REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może pracodawca wobec pracujących zdalnie? Za co dopłaca?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Pracującym zdalnie przysługują niespodziewane uprawnienia
Pracującym zdalnie przysługują niespodziewane uprawnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.

Jakie są zasady kontroli pracy zdalnej?

Kontrola pracy zdalnej jest kwestią bardzo delikatną, gdyż stwarza ryzyko ingerencji w konstytucyjne prawo do prywatności. Należy podkreślić, że pracodawca nie może w tej kwestii działać na zasadzie dowolności, w szczególności nie ma prawa do niezapowiedzianej kontroli w domu pracującego zdalnie.

Autopromocja

Art. 67(28) Kodeksu pracy stanowi, że kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika, a pracodawca dostosowuje sposób kontroli do miejsca pracy zdalnej i jej rodzaju. Jednocześnie czynności kontrolne nie mogą naruszać prywatności. Oznacza to, że wszelkie czynności kontrolne muszą zachowywać określone proporcje.

Kontrola pracy zdanej – co realnie może i czego nie może pracodawca?

Od strony prawnej – pracodawca mógłby przyjechać do domu pracującego zdalnie, jednak musiałby wcześniej o tym poinformować i uzgodnić godzinę wizyty. Jednocześnie nie mógłby naruszać prywatności wykonującego pracę zdalną ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.

Wymienione regulacje sprawiają, że kontrola pracy zdalnej w drodze domowej wizyty jest uprawnieniem bardziej teoretycznym niż realnym, zwłaszcza przy uwzględnieniu kosztów organizacyjnych.

Wspomniany wcześniej art. 67(28) KP stanowi, że pracodawca może przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej, kontrolę w zakresie BHP lub przestrzegania wymogów bezpieczeństwa informacji. Ostatni z wymienionych aspektów, dotyczący ochrony poufnych danych, jest bardziej realnym przedmiotem kontroli niż przestrzeganie zasad BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola wykonywania pracy zdalnej może mieć charakter telefoniczny lub elektroniczny. Jednak ograniczeniem dla pracodawcy jest tu ogólna zasada prawa pracy, jaką jest zakaz mobbingu określony w art  94 (3) KP.

Zasady kontroli pracy zdalnej muszą być określone w wewnętrznym dokumencie

Zakres kontroli pracy zdalnej jest ograniczony nie tylko przepisami Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 67 (20) KP zasady kontroli muszą być określone w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, regulaminie lub porozumieniu z zatrudnionym.

Dodatkowe obowiązki związane z pracą zdalną. Ryczałt za prąd, telefon, Internet

Art. 67 (31) § 7 KP uzależnia dopuszczenie do pracy zdalnej od złożenia przez zatrudnionego oświadczenia o zapewnieniu w miejscu pracy zasad BHP.

67 (24) KP nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpłatnej  instalacji i serwisu narzędzi do pracy zdalnej. Ten sam przepis nakłada obowiązek zwrotu kosztów za zużycie prądu.

Zwrot kosztów za telefon lub Internet jest obowiązkowy, jeśli pracujący zdalnie używa prywatnego telefonu lub Internetu do celów służbowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA