REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji

Kto odpowiada za efekty stosowania Sztucznej Inteligencji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna Inteligencja to dziedzina informatyki, która odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Jej zastosowania obejmują wiele dziedzin, takich jak medycyna, przemysł, transport, edukacja i wiele innych. W miarę jak technologia ta się rozwija, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących odpowiedzialności za jej efekty. Kto tak naprawdę powinien odpowiadać za konsekwencje związane z zastosowaniem SI? Czy to twórcy technologii, użytkownicy, czy może społeczeństwo jako całość?

W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak wygląda kwestia odpowiedzialności ze skutki stosowania Sztucznej Inteligencji.

REKLAMA

Autopromocja

Rola twórców technologii

Pierwszymi osobami, które wydają się ponosić odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji, są jej twórcy. To programiści, inżynierowie i badacze, którzy projektują i rozwijają algorytmy i systemy SI. To oni mają kluczowy wpływ na to, jak technologia ta działa i jakie ma skutki. Twórcy mają obowiązek przemyśleć etyczne implikacje swoich projektów, unikać uprzedzeń i dyskryminacji, oraz zapewnić, że ich systemy działają w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Jednakże, nawet najlepiej zaprojektowane systemy mogą mieć niespodziewane konsekwencje. Dlatego ważne jest, aby twórcy byli gotowi do ciągłego monitorowania i ulepszania swoich rozwiązań w miarę zdobywania nowych informacji.

Odpowiedzialność użytkowników

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedzialność użytkowników sztucznej inteligencji. Ostatecznie to ludzie decydują, w jaki sposób wykorzystać tę technologię. Użytkownicy powinni mieć świadomość potencjalnych ryzyk i konsekwencji związanych z zastosowaniem SI. 

Na przykład, w kontekście systemów automatyzujących decyzje, tacy jak autonomiczne pojazdy, kierowcy muszą być gotowi przejąć kontrolę w nagłych sytuacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Społeczna odpowiedzialność i regulacje

REKLAMA

Odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji nie ogranicza się jednak tylko do twórców i użytkowników. W miarę jak technologia ta staje się integralną częścią naszego społeczeństwa, wzrasta znaczenie działań na poziomie społecznym i rządowym.

Wiele kwestii związanych z SI, takich jak prywatność, bezpieczeństwo, uprzedzenia i bezrobocie, wymaga szerokiej dyskusji i regulacji. Rządy, instytucje międzynarodowe i społeczeństwo jako całość mają rolę w tworzeniu ram prawnych i etycznych, które pomogą zminimalizować negatywne skutki związane z SI.

Edukacja i świadomość społeczna

Ważnym elementem odpowiedzialnego wykorzystania SI jest edukacja i zwiększanie świadomości społecznej na temat jej potencjału i ryzyka. Ludzie powinni być przygotowani do korzystania z technologii w sposób świadomy, umiejąc rozpoznawać potencjalne zagrożenia i biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje.

Wnioskiem jest, że odpowiedzialność za efekty zastosowania sztucznej inteligencji jest wspólna i obejmuje wiele stron. Twórcy technologii mają obowiązek projektować odpowiedzialne i etyczne rozwiązania, użytkownicy powinni być świadomi konsekwencji swoich działań, a społeczeństwo i władze powinny działać w celu tworzenia odpowiednich regulacji i ram prawnych. Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w zapewnieniu, że sztuczna inteligencja przynosi korzyści dla ludzkości, minimalizując jednocześnie jej potencjalne negatywne skutki.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA