REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji

Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji
Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna Inteligencja to dziedzina informatyki, która odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Jej zastosowania obejmują wiele dziedzin, takich jak medycyna, przemysł, transport, edukacja i wiele innych. W miarę jak technologia ta się rozwija, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących odpowiedzialności za jej efekty. Kto tak naprawdę powinien odpowiadać za konsekwencje związane z zastosowaniem SI? Czy to twórcy technologii, użytkownicy, czy może społeczeństwo jako całość?

W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak wygląda kwestia odpowiedzialności ze skutki stosowania Sztucznej Inteligencji.

Autopromocja

Rola twórców technologii

Pierwszymi osobami, które wydają się ponosić odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji, są jej twórcy. To programiści, inżynierowie i badacze, którzy projektują i rozwijają algorytmy i systemy SI. To oni mają kluczowy wpływ na to, jak technologia ta działa i jakie ma skutki. Twórcy mają obowiązek przemyśleć etyczne implikacje swoich projektów, unikać uprzedzeń i dyskryminacji, oraz zapewnić, że ich systemy działają w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Jednakże, nawet najlepiej zaprojektowane systemy mogą mieć niespodziewane konsekwencje. Dlatego ważne jest, aby twórcy byli gotowi do ciągłego monitorowania i ulepszania swoich rozwiązań w miarę zdobywania nowych informacji.

Odpowiedzialność użytkowników

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedzialność użytkowników sztucznej inteligencji. Ostatecznie to ludzie decydują, w jaki sposób wykorzystać tę technologię. Użytkownicy powinni mieć świadomość potencjalnych ryzyk i konsekwencji związanych z zastosowaniem SI. 

Na przykład, w kontekście systemów automatyzujących decyzje, tacy jak autonomiczne pojazdy, kierowcy muszą być gotowi przejąć kontrolę w nagłych sytuacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Społeczna odpowiedzialność i regulacje

Odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji nie ogranicza się jednak tylko do twórców i użytkowników. W miarę jak technologia ta staje się integralną częścią naszego społeczeństwa, wzrasta znaczenie działań na poziomie społecznym i rządowym.

Wiele kwestii związanych z SI, takich jak prywatność, bezpieczeństwo, uprzedzenia i bezrobocie, wymaga szerokiej dyskusji i regulacji. Rządy, instytucje międzynarodowe i społeczeństwo jako całość mają rolę w tworzeniu ram prawnych i etycznych, które pomogą zminimalizować negatywne skutki związane z SI.

Edukacja i świadomość społeczna

Ważnym elementem odpowiedzialnego wykorzystania SI jest edukacja i zwiększanie świadomości społecznej na temat jej potencjału i ryzyka. Ludzie powinni być przygotowani do korzystania z technologii w sposób świadomy, umiejąc rozpoznawać potencjalne zagrożenia i biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje.

Wnioskiem jest, że odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji jest wspólna i obejmuje wiele stron. Twórcy technologii mają obowiązek projektować odpowiedzialne i etyczne rozwiązania, użytkownicy powinni być świadomi konsekwencji swoich działań, a społeczeństwo i władze powinny działać w celu tworzenia odpowiednich regulacji i ram prawnych. Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w zapewnieniu, że sztuczna inteligencja przynosi korzyści dla ludzkości, minimalizując jednocześnie jej potencjalne negatywne skutki.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA