REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy badania pracownicze są obowiązkowe? Czy pracownik może odmówić?

Dziennikarka medyczno-prawna
badania okresowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Badania pracownicze – czy są obowiązkowe? Na jakich zasadach przeprowadzane jest badanie okresowe? Czy pracownik może odmówić ich wykonania?

Badania pracowników - co mówią przepisy?

W myśl art. 211 Kodeksu pracy, zarówno przestrzeganie przepisów, jak i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy – to podstawowy obowiązek pracownika. Pracownik jest zobligowany do poddawania się m.in. wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim. Ponadto powinien stosować się bezwarunkowo do wskazań lekarskich.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązki pracodawcy są zbliżone. Jak mówi k.p. – pracodawca musi dostosować się do informacji zawartych w orzeczeniu lekarza medycyny pracy. Ponadto do jego obowiązków należy wydanie skierowania na badania lekarskie, w tym archiwizowanie orzeczeń w teczkach osobowych pracowników. 

Osoba zatrudniona, która nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego, nie ma prawa wykonywać swoich pracowniczych obowiązków. Prawne konsekwencje za złamanie obowiązujących zasad leżą w gestii pracodawcy.

Zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi poddawać się badaniom okresowym. Lekarz medycyny pracy ustala liczbę wizyt na podstawie aktualnego stanu zdrowia pracownika, a także warunków, w jakich pracuje. 

W przypadku, gdy zatrudniony zostaje przeniesiony na inne stanowisko bądź, jeśli pracodawca uzna to za konieczne ze względu na stan zdrowia pracownika – pracodawca może wydać skierowanie na wcześniejsze badania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania okresowe - kto za nie płaci?

REKLAMA

Pracownik nie płaci za badania okresowe – koszty pokrywa pracodawca. W sytuacji, kiedy w orzeczeniu lekarskim zostanie stwierdzone, że pracownik ma przeciwskazania zdrowotne do pracy na danym stanowisku, wtedy obowiązkiem pracodawcy jest przeniesienie pracownika na inne stanowisko. Jeżeli zmiana stanowiska wiąże się z obniżeniem zarobków, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. 

Jeżeli pracownik bądź pracodawca nie zgadzają się z treścią orzeczenia lekarskiego, wtedy mają prawo do wnioskowania o powtórzenie badań – w przeciągu 7 dni od daty wydania orzeczenia można się odwołać. W przypadku uznania odwołania, kolejne badania wykonuje się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – nowe orzeczenie jest ostateczne. 

Pracodawca wydaje skierowanie na badania okresowe

Chcąc wysłać pracownika na badania okresowe, pracodawca wydaje skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach – jedno jest dla pracownika, zaś drugie dla lekarza medycyny pracy. 

W takim skierowaniu muszą zostać uzupełnione m.in. dane personalne pracownika; określone powinno być stanowisko pracy zatrudnionego, poprzez wyróżnienie rodzajów wykonywanych prac lub też powierzone obowiązki. Pracodawca musi ponadto opisać warunki pracy, uwzględniając wszelkie czynniki niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe na stanowisku pracownika. Mogą to być czynniki fizyczne lub chemiczne; czynniki biologiczne bądź czynniki niebezpieczne lub uciążliwe. Należy także podać łączną liczbę czynników szkodliwych i innych wynikających z pracy na danym stanowisku.

Wydanie przez lekarza medycyny pracy orzeczenia, stwierdzającego lub też nie, pojawienie się przeciwskazań do pracy na stanowisku opisanym przez pracodawcę – kończy okresowe badania. Orzeczenie wydane jest w dwóch egzemplarzach – jedno dla pracodawcy, drugie dla pracownika. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokument w teczce zawierającej dane osobowe pracownika. 

Badania okresowe - kiedy obowiązkowe?

Obowiązkiem każdego pracownika jest zgłoszenie się ze skierowaniem na badania okresowe. W przypadku odmowy, pracodawca może zerwać umowę. 

Konieczność poddania się badaniom okresowym odnosi się do wszystkich pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i pracowników narażonych na działanie czynników niebezpiecznych dla zdrowia. 

Jak mówi k.p. – obowiązkiem zatrudnionego jest zgłoszenie się na okresowe badania w przypadku: 

  • rozpoczęcia nowej pracy; 
  • po zmianie stanowiska lub charakteru pracy; 
  • przed zakończeniem daty ważności ostatniego orzeczenia lub po urlopie chorobowym, który wynosił więcej niż 30 dni.

Badania okresowe przeprowadza się podczas godzin pracy. Zakres badań w zależności od branży i stanowiska może być różnorodny. Do najczęstszych należą badania: krwi i moczu, cukru we krwi, okulistyczne, ciśnienia krwi oraz laryngologiczne. 

Niektóre stanowiska pracy wymagają wykonania dodatkowych badań, m. in.: EKG, badania neurologiczne, ustalające poziom cholesterolu, czy też test psychotechniczny.

Podsumowanie: badania okresowe to obowiązek pracowników i pracodawców. Pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo higieny pracy swoich pracowników, a tym samym kierować ich na badania. Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego jest karalne. Pracownik dla swojego bezpieczeństwa i zdrowia, musi wykonywać polecenia pracodawcy i regularnie poddawać się badaniom okresowym.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA