pojechało na zaciągnięty kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

43 proc. wydało na urlopie do 2 tys. złotych na osobę, 31 proc. – do 1 tys. złotych na osobę, a 16 proc. – do 3 tys. zł na osobę. 42 proc. przeznaczyło na rozrywkę podczas wakacji od 200 do 300 zł.

Jak spędzaliśmy urlop w 2023 

Polacy najchętniej spędzali urlop, wypoczywając i relaksując się – 33 proc. Podczas pasywnego wypoczynku czytali książki i słuchali muzyki lub podcastów – 29 proc., a także korzystali z zabiegów SPA – 14 proc.; leniuchowało 31 proc.

Decydując się na aktywny wypoczynek, ankietowani wybierali najczęściej zwiedzanie (35 proc.) lub uprawianie sportu (32 proc.). Nowych rozrywek próbowało 19 proc. Sporty ekstremalne uprawiało 20 proc. . Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali motoryzacyjne, jak offroad, gokarty (42 proc.), a także wodne – np. kitesurfing, kajaki lub jachty (17 proc.).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zrealizowano przez serwis Prezent marzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023 r. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA