REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

REKLAMA

Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmienia się 22 września

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

REKLAMA

Big Data

Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Równowaga między pracą a życiem prywatnym to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w dzisiejszym szybkim tempie życia. W miarę jak nasze zawody stają się coraz bardziej wymagające, a technologia umożliwia nam być zawsze połączonymi z pracą, konieczność znalezienia tej właściwej równowagi staje się kluczowym elementem zdrowia i szczęścia. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2023

Słowacja to jeden z rekordzistów w Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych pracy. Słowacy mają w ciągu roku aż piętnaście dni wolnych od pracy; o dwa dni więcej niż Polacy. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji?

Płaca minimalna 2024. Utrzymanie jednego pracownika będzie kosztować ok. 5181 zł

Pracodawców czeka zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Wysokość nowych stawek brutto jest już znana, ale wciąż nie wiadomo, jakie kwoty pojawią się na kontach pracowników. Kolejna niewiadoma to koszty pracodawców. Eksperci są jednak zgodni, że kwota, która pozwoli firmom na utrzymanie obecnego personelu, znacznie wzrośnie.

Dzień Pracowników Służby BHP 19 września. Liczba wypadków w pracy znowu rośnie

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w I półroczu 2023 r. aż 28,4 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co oznacza wzrost o 1,8 proc. (o 500 przypadków) r/r. Liczba poszkodowanych mogłaby być znacznie niższa, gdyby odpowiednie środki ochrony indywidualnej były stosowane zawsze tam, gdzie są wymagane.

Czechy – Dni wolne od pracy 2023

Czechy to kraj Unii Europejskiej, którego mieszkańcy cieszą się umiarkowaną liczną dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz czeskich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Republice Czeskiej?

Minister Maląg o osiągnięciach rządu: Bezpieczne rodziny, stabilna praca

Ostatnie lata to czas dużych zmian w polityce rodzinnej, ale także w obszarze rynku pracy. – Uruchomienie programów społecznych, na czele z Rodziną 500+, a wkrótce 800+, inwestycja w nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, rekordowo niskie bezrobocie i większa ochrona pracowników. To tylko niektóre z działań, które składają się na lepsze dzisiaj i bezpieczne jutro polskich rodzin – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Prawie 7 proc. zatrudnionych w Polsce to cudzoziemcy. GUS podał dane za marzec 2023 r.

Ponad milion obcokrajowców pracowało w Polsce w końcu marca 2023 r. Cudzoziemcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce. Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 państw.

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna. MSZ ogłosiło nabór – zgłoszenia do 16 października

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną. Kandydaci mogą zgłaszać się do konkursu na aplikację do 16 października 2023 r. Po ukończeniu aplikacji na nowych dyplomatów czekają placówki zagraniczne.

Polacy a podwyżki. Jak (i czy) dbamy o swoje wynagrodzenie

Jedna trzecia badanych przez Pracuj.pl Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. Powód? Brak możliwości oszczędzania, niemożność rozwijania pasji czy nawet niewystarczające środki na codzienne życie. Sposobem na zaadresowanie tej kwestii może być poproszenie o podwyżkę. Kogo stać na udanie się do szefa w tej sprawie? Ponad połowa badanych deklaruje, że zdarzyło im się samodzielnie zainicjować rozmowę o zwiększeniu wynagrodzenia. Reguły gry bywają jednak nierówne. Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w ich miejscu pracy. Co mogą zrobić pracownik i pracodawca, by wartościowo rozmawiać o podwyżkach?

Przemiany na rynku pracy: Nowe trendy i umiejętności potrzebne do sukcesu zawodowego

Współczesny rynek pracy podlega dynamicznym przemianom, które są wynikiem ewolucji technologicznej, zmian społecznych i ekonomicznych. Te przemiany wpływają na wymagania stawiane pracownikom oraz umiejętności, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. 

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój to podejście do rozwoju społecznego, gospodarczego i ekologicznego, które ma na celu zaspokajanie obecnych potrzeb ludzi, nie naruszając przy tym możliwości przyszłych pokoleń do zaspokojenia własnych potrzeb. 

Barometr ofert pracy: Spadła liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie

Liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie w sierpniu zmalała po raz pierwszy od 10 miesięcy – wynika z opublikowanego w poniedziałek Barometru Ofert Pracy. Zwrócono uwagę na „stosunkowo dobrą” sytuację w kategorii ofert dla pracowników niewykwalifikowanych.

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody! Dlaczego?

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.

Nowe prawa pracowników w spółkach - od 15 września 2023

Od 15 września 2023 r. obowiązują nowe zasady uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek. Wszystko za sprawą dyrektywy, które należało implementować do polskiego porządku prawnego. Co zyskają a co stracą pracownicy na skutek zmian?

Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje

Rozwój technologiczny ma duży wpływ na zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Widać to m.in. po zapotrzebowaniu na nowe kompetencje i kwalifikacje, które pojawiło się wśród pracodawców. Dotyczy ono zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników. Jakich umiejętności wymagają i będą wymagać przedsiębiorcy? Na to pytanie odpowiadają autorzy raportu „Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje w wybranych branżach w związku ze zmianami w gospodarce”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. 

Szef dobry czyli jaki? Potęga feedbacku

Szef, kierownik, manager – jak powinien zachowywać się wobec pracownika, by obie strony były zadowolone? Czego wymagać od przełożonego? I jakie są sposoby na to, by pracownik czuł się zadowolony i pracował wydajnie? Feedback, czyli informacja zwrotna od lidera na temat wykonywania zadań okazuje się kluczowa dla obu stron. Jak zbudować korzystną relację szef–pracownik tłumaczy Fryderyk Karzełek, mentor i szkoleniowiec rozwoju osobistego i biznesu.

PPK. Naliczanie wpłat za osobę współpracującą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Na początku września br. poślubiłem swoją pracownicę i zgłosiłem ją do ubezpieczeń społecznych jako osobę współpracującą. W związku z tym, że jest ona uczestnikiem PPK, mam pytanie, czy nadal jestem zobowiązany do naliczania za nią wpłat do PPK?   

Praca zdalna kontra praca stacjonarna: Jakie są efekty długotrwałej pandemii

W ciągu ostatnich kilku lat świat doświadczył drastycznych zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują. Długotrwała pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego, a jednym z najbardziej widocznych skutków była ekspansja pracy zdalnej. 

Cyfryzacja: Przemiana świata w erze cyfrowej

Cyfryzacja to termin, który w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie?

Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą?

Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą? Czy trzeba płacić za odzież i obuwie robocze? Co jeżeli pracownik zniszczy odzież lub obuwie robocze? Czy pracownik może używać odzieży i obuwia własnego jako roboczych? Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą? Pytań jest wiele, ale przepisy nie dają odpowiedzi na wszystko. Warto ustalić więc z pracodawcą podstawowe zasady w zakresie używania odzieży i obuwia roboczego.

14. emerytura dla rolników z KRUS 2023 - kolejne wypłaty 20 i 25 września

Czy KRUS wypłaca 14. emeryturę dla rolników w 2023? Okazuje się, że tak! Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, tzw. czternasta emerytura KRUS wypłaca razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym we wrześniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, tj. 10, 15, 20 i 25 września 2023 r. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdemu przysługują 14-stki.

Ważne! Nowa wysokość składki KRUS w IV kwartale 2023

Ważna informacja dla rolników ich członków rodziny i pomocników rolników - została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe w IV kwartale 2023 r. Ile będzie wynosiła składka? Kiedy upływa termin uregulowania składek w KRUS? Kto opłaca skłądki w KRUS?

Praca w Chorwacji

Chorwacja nieustannie cieszy się popularnością wśród Polskich turystów, nawet pomimo wprowadzenia od 1 stycznia 2023 r. waluty euro. Czy jest drożej? Nie wydaje się, podobnie jak we Włoszech czy Słowenii. Okazuje się, że w Chorwacji pracuje wiele Polaków - jak wygląda tu prawo pracy? Ile dni urlopu w Chorwacji? Ile zarabia przeciętny Chorwat? Kiedy przypadają dni wolne w Chorwacji?

Czas pracy IV kwartał 2023

Czas pracy IV kwartał 2023 - ile godzin pracy? Jak wypadają święta i dni wolne w IV kwartale w 2023? Czy za 11 listopada 2023 jest dzień wolny?

Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku?

Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy 17 września 2023 roku jest niedzielą handlową? Czy we wrześniu są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Czy wychowanie dziecka o specjalnych potrzebach daje prawo do wniosku o pracę zdalną

Pracownica wychowuje dziecko o specjalnych potrzebach dotyczących jego rozwoju. Chce przejść na pracę zdalną. Czy mamy obowiązek uwzględnić jej wniosek?

Czy pracodawca może odrzucić wniosek pracownicy o urlop wychowawczy

Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?

Do 30 września 2023 r. należy przekazać II ratę odpisu na zfśs ustaloną według nowej kwoty bazowej

Pracodawcy, którzy w 2023 r. mają obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać najpóźniej 30 września 2023 r. na rachunek funduszu pozostałą część odpisu podstawowego i ewentualne odpisy zwiększające. Podmioty, które ze względu na stan zatrudnienia niższy niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zdecydowały o utworzeniu funduszu, środki na jego działalność mogą przekazać w innym dowolnie ustalonym terminie i na dowolny rachunek. 

Czy pracodawca może udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika?

Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?

Płaca godziwa to pojęcie, które w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, gdyż przez wiele lat byliśmy postrzegani jako "tania siła robocza" w Europie. Dodatkowo, rosnące koszty życia i zmieniające się oczekiwania społeczne sprawiają, że temat godziwego wynagrodzenia staje się istotny. Ale czym dokładnie jest płaca godziwa i dlaczego jest tak ważna dla polskiego społeczeństwa?

Wzrost płacy minimalnej 2024 roku będzie ciosem dla rynku pracy. Wzrosną koszty pracodawców

Płaca minimalna w roku 2024, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

Aplikacja mZUS dla lekarza - nowość

Aplikacja mZUS dla lekarzy i asystentów medycznych - umożliwia szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest posiadanie certyfikatu, a jego w ramach kodu, dzięki czemu lekarz może podpisywać w sposób elektroniczny e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie), jak i inne dokumenty w systemie ZUS PUE.

Praca w komisji wyborczej - 15 września mija termin na zgłoszenia!

Praca w komisji wyborczej - 15 września mija termin na zgłoszenia! Do kiedy zostaną powołane obwodowe komisje wyborcze? Ile wynosi dieta za udział w pracach komisji? W jakich godzinach odbywa się głosowanie? Wybory już za miesiąc, 15 października 2023 r.

mZUS dla Lekarza – kolejna aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

mZUS dla Lekarza to kolejna aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umożliwia ona szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich przez lekarzy i asystentów medycznych.

Płaca minimalna w 2024: 4242 zł od 1 stycznia, 4300 zł od 1 lipca

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie 1 stycznia 2024 r. o 17,8 proc. i będzie wynosiło 4242 zł. Pracowników czeka w połowie przyszłego roku kolejna podwyżka płacy minimalnej – do 4300 zł. Rozporządzenie w tej sprawie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA