REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!
Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

Czym jest NLP?

Programowanie neurolingwistyczne NLP - dość skomplikowana nazwa, gdyby musiał Pan najkrócej jak się da wytłumaczyć kompletnemu laikowi czym jest ta metoda co by Pan powiedział?

Marek Wzorek: Najprostsze wytłumaczenie nazwy NLP, czyli neurolingwistyczne programowanie, to analogia do komputerów, że każdy z nas jest niczym komputer lub telefon, który został zaprogramowany a NLP przez zbiór narzędzi, praktyk i metod daje każdemu z nas wpływ na to oprogramowanie czyli NLP służy do tego żeby pomóc ludziom przeprogramować swój własny sposób działania na osiąganie większych sukcesów, popełnianie mniejszej liczby błędów, na bycie efektywniejszym, skuteczniejszym, szczęśliwszym, bardziej pewnym siebie i korzystniej wpływającym na siebie i na swoje otoczenie.

Autopromocja

Jak zastosować NLP w życiu codziennym?

Czym jest NLP w praktyce? Czy mógłby Pan podać kilka konkretnych przykładów zastosowania NLP w życiu codziennym?

Marek Wzorek: Tak, NLP jest dziedziną, która wywodzi się przede wszystkim z praktyki i daje dużo konkretnych, i w miarę prostych narzędzi oraz metod. Powstała już w 70tych latach XX wieku, a założycielami byli John Grinder i Richard Bandler. Ich pierwszą potrzebą było pomóc ludziom lepiej rozumieć siebie samych, żeby ludzie mieli więcej wpływu na samego siebie oraz żeby dać proste narzędzia zarówno ludziom, którzy cierpią czyli na przykład pacjentom w terapiach, jak i również zwiększyć skuteczność i efektywność dla ludzi, którzy już działają skutecznie, żeby każdemu człowiekowi dać możliwość i narzędzia tworzyć z siebie geniusza. NLP stworzyło cały program bardzo praktycznych narzędzi, które mogą przydać się praktycznie każdemu. 

Jednym z przykładów praktycznego zastosowania NLP w codziennym życiu, może być zrozumienie jak komunikować się w sposób spójny oraz jak zauważać niespójność w komunikacji oraz zachowaniach innych ludzi. W momencie gdy ludzie komunikują się spójnie, oznacza to, że komunikacja werbalna oraz niewerbalna, przekazuje ten sam komunikat i człowiek wtedy mówi prawdę, jest w 100% przekonany o tym co mówi, i najczęściej zrealizuje to o czym mówi. Gdy natomiast mamy do czynienia ze sprzecznymi komunikatami, czyli mówi jedno, a postawa, mimika i gesty pokazują drugie, to oznacza, że jest niespójny w tym co mówi, czyli może kłamie, może nie jest w 100% przekonany do realizacji danego zadania lub ma wewnętrzne wątpliwości. Taka prosta umiejętność przyda się każdemu, zarówno menedżerowi w firmie, przy delegowaniu zadań, w małżeństwie dla planowania wspólnej przyszłości lub tworzenia planów wspólnego spędzania czasu do lepszego zrozumienia własnych dzieci. Jak można spójność oraz niespójność zauważyć u drugiego człowieka?  

Możemy zauważyć to po tak zwanych wskaźnikach spójności i niespójności. Człowiek spójny (czyli wtedy kiedy mówi prawdę, kiedy to co realizuje ma przemyślane i jest z tym na głębszym poziomie zgodny) ma symetryczną postawę ciała, zachowuje kontakt wzrokowy, ma obniżony ton głosu, jego głos jest pewny i dźwięczny, przy mówieniu często potakuje głową oraz szybko, zdecydowanie i wprost odpowiada na zadane pytania. Natomiast gdy mamy osobę, która jest niespójna, to często patrząc na nią zauważymy że zachowuje niesymetryczną postawę ciała, unika kontaktu wzrokowego, ma podwyższony ton głosu i ten głos jest matowy i niepewny, czasami przecząco, delikatnie rusza głową, a odpowiedzi nie są wprost, dodatkowo czasami poprzedzone są dźwiękami namysłu typu „yyy lub chrząknięciami.  

NLP wypracowało wiele różnych narzędzi oraz praktyk, które znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, od skutecznej komunikacji w firmach, przez marketing, sprzedaż, szkolenia, coaching, psychoterapia, w pracy sportowców oraz trenerów sportowych, polityków, po media, reklamy oraz TV. To NLP rozwinęło i spopularyzowało narzędzia takie jak wizualizacje sukcesu, kotwiczenie pozytywnych stanów emocjonalnych oraz odkotwiczenie negatywnych. Narzędzia te stosują sportowcy, charyzmatyczni liderzy, aktorzy, politycy, gwiazdy muzyki przed ważnymi występami, żeby wychodząc na scenę być uśmiechniętym, inspirującym innych, dobrze nastawionym do życia i tryskającym energią oraz tworzących wokół lidera lub gwiazdy efekt charyzmy.  NLP to nie tylko element neuro – odnoszący się do neurobiologii, psychologii i psychoterapii -  ale to również narzędzia lingwistyki, narzędzia komunikacji oraz zrozumienie jak to co myślimy przekłada się na nasze słowa oraz programy działające w naszym organizmie. Zmieniając nasze słowa, zmieniamy naszą sieć neurologiczną, rozwijamy naszą inteligencję, prowadzi do głębokich zmian życiowych i transformacji. Kilka z konkretnych przykładów efektów po moich sesjach i procesach coachingowych, z wykorzystaniem narzędzi NLP, to, że jeden z klientów porzucił ograniczający go nawyk palenia papierosów, drugi natomiast po 20 latach borykania się z problemem z zasypianiem oraz cierpieniem na bezsenność, po jednej sesji, nagle przełamał ten ograniczający go wzorzec działania, i przespał całą noc, co dla niego było przełomowym momentem życiowym i poskutkowało lawiną pozytywnych zmian w jego życiu.

Przykłady zastosowania NLP w biznesie

A jak NLP może się przełożyć na biznes, proszę podać jakiś konkretny przykład zastosowania NLP w firmach.

Marek Wzorek: To jest bardzo dobre pytanie. NLP często ma szerokie zastosowanie do celów biznesowych oraz w organizacjach. Jednym z ważnych elementów tworzących NLP jest zrozumienie jak działają zachowania poszczególnych ludzi, jak tworzą się nawyki oraz jak skutecznie pozbywać się starych nawyków a zamiast nich budować lepsze i skuteczniejsze. Ja i nasz zespół w PerfectCircle oraz w Polskim Instytucie NLP, pracujemy z całymi zespołami nad pozbyciem się negatywnych, ograniczających wzorców zachowania oraz budowaniem nowych, wspierających nawyków. 

Na przykład w jednym zespole, z którym pracowaliśmy, duża część zespołu sprzedaży rozleniwiła się w trakcie czasu prosperity, handlowcy przestali aktywnie działać i stracili dobre nawyki kontaktu z klientami. Wtedy współpracując z nami – dzięki narzędziu NLP o nazwie Strategia T.O.T.E. – przeanalizowaliśmy jak te wzorce aktualnych nawyków wyglądają w zespole i zauważyliśmy, że dużą część zespołu nabrała nawyków lenistwa i ospałości, ale jeden z handlowców przez cały czas osiągał i wyjątkowo wysokie efekty i sukcesy. Po przeanalizowaniu jego wzorców zachowań, całego tygodnia pracy, jego sposób myślenia, jesteśmy w stanie odczytać jego wewnętrzny program, który stoi za tymi sukcesami, niczym jak byśmy odkrywali kod w programie komputerowym. Po rozpracowaniu jego skutecznego programu, który się składa z komunikacji wewnętrznej, to w jaki sposób myśli, jakie ma emocje, jak się komunikuje z klientami, wtedy pomogliśmy w zaprogramowaniu całego zespołu sprzedażowego, tak żeby cały zespół osiągał zbliżone efekty do niego. Efekty takiej pracy całego zespołu do tej pory są spektakularne. Tutaj mamy wiele przykładów pracy z klientami, w których właśnie w taki sposób poprawiliśmy skuteczność i efektywność zespołu sprzedażowego lub całej organizacji.

W biznesie NLP sprawdza się rewelacyjnie jako narzędzia dla lepszego przygotowania się do prezentacji i wystąpień publicznych. W taki sposób często pracuję ja i mój zespół z kluczowymi liderami organizacji, przygotowując prezesów, dyrektorów na bardzo ważne wystąpienie lub gdy na przykład mają obawy przed wystąpieniami publicznymi i stresują się. My pomagamy liderom dobrze przygotować w sposób mentalny, na przykład przy pomocy technik wizualizacji lub kotwiczenia. Dzięki temu, gdy człowiek wchodzi na scenę, to tryska od niego pozytywna energia, charyzma i naturalnie przyciąga do siebie ludzi, niczym magnez przyciąga opiłki żelaza. Z naszymi klientami pracujemy nad zwiększeniem pewności siebie, skuteczności, pozbywania starych nawyków oraz wypracowywania nowych. 

Jednym z przykładów skuteczności NLP, to mój osobisty przykład. Ja zanim jeszcze poznałem NLP, pracując jako dyrektor zarządzający w dużej organizacji, nie potrafiłem z łatwością przemawiać do dużego audytorium. Każda przemowa publiczna, to dla mnie było bardzo mocno stresujące przeżycie. Moje przekonanie, że nie potrafię przemawiać publicznie, było dla mnie blokadą, i nie pozwalało mi to pójść dalej w rozwoju. W momencie gdy to sobie uświadomiłem i przepracowałem to właśnie z coachem, stosującym metody NLP, to jedna sesja pomogła mi przełamać moje ograniczające przekonanie, i stopniowo zacząłem występować publicznie, rozwijać tę kompetencję, robić spektakularne przemówienia, inspirować liderów korporacji na największych konferencjach biznesowych w Polsce. 

NLP – szansa dla przedsiębiorców i nie tylko. Jak działa świadomy umysł, a jak podświadomość?

Jakie dostrzega Pan szanse dla biznesu w rozwoju NLP? Co możemy dzięki zastosowaniu tych metod osiągnąć w biznesie, ale tez codziennym życiu? 

Marek Wzorek: Jednym z kluczowych elementów, jak NLP, daje szansę dla biznesu, jest możliwość nauczenia ludzi skutecznej komunikacji, współpracy, spójności, stawiania sobie celów oraz osiągania spełnienia i szczęścia w pracy, a jest to bardzo potrzebne liderom, menedżerom, dyrektorom, prezesom w biznesie, ponieważ jeśli my stawiamy sobie i innym jasne cele, skutecznie się komunikujemy, oczekujemy zarówno od siebie jak i od innych konkretnych rezultatów, to dokładnie takie rezultaty mamy szansę realizować, wtedy zbudujemy światłe organizacje  z ludźmi, którzy będą lubili kochali swoją pracę i poświęcali się dla realizowania jej wizji, celów oraz misji. Od wewnętrznej spójności, wizji, misji, klarownych celów, rozumienia własnej motywacji oraz komunikacji trzeba zacząć, jeśli chcemy budować zaangażowane zespoły i osiągać sukces w biznesie. A niestety, rzeczywistość zarówno małych firm i zespołów, jak i dużych korporacji jest taka, że liderzy i pracownicy nie potrafią zadbać o własną spójność, nie rozumieją, jak działa świadomy umysł, a jak działa podświadomość, jak te dwa umysły współpracują, i w efekcie liderzy są niespójni, stawiają niejasne oczekiwania i cele, rozpoczynają projekty, następnie ich nie kończą. Z tych powodów ludzie się kłócą, małżeństwa rozpadają, upadają biznesy, organizacje i całe państwa. To jest ogromne marnotrawstwo na poziomie każdej organizacji, na poziomie potencjału ludzkiego oraz całego budżetu państwa. Niestety tych kosztów niespójności, niejasnych celów oraz oczekiwań, nietrafionych decyzji, rozpoczętych i niezakończonych projektów nie jesteśmy w stanie oszacować, ale to są ogromne straty dla ludzi, dla budżetu, dla państwa. Wartość zaangażowanych i szczęśliwych pracowników, wytrwale i z dyscypliną realizujących własne cele i cele organizacji, to ogromna wartość dla biznesu, społeczeństwa oraz świata. 

Jak NLP natomiast może przydać się w codziennym życiu człowieka? Podam przykład mojej ostatniej pracy z jednym z klientów, który w trakcie sesji powiedział, że chciałby wstawać wcześnie rano, ale mu się to zwykle nie udaje. Po tym jak słyszałem co mówi, to od razu znalazłem przyczynę takiego stanu rzeczy. Czasami jedna prosta zmiana jednego słowa wywołuje pozytywny efekt czyli „zmień swoje słowa, a zmienisz swoje życie”. W trakcie sesji coachingowej, zmienił słowo „chciałbym” na słowo „chce” i „zrobię to” oraz wyobraził sobie pozytywny obraz siebie samego, który z radością i ochotą wstaje każdego ranka o godz. 5:00. Ta mała zmiana, którą zaczął realizować i wstawać wcześnie rano, spowodowała lawinowy efekt kolejnych pozytywnych zmian, poprawy jego zdrowia oraz witalności, poprawy kondycji fizycznej, lepszego planowania całego roku, tygodnia i dnia. Czasami takie drobne zmiany, wywołują efekt domina, popychamy tylko jeden mały, pierwszy klocek w rozwoju, a wiele kolejnych klocków i pozytywnych zmian następuje niczym potężna lawina uruchomiona jednym małym rzuconym kamykiem. 

NLP sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie, zrozumienie siebie, zrozumienie własnego umysłu, tego jak działa umysł świadomy oraz jak działa podświadomość. Wszystkim ludziom przydałaby się podstawowa wiedza na temat działania umysłu świadomego oraz podświadomości, jak wypracowywać lepsze nawyki, oraz świadomość, że każdy z nas ma możliwość odinstalować ze swojego umysłu stare, niesprawdzające się już oprogramowanie, a w zamian za nie zainstalować nowe, szybsze, lepsze oprogramowanie, i dzięki temu realizować swój większy potencjał, i właśnie do tego chciałbym zachęcić wszystkich czytelników. Chciałbym, żeby zawsze każdy pamiętał, że ten program, który aktualnie mamy zaprogramowany w swoim umyśle i organizmie, który jest efektem naszego własnego, często, nieświadomego programowania się oraz tego jak zostaliśmy zaprogramowani przez swoich rodziców, nauczycieli, szefów, przyjaciół, polityków oraz nasze otoczenie, każdy z nas ten program może zmienić. To ciekawe, że wiele narzędzi i praktyk NLP potwierdziły zaawansowane badania mózgu jakie możemy teraz w XXI wieku wykonywać. Badania pokazują, że mózg Polaka, Amerykanina, Francuza, Rosjanina, robotnika, rolnika, budowlańca, programisty, prezesa i geniusza nie różni się fizycznie od siebie, jeśli byśmy je położyli obok siebie, nie zauważylibyśmy z zewnątrz większych różnic, to co je jednak różni znacznie od siebie, to oprogramowanie, mózg geniusza ma znacznie więcej połączeń i ścieżek łączących poszczególny neurony ze sobą, co przekłada się na wyższy poziom inteligencji oraz kreatywności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Każdy może zwiększać codziennie liczbę połączeń pomiędzy neuronami, rozwijać neuroplastyczność oraz wzmacniać neurogenezę, czyli tworzenie się nowych komórek mózgowych, poprzez uczenie się nowych rzeczy, czytanie książek, rozwijanie naturalnej ciekawości, dbanie o dobrą kondycję fizyczną, unikanie alkoholu oraz stresu, który zabija komórki nerwowe.

Czy NLP może być groźne? Nie daj sobą manipulować – poznaj techniki NLP

Czy widzi Pan jakieś zagrożenia? Myślę, że osoba wykorzystująca techniki NLP może tez mieć wobec nas złe zamiary. Jak sie przed tym ustrzec?

Marek Wzorek: To bardzo trafne pytanie. To prawda. Warto na każde skuteczne narzędzie spojrzeć z dwóch perspektyw i weryfikować jakie ma zagrożenia. NLP, należy traktować również jak każde skuteczne narzędzie, niczym nóż, młotek lub samochód. Można danym narzędziem polepszyć jakość życia i dawać wartość światu, ludziom oraz kolejnym pokoleniom, żeby żyli w lepszym świecie, ale można też pogorszyć lub skrzywdzić, wszystko zależy od intencji oraz poziomu etyki użytkownika danego narzędzia. NLP w niektórych nurtach rozwinęło się nawet w takim kierunku, żeby świadomie wpływać na innych ludzi, manipulować, realizując własne cele i potrzeby. NLP jest powszechnie wykorzystywane przez polityków, marketerów, twórców reklam, służby wywiadowcze oraz dyktatorów. Jak się więc świadomie ustrzec przed byciem manipulowanym?
Może podzielę się własną receptą i doświadczeniem na to wyzwanie. Od 16 lat z żoną nie posiadamy w domu telewizora, był to świadomy wybór spowodowany chęcią odzyskania traconego czasu oraz odcięcia się od bycia manipulowanymi przez różne media, programy, reklamy, polityków. Doświadczyłem pozytywnych efektów takiego odcięcia, przestałem kupować konkretne produkty, które często były reklamowane w telewizji.

Ten zabieg był jednym z ważnych kroków milowych dla mojego zrozumienia działania naszej psychiki oraz wpływu jak bodźce z zewnątrz wpływają na nasz sposób myślenia, postrzegania rzeczywistości oraz codzienne wybory. Jako inżynier, pragmatyk, przedsiębiorca oraz inwestor, zacząłem się interesować psychiką człowieka i tak trafiłem m.in. na NLP. Rozpoczynając ścieżkę od Praktyka do Mistrza NLP, moim celem było pomaganie innym, żeby zrozumieć lepiej siebie, innych, skuteczniej pomagać moim kolegom z zespołu oraz klientom coachingu oraz rozumieć, jak inni wpływają na mnie. Teraz zachęcam do tego, żeby każdy miał więcej świadomości o tym kto i jak na nas wpływa oraz żebyśmy sami poznali techniki manipulacji, i na przykład w pewnym momencie świadomie wyłączyli telefon lub telewizor, jeśli jakiś program ewidentnie pokazuje tylko wycinek obrazu rzeczywistości i chce nas wmanipulować żebyśmy myśleli i działali w zaprogramowany przez niego sposób. Jeśli wszyscy ludzie będą kiedyś mieli znacznie większą wiedzę na temat tego jakie są wszystkie techniki komunikacji i wpływania na drugiego człowieka, to ustrzeżemy się przed populistami, dyktatorami, a może nawet wojnami, które przynoszą ogromne straty dla ludzkości. Jeśli nadawca oraz odbiorca komunikacji będą znali te same narzędzia oraz techniki, to będziemy żyli w naturalnej równowadze i większej sprawiedliwości oraz etyce. 

Dla przykładu, gdy Europejczycy odkrywali Amerykę, posiadając duże statki oraz broń palną, mieli ogromną przewagę nad tubylczymi Indianami. To spowodowało, że to Europejczycy skolonizowali Amerykę a ani odwrotnie. To samo dotyczy narzędzia NLP, jeśli my mamy takie same narzędzie co ma druga strona, wtedy jesteśmy w stanie adekwatnie się do danej interakcji przygotować, rozumieć ją, doprowadzić do równowagi lub przewagi w naszym kierunku. Gdy zwykły człowiek nie jest wyposażony w taką samą wiedzę na temat komunikacji i wpływania, jaką mają marketerzy, sprzedawcy i politycy, to wtedy na przykład politycy mogą stworzyć takie totalitarne państwo, w którym ludzie ślepo będą wybierali daną partię, głosowali na danego lidera, no i wiemy po sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów, jakie są tego okrutne konsekwencje. 

Dlatego każdego zachęcam do tego, żeby zgłębił temat NLP, zapraszam do Polskiego Instytutu NLP którego jestem wspólnikiem oraz trenerem, i tam prowadzimy najdłużej w Polsce i z największą renomą, regularne warsztaty i kursy certyfikacyjne Praktyka oraz Mistrza NLP, zarówno dla osób, którzy chcą zrozumieć lepiej samego siebie, własne dzieci, lepiej planować i realizować cele, budować lepsze relacje, więcej zarabiać, i wywierać większy pozytywny wpływ na nasze otoczenie,  ale również też dla tych, którzy chcą ten temat poznać na wyższym poziomie, chcą wykorzystywać te narzędzia w swojej pracy jako menedżerowie, liderzy, edukatorzy, nauczyciele, marketerzy, sprzedawcy, coache, trenerzy, psychoterapeuci lub inne zawody. Wierze, że Polacy, podobnie jak jesteśmy jednym z najlepiej uzdolnionych narodów w dziedzinie programowania komputerowego, i nasze zespoły studentów regularnie wygrywają globalne konkursy programowania, kiedyś będziemy też ekspertami w programowaniu siebie oraz własnych rodzin, firm, organizacji i całego społeczeństwa na szczęście, sukcesy oraz wywierać korzystny wpływ na Polskę, Europę, kolejne pokolenia oraz cały świat. 

Trzymam kciuki za to. Dziękuję bardzo za wywiad i ciekawą rozmowę.

***

Marek Wzorek - Executive coach, doradca strategiczny zarządów, przedsiębiorca, wykładowca, wieloletni menadżer, propagator i praktyk turkusowych organizacji oraz samo-zarządzania. Autor bestsellera biznesowego „Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku”, książki która rewolucjonizuje i uczłowiecza sposób zarządzania w polskich firmach oraz uwalnia potencjał pracowników i organizacji. 

Zobacz także: Gaslighting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA