REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List motywacyjny. Jak przekonać do siebie przyszłego pracodawcę

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia
Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

List motywacyjny jest często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy. 

List motywacyjny można określić jako rozwinięcie zawodowego życiorysu (CV). Stanowi uzupełnienie CV, nie powinien go jednak powielać. Jego celem jest przekonanie przyszłego pracodawcy, że kandydat najlepiej spełnia wymagania określone w ofercie pracy. Dlatego dobrze napisany list motywacyjny jest kluczem do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Autopromocja

List motywacyjny – co powinien zawierać

Stworzenie listu motywacyjnego to dla wielu nie lada wyzwanie. A wystarczy skupić się na prezentacji swoich najlepszych cech, potwierdzeniu gotowości do współpracy i rozwoju oraz wyjaśnieniu, dlaczego akurat ta firma i to stanowisko zwróciły uwagę kandydata. Znajomość działalności przyszłego pracodawcy może okazać się mocnym elementem listu. Oprócz doświadczenia, umiejętności oraz dotychczasowych sukcesów na innych stanowiskach, nie należy zapominać też o zainteresowaniach.

List motywacyjny – jak powinien być zbudowany

List motywacyjny powinien składać się z trzech części

 • wstępu, 
 • rozwinięcia,
 • zakończenia.

We wstępie powinny znaleźć się informacje dotyczące oferty pracy oraz o tym, jak kandydat dowiedział się o rekrutacji. Najlepiej jest podać pełną nazwę stanowiska wraz z numerem referencyjnym, o ile pracodawca umieścił go w ofercie.

Rozwinięcie to najbardziej obszerna część listu, w której kandydat uzasadnia swoją wartość i celowość jego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę kryteria ujęte w ogłoszeniu wskazuje, gdzie zdobył konkretne doświadczenie, podając przy tym wcześniejsze stanowiska, projekty, daty i sukcesy poparte liczbami. Właśnie w tej części listu jest odpowiednie miejsce na opis cech charakteru i  osobowości kandydata, które będzie mógł z korzyścią dla przyszłego pracodawcy wykorzystać na nowym stanowisku. Należy je oczywiście odpowiednio uzasadnić wykorzystując wcześniejsze doświadczenia zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakończenie listu powinno być krótkim podsumowaniem wcześniejszej treści i wyrażeniem swojej gotowości do zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej.

List motywacyjny – jakich błędów należy unikać

List motywacyjny jest swoistą formą komunikacji marketingowej, w której kandydat sam siebie reklamuje. Aby jednak dokument ten zwrócił uwagę potencjalnego pracodawcy, musi spełniać pewne standardy. Oto najczęstsze błędy, z jakimi spotykają się rekruterzy:

 • kopiowanie listu motywacyjnego z poradników dla poszukujących pracy,
 • niedostosowanie listu motywacyjnego do specyfiki konkretnej firmy i stanowiska,
 • brak jasno określonego celu,
 • mało przejrzysta i nieczytelna forma graficzna,
 • wysyłanie tego samego listu do różnych miejsc, kserowanie listu i dopisywanie odręcznie nazwy kolejnej firmy w miejscu adresata,
 • zbyt długi list zniechęcający do czytania,
 • pomyłki w nazwach, datach, błędy ortograficzne, stylistyczne itp.
 • przesadzanie w opisie swoich zalet lub nadmierna skromność,
 • brak konkretnych przykładów na poparcie cech i osiągnięć,
 • powtarzanie w liście motywacyjnym informacji zawartych w CV,
 • brak klauzuli o ochronie danych osobowych,
 • brak podpisu.

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA