REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może pracodawca wobec pracujących zdalnie? Za co dopłaca?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Pracującym zdalnie przysługują niespodziewane uprawnienia
Pracującym zdalnie przysługują niespodziewane uprawnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.

Jakie są zasady kontroli pracy zdalnej?

Kontrola pracy zdalnej jest kwestią bardzo delikatną, gdyż stwarza ryzyko ingerencji w konstytucyjne prawo do prywatności. Należy podkreślić, że pracodawca nie może w tej kwestii działać na zasadzie dowolności, w szczególności nie ma prawa do niezapowiedzianej kontroli w domu pracującego zdalnie.

REKLAMA

Autopromocja

Art. 67(28) Kodeksu pracy stanowi, że kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika, a pracodawca dostosowuje sposób kontroli do miejsca pracy zdalnej i jej rodzaju. Jednocześnie czynności kontrolne nie mogą naruszać prywatności. Oznacza to, że wszelkie czynności kontrolne muszą zachowywać określone proporcje.

Kontrola pracy zdanej – co realnie może i czego nie może pracodawca?

Od strony prawnej – pracodawca mógłby przyjechać do domu pracującego zdalnie, jednak musiałby wcześniej o tym poinformować i uzgodnić godzinę wizyty. Jednocześnie nie mógłby naruszać prywatności wykonującego pracę zdalną ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.

Wymienione regulacje sprawiają, że kontrola pracy zdalnej w drodze domowej wizyty jest uprawnieniem bardziej teoretycznym niż realnym, zwłaszcza przy uwzględnieniu kosztów organizacyjnych.

Wspomniany wcześniej art. 67(28) KP stanowi, że pracodawca może przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej, kontrolę w zakresie BHP lub przestrzegania wymogów bezpieczeństwa informacji. Ostatni z wymienionych aspektów, dotyczący ochrony poufnych danych, jest bardziej realnym przedmiotem kontroli niż przestrzeganie zasad BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola wykonywania pracy zdalnej może mieć charakter telefoniczny lub elektroniczny. Jednak ograniczeniem dla pracodawcy jest tu ogólna zasada prawa pracy, jaką jest zakaz mobbingu określony w art  94 (3) KP.

Zasady kontroli pracy zdalnej muszą być określone w wewnętrznym dokumencie

Zakres kontroli pracy zdalnej jest ograniczony nie tylko przepisami Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 67 (20) KP zasady kontroli muszą być określone w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, regulaminie lub porozumieniu z zatrudnionym.

Dodatkowe obowiązki związane z pracą zdalną. Ryczałt za prąd, telefon, Internet

Art. 67 (31) § 7 KP uzależnia dopuszczenie do pracy zdalnej od złożenia przez zatrudnionego oświadczenia o zapewnieniu w miejscu pracy zasad BHP.

67 (24) KP nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpłatnej  instalacji i serwisu narzędzi do pracy zdalnej. Ten sam przepis nakłada obowiązek zwrotu kosztów za zużycie prądu.

Zwrot kosztów za telefon lub Internet jest obowiązkowy, jeśli pracujący zdalnie używa prywatnego telefonu lub Internetu do celów służbowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA