REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje 2023. Co trzeci Polak organizował wypoczynek samodzielnie

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie; mniej niż jedna piąta kupiła wyjazd w biurze turystycznym. Wakacje finansowaliśmy głównie z oszczędności lub bieżących zarobków. To wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”.

Co trzeci Polak tegoroczne wakacje organizował samodzielnie – wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”; 29 proc. brało udział w wyjeździe zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę; 21 proc. przygotowywało go w pojedynkę, a 18 proc. wakacje kupiło w biurze turystycznym. 

REKLAMA

Autopromocja

Gdzie wypoczywaliśmy w 2023

38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że najczęściej wybiera wakacje za granicą; 29 proc. wskazało urlop w Polsce. 21 proc. wybrało weekendowe wypady do innych miast, a 12 proc. – wypoczynek we własnym mieście.

Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28 proc.) lub egzotycznych (24 proc.), zaś w Polsce – nad morzem lub na Mazurach (27 proc.) bądź w górach (21 proc.).

28 proc. ankietowanych wyjechało do 7 dni, a 16 proc. – powyżej 14 dni. 38 proc. badanych spędzało urlop z partnerem lub partnerką, 29 proc. – z przyjaciółmi i znajomymi, 21 proc. z rodziną, a 12 proc. – samodzielnie.

Ile kosztowały wakacje 2023

Według badania 45 proc. urlopowiczów za wakacje płaciło głównie z oszczędności, a 29 proc. – z bieżących zarobków. 14 proc. pożyczyło w tym celu pieniądze od rodziny, a 12 proc. pojechało na zaciągnięty kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

43 proc. wydało na urlopie do 2 tys. złotych na osobę, 31 proc. – do 1 tys. złotych na osobę, a 16 proc. – do 3 tys. zł na osobę. 42 proc. przeznaczyło na rozrywkę podczas wakacji od 200 do 300 zł.

Jak spędzaliśmy urlop w 2023 

Polacy najchętniej spędzali urlop, wypoczywając i relaksując się – 33 proc. Podczas pasywnego wypoczynku czytali książki i słuchali muzyki lub podcastów – 29 proc., a także korzystali z zabiegów SPA – 14 proc.; leniuchowało 31 proc.

Decydując się na aktywny wypoczynek, ankietowani wybierali najczęściej zwiedzanie (35 proc.) lub uprawianie sportu (32 proc.). Nowych rozrywek próbowało 19 proc. Sporty ekstremalne uprawiało 20 proc. . Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali motoryzacyjne, jak offroad, gokarty (42 proc.), a także wodne – np. kitesurfing, kajaki lub jachty (17 proc.).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zrealizowano przez serwis Prezent marzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023 r. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

REKLAMA

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

REKLAMA

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA