REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje 2023. Co trzeci Polak organizował wypoczynek samodzielnie

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie; mniej niż jedna piąta kupiła wyjazd w biurze turystycznym. Wakacje finansowaliśmy głównie z oszczędności lub bieżących zarobków. To wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”.

Co trzeci Polak tegoroczne wakacje organizował samodzielnie – wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”; 29 proc. brało udział w wyjeździe zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę; 21 proc. przygotowywało go w pojedynkę, a 18 proc. wakacje kupiło w biurze turystycznym. 

Autopromocja

Gdzie wypoczywaliśmy w 2023

38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że najczęściej wybiera wakacje za granicą; 29 proc. wskazało urlop w Polsce. 21 proc. wybrało weekendowe wypady do innych miast, a 12 proc. – wypoczynek we własnym mieście.

Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28 proc.) lub egzotycznych (24 proc.), zaś w Polsce – nad morzem lub na Mazurach (27 proc.) bądź w górach (21 proc.).

28 proc. ankietowanych wyjechało do 7 dni, a 16 proc. – powyżej 14 dni. 38 proc. badanych spędzało urlop z partnerem lub partnerką, 29 proc. – z przyjaciółmi i znajomymi, 21 proc. z rodziną, a 12 proc. – samodzielnie.

Ile kosztowały wakacje 2023

Według badania 45 proc. urlopowiczów za wakacje płaciło głównie z oszczędności, a 29 proc. – z bieżących zarobków. 14 proc. pożyczyło w tym celu pieniądze od rodziny, a 12 proc. pojechało na zaciągnięty kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

43 proc. wydało na urlopie do 2 tys. złotych na osobę, 31 proc. – do 1 tys. złotych na osobę, a 16 proc. – do 3 tys. zł na osobę. 42 proc. przeznaczyło na rozrywkę podczas wakacji od 200 do 300 zł.

Jak spędzaliśmy urlop w 2023 

Polacy najchętniej spędzali urlop, wypoczywając i relaksując się – 33 proc. Podczas pasywnego wypoczynku czytali książki i słuchali muzyki lub podcastów – 29 proc., a także korzystali z zabiegów SPA – 14 proc.; leniuchowało 31 proc.

Decydując się na aktywny wypoczynek, ankietowani wybierali najczęściej zwiedzanie (35 proc.) lub uprawianie sportu (32 proc.). Nowych rozrywek próbowało 19 proc. Sporty ekstremalne uprawiało 20 proc. . Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali motoryzacyjne, jak offroad, gokarty (42 proc.), a także wodne – np. kitesurfing, kajaki lub jachty (17 proc.).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zrealizowano przez serwis Prezent marzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023 r. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA