REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w HR. Nowoczesne metody oceny wydajności pracowników

Nowoczesne metody oceny wydajności pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ocena wydajności pracowników stanowi kluczowy element zarządzania zasobami ludzkimi w każdej organizacji. Tradycyjne metody oceny, takie jak roczne rozmowy oceniające, często są czasochłonne, subiektywne i niewystarczająco precyzyjne. Współczesne technologie, a w szczególności sztuczna inteligencja, oferują nowe możliwości w procesie oceny wydajności. 
rozwiń >

W niniejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja wspomaga procesy oceny pracowników oraz jakie korzyści niesie ze sobą jej zastosowanie.

REKLAMA

Autopromocja

Precyzyjna analiza danych

Jednym z głównych atutów wykorzystania sztucznej inteligencji w ocenie wydajności pracowników jest możliwość dokładnej analizy ogromnych ilości danych. Systemy sztucznej inteligencji mogą zbierać i przetwarzać dane dotyczące osiągnięć pracowników, wyników projektów, efektywności oraz wskaźników pracy. 

Dzięki temu menedżerowie mogą dokładnie ocenić, w jakim stopniu pracownik przyczynił się do celów organizacji, co pozwala na bardziej obiektywną i udokumentowaną ocenę.

Unikanie uprzedzeń i subiektywności

Tradycyjne metody oceny wydajności mogą być obarczone subiektywnością oraz nieświadomymi uprzedzeniami. Sztuczna inteligencja, opierając się na analizie danych, może pomóc w wyeliminowaniu tych czynników. 

Algorytmy oceniające pracowników nie mają uprzedzeń i nie podlegają emocjom, co przekłada się na bardziej uczciwą i obiektywną ocenę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza wielowymiarowa

Ocena wydajności pracowników wymaga uwzględnienia wielu aspektów, takich jak osiągnięcia, współpraca z zespołem, inicjatywa czy umiejętność rozwiązywania problemów. Sztuczna inteligencja pozwala na przeprowadzenie analizy wielowymiarowej, uwzględniając różnorodne kategorie i wskaźniki. Dzięki temu ocena jest bardziej kompleksowa i oddaje różnorodność kompetencji i zachowań pracownika.

Real-Time Feedback i rekomendacje rozwojowe

Dzięki sztucznej inteligencji ocena wydajności pracowników nie musi ograniczać się do tradycyjnych rozmów rocznych. Systemy sztucznej inteligencji mogą dostarczać real-time feedbacku na bieżąco, informując pracowników o ich postępach i obszarach do poprawy. 

Ponadto, na podstawie analizy danych, sztuczna inteligencja może generować spersonalizowane rekomendacje rozwojowe, które pomagają pracownikom w identyfikacji konkretnych kroków potrzebnych do osiągnięcia celów kariery.

Identyfikacja potencjału i zarządzanie talentami

Sztuczna inteligencja umożliwia również identyfikację ukrytego potencjału pracowników. Analiza danych związanych z wynikami pracy, interakcjami w zespole czy samodzielnością działań może wskazać, którzy pracownicy posiadają wyjątkowy potencjał do dalszego rozwoju. Dzięki temu HR może skupić się na aktywnym zarządzaniu tymi talentami i przygotowywaniu ich do kluczowych ról w przyszłości.

Zarządzanie talentami

Ułatwienie komunikacji i zarządzania oczekiwaniami

Sztuczna inteligencja może również wspierać komunikację między pracownikami a ich przełożonymi. Systemy SI mogą analizować komunikację wewnętrzną, wykrywać obszary konfliktów lub napięć oraz sugerować sposoby ich rozwiązania. Ponadto, sztuczna inteligencja może pomóc w zarządzaniu oczekiwaniami pracowników poprzez udostępnianie danych i wskaźników, które wyjaśniają, jakie cele muszą osiągnąć, aby awansować czy uzyskać premię.

Etyczne wykorzystanie SI w ewaluacji

Mimo licznych korzyści, wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach oceny wydajności pracowników wymaga przestrzegania etycznych standardów. Firmy powinny dbać o prywatność danych pracowników, zapewniać przejrzystość w działaniach SI oraz eliminować potencjalne błędy algorytmiczne, które mogą prowadzić do niesprawiedliwych decyzji.

Podsumowując, sztuczna inteligencja rewolucjonizuje procesy oceny wydajności pracowników, przyczyniając się do bardziej obiektywnej, precyzyjnej i skutecznej ewaluacji. Dzięki analizie danych, eliminacji subiektywności oraz generowaniu spersonalizowanych rekomendacji rozwojowych, organizacje mogą dostarczać pracownikom bardziej wartościowe i efektywne narzędzia wsparcia w ich rozwoju zawodowym. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiedzialne i etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji, z uwzględnieniem prywatności, uczciwości i równości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA