REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – wyrównanie 41,90 zł

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Termin wypłaty świadczenia urlopowego upływa z końcem sierpnia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone w terminie do końca sierpnia 2023 r. Świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieni przez cały rok szkolny 2022/2023 w pełnym wymiarze zajęć. Wysokość świadczenia urlopowego jest proporcjonalna do okresu zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego i uwzględnia dwie wysokości podstawy jego wymiaru.

Świadczenie urlopowe finansowane z odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest wypłacane nauczycielom w wysokości odpisu podstawowego określonego na podstawie przepisów o ZFŚS – proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Termin wypłaty świadczenia urlopowego upływa z końcem sierpnia 2023 r.

REKLAMA

Autopromocja

Komu przysługuje świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielowi, nawet jeśli nie wykonywał pracy. Jedynie nauczyciel, który przez cały rok szkolny korzystał z urlopu bezpłatnego nie otrzyma świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe należy się nauczycielom czynnym zawodowo, a także tym, którzy przebywają na urlopie wychowawczym albo urlopie dla poratowania zdrowia. Świadczenie urlopowe przysługuje niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy o pracę zatrudniony jest nauczyciel. Prawo do świadczenia urlopowe mają więc zarówno nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jak i ci, którzy pracują na podstawie umowy o pracy na czas określony lub na zastępstwo.

Ile wynosi świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe wypłacane jest w wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń społecznych. Odpis podstawowy na ZFŚS wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. podstawy jego obliczenia, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w okresie wskazanym przepisami ustawy o ZFŚS.

Podstawę obliczenia odpisu podstawowego na ZFŚS po zmianach, jakie wynikają z ustawy okołobudżetowej z 7 lipca 2023 r. stanowi:

  • w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. – przeciętne przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., to jest kwota 4434,58 zł,
  • w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., to jest kwota 5104,90 zł.

Świadczenia urlopowe wypłacone przed 11 sierpnia 2023 r., kiedy to ustawa okołobudżetowa weszła w życie muszą w związku ze zmianą wysokości podstawy wymiaru przeliczone. W wyniku tego przeliczenia należy dokonać wyrównania. W tym celu należy przeliczyć odpis podstawowy proporcjonalnie do miesięcy roku szkolnego 2022/2023 r. w sposób następujący:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • za okres od września 2022 r. do czerwca 2023 r. od podstawy 1662,97 zł: 1662,97 zł : 12 miesięcy x 10 miesięcy = 1385,81 zł,
  • za okres od lipca do sierpnia 2023 r. od podstawy 1914,34 zł: 1914,34 zł : 12 miesięcy x 2 miesiące = 319,06 zł.

Świadczenie urlopowe za cały rok szkolny 2022/2023 wynosi wobec tego 1704,87 zł. W przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin wysokość świadczenia urlopowego oblicza się proporcjonalnie. 

Nauczyciele, którzy otrzymali już świadczenie w wysokości 1662,97 zł mają prawo do wyrównania wynoszącego 41,90 zł. Termin wypłaty wyrównania upływa 31 sierpnia 2023 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA