REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko pieniądze motywują pracowników. Także podnoszenie kwalifikacji i szkolenia finansowane przez pracodawcę

Nie tylko pieniądze motywują pracowników. Także podnoszenie kwalifikacji i szkolenia finansowane przez pracodawcę
Nie tylko pieniądze motywują pracowników. Także podnoszenie kwalifikacji i szkolenia finansowane przez pracodawcę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysoko wyspecjalizowany pracownik jest na wagę złota. Tylko w branży IT brakuje ok. 147 tys. specjalistów, dlatego firmy robią wszystko, by zatrzymać pracowników na ich obecnych stanowiskach. Nie wystarczy jednak zaoferować im podwyżki – aspekt finansowy jest ważny, ale nie kluczowy. Wiele badań pokazuje, że pracownikom obecnie zależy przede wszystkim na rozwoju zawodowym i zdobywaniu nowych umiejętności.

Upskilling czyli podnoszenie kwalifikacji

W raporcie „The future of work? Work of the future!”, eksperci Komisji Europejskiej wskazali, że nawet 47 proc. wszystkich stanowisk pracy może grozić automatyzacja. Transformacja cyfrowa staje się faktem, dlatego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy szukają rozwiązań, by dostosować się do zmieniającego się rynku pracy. 
– Coraz popularniejszym trendem jest upskilling. W gospodarce postpandemicznej osoby poszukujące pracy cenią sobie podnoszenie kwalifikacji i chcą pozostać w organizacji, która oferuje im możliwości rozwoju. Ten trend łatwo zauważyć w branży szkoleniowej, gdzie lawinowo rośnie zainteresowanie wysoko specjalistycznymi szkoleniami, np. ITIL 4, który stanowi zestaw najlepszych praktyk zarządzania usługami IT, czy DevOps ułatwiający przeprowadzenie transformacji organizacyjnej, kulturowej i technicznej związanej z wprowadzeniem DevOps – mówi Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii, która dla PeopleCert prowadzi certyfikowane szkolenia

Potrzeby pracodawców opisuje „Raport Upskiling IT 2023” opracowany przez DevOps Institute: „Na rynku pracy IT coraz większą uwagę zwraca się na konkretne umiejętności, takie jak zdolność do analizowania danych, rozwiązywania problemów, pracy w zespołach, kierowania i zarządzania czy opanowania określonych technologii”. Według tego raportu w ponad jednej trzeciej firm już teraz brakuje pracowników o odpowiednich kompetencjach, a prawie 70 proc. już wprowadziło programy szkoleniowe. 

REKLAMA

Autopromocja

Nowe kwalifikacje i możliwość awansu motywują jak pieniądze

Z jednej strony szkolą się pracownicy, którym zależy na podnoszeniu swoich kwalifikacji, by w dobie transformacji cyfrowej nie wypaść z rynku pracy. Z drugiej strony szkolą się też menedżerowie wyższego szczebla, by wiedzieć jak nowocześnie zarządzać zespołem. Ich zadaniem jest utrzymanie efektywności i motywacji pracowników, przy jednoczesnym wykorzystaniu ich wszystkich talentów i umiejętności. 

– Z powodu braku specjalistów organizacje chcą za wszelką cenę utrzymać swoich pracowników na obecnych stanowiskach. Wiedzą, że ich zadowolenie realnie przekłada się na efektywność w pracy. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednimi narzędziami, by optymalnie zarządzać pracownikami w obecnych realiach. Dlatego szukają szkoleń, by podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Umiejętności przywódcze

Aby firma była atrakcyjna dla pracowników, kluczowa jest rola liderów projektów. Według badania Upskilling IT 2023 do najważniejszych obecnie umiejętności przywódczych zalicza się trzy cechy:

  • dyplomację w kontaktach z innymi
  • skuteczne rozwiązywanie konfliktów
  • budowanie zaufania w zespołach i między nimi

Coraz bardziej stawia się na tzw. przywództwo transformacyjne. Pracownicy są zaangażowani, gdy liderzy wykazują się etyką, autentycznością, odpowiedzialnością i empatią. Dobry lider rozumie, jakie znaczenie mają wysoko wyszkoleni pracownicy, nie boi się też przekazywać procesu decyzyjnego zespołom, aby dać im możliwość bycia bardziej kreatywnymi i innowacyjnymi. Ponieważ liderzy zmagają się z niedoborem umiejętności i zasobów, wyzwaniami budżetowymi i długiem technologicznym, ważne jest również, aby zastanowili się nad własnymi umiejętnościami. 

Jak wynika z ubiegłorocznego badania Linkedin Global Talent Study pracownicy mają ściśle sprecyzowane wymagania, które przekładają się na satysfakcję z pracy. Cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, elastyczne warunki pracy i podnoszenie kwalifikacji. Z kolei według badania przeprowadzonego przez Pew Research, aż 33 proc. osób, które zrezygnowały z pracy, zrobiło to, ponieważ w ich firmie nie było możliwości awansu. 
– Organizacje muszą odpowiadać na aktualne potrzeby pracowników, a chęć rozwoju zawodowego, który dawałby im realną możliwość awansu jest jednym z najsilniej widocznych obecnie trendów – dodaje Maciej Hawrus. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA