Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop wypoczynkowy
- Przedawnienie urlopu wypoczynkowego
- Urlop wychowawczy a przedawnienie urlopu
- Co w przypadku gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu?
- Niewykorzystany urlop na wypowiedzeniu
- Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy?
- Czy urlop przepada przy zmianie pracy?
Urlop wypoczynkowy
Co do zasady pracownikowi udziela się urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jednakże, urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów, w danym roku kalendarzowym, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
REKLAMA
Przedawnienie urlopu wypoczynkowego
Z dniem 30 września 2023 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2019 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2020 r. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ generalną zasadą jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń pracowniczych, w tym roszczeń o urlop wypoczynkowy. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Weronice Z. przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 26-dni za 2019 r. ale nie został wykorzystany w 2019 r. W takiej sytuacji urlop Weroniki Z. powinien zostać wykorzystany w roku następnym, czyli w 2020. Powinien zostać udzielony najpóźniej do 30 września 2010 r. Jeżeli z jakiś względów tak się nie stanie, to właśnie termin 30 września 2020 r. będzie terminem rozpoczęcia biegu przedawnienia prawa do zaległego urlopu wypoczynkowego. Należy od tego czasu liczyć 3 lata, czyli 30 września 2021, 2022 i 2023 r.
Już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop Weroniki Z., który przysługiwał za 2019 r. Przy obliczaniu terminu należy stosować generalną zasadę z art. 112 Kodeksu Cywilnego, czyli termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
Urlop wychowawczy a przedawnienie urlopu
Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Zasada ta obowiązuje od 2013 r., kiedy to wprowadzono nowelizację przepisów, mającą na celu jeszcze większą ochronę szeroko rozumianego rodzicielstwa. Istnieją jednak pewne nieścisłości tej regulacji, ponieważ np. pracownica, która urodziła dziecko podczas urlopu wychowawczego, może korzystać z zawieszenia biegu przedawnienia urlopu wychowawczego, podczas gdy pracownica, która z urlopu wychowawczego nie skorzystała i urodziła kolejne dziecko, jest tego uprawnienia pozbawiona.
Co w przypadku gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu?
Pracodawcy mają świadomość, że nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
W związku z powyższym, jeżeli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu, w drodze polecenia służbowego, może zostać „wysłany” na urlop, nawet bez swojej zgody. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy. Dzieje się tak, pomimo tego, iż urlop to prawo a nie obowiązek pracownika. Jeżeli z jakiś przyczyn pracownik jednak nie wykorzysta udzielonego urlopu, może to prowadzić do nałożenia na niego kary porządkowej (upomnienia lub nagany) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.
Niewykorzystany urlop na wypowiedzeniu
Kolejna sytuacja, w której pracownik może zostać zobowiązany do wykorzystania urlopu, to przypadek kiedy umowa pracownika zostaje rozwiązana (bez znaczenia pozostaje to z czyjej inicjatywy) i pracownik znajduje się w wypowiedzenia. Wówczas pracodawca ma prawo „wysłać” go na urlop wypoczynkowy, nawet bez jego zgody. Nie ma też znaczenia, czy niewykorzystany urlop jest urlopem bieżącym, czy zaległym.
PRACODAWCA NIE MUSI PLACIĆ EKWIWALENTU ZA NIEYWKORZYSTANY URLOP BO MOŻE NA NIEGO WYSŁAĆ!
Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy?
Nie, nie można wykorzystać zaległego urlopu u nowego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest rozliczyć urlop pracownika w ramach jego stosunku pracy. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Strony stosunku pracy mogą oczywiście ustalić, że w części będzie wypłacony ekwiwalent pieniężny a w części będzie udzielony urlop, ważne jednak, aby wszystko odbyło się do zakończenia stosunku pracy, tj. do ostatniego dnia trwania umowy.
Czy urlop przepada przy zmianie pracy?
Co do zasady tak, przepada. Nie da się przenieść i wykorzystać urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy.
Istnieje jednak możliwość przeniesienia urlopu wypoczynkowego na nową (kolejną) umowę, ale zawartą z tym samym pracodawcą. Musi to mieć miejsce bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić. W takiej sytuacji, pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, bowiem strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat