REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Maląg o osiągnięciach rządu: Bezpieczne rodziny, stabilna praca

Marlena Maląg
Marlena Maląg
Paweł Jaskółka
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata to czas dużych zmian w polityce rodzinnej, ale także w obszarze rynku pracy. – Uruchomienie programów społecznych, na czele z Rodziną 500+, a wkrótce 800+, inwestycja w nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, rekordowo niskie bezrobocie i większa ochrona pracowników. To tylko niektóre z działań, które składają się na lepsze dzisiaj i bezpieczne jutro polskich rodzin – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
rozwiń >

Rodzina jest naszym najwyższym dobrem, jest najważniejsza dla każdego z nas. Najpierw rodzice, rodzeństwo, dziadkowie – to nasza najbliższa rodzina, nasz cały świat. Potem, gdy dorastamy, stajemy się dorośli – ten krąg się rozszerza, wkrótce sami zakładamy własne rodziny.

Autopromocja

Rodzina 800+ wkrótce stanie się faktem

Odpowiedzialnie i konsekwentnie wspieramy polskie rodziny zapewniając im bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Budujemy Polskę przyjazną rodzinom. Daliśmy temu początek w 2016 roku wprowadzając program Rodzina 500+, który po drodze, 3 lata później, rozszerzyliśmy na każde dziecko w rodzinie. Dzisiaj idziemy o krok dalej, od przyszłego roku świadczenie wychowawcze wzrasta do 800 zł. Rodzina 800+ wkrótce stanie się faktem – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Od kwietnia 2016 roku do lipca br. w ramach programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już ponad 240 mld zł.

Finansowy zastrzyk wsparcia dla rodzin

Polityka rodzinna to konkretne wsparcie na kolejnych etapach życia i rozwoju dziecka, dopasowane do potrzeb rodziców, do potrzeb rodzin i dzieci. W 2018 roku uruchomiono program Dobry start, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia. Od początku programu do lipca br. wsparcie sięgnęło blisko 7,1 mld zł. Wnioski w ramach tegorocznej edycji programu można składać do końca listopada br. 

W ubiegłym roku uruchomiliśmy dwa kolejne programy – Rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie oraz dofinansowanie do opieki żłobkowej dla pozostałych dzieci, które stanowią duże wsparcie w opłacaniu opieki nad najmłodszymi dziećmi – mówi minister Marlena Maląg. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od początku działania programu do końca lipca br. nakłady na Rodzinny kapitał opiekuńczy sięgnęły ponad 4,8 mld zł, które przeznaczono dla 708 tys. dzieci. Wartość dofinansowania do opieki żłobkowej to ok. 588 mln zł dla ok. 94 tys. dzieci.

Jeszcze więcej miejsc opieki nad maluchami

Rodzice, a przede wszystkim mamy, chcące wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim stają przed wyborem: żłobek, przedszkole, niania? A może jednak samodzielna opieka nad dzieckiem? Gorzej, gdy tego wyboru nie ma, bo w okolicy nie ma żadnej placówki, i w efekcie kobieta jest zmuszona zostać w domu, zrezygnować z aktywności zawodowej. Tymczasem to zawsze powinien być indywidualny wybór danej rodziny.

Rolą państwa jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci, w zapewnieniu im tego, co najlepsze – również w kwestii opieki. Dlatego konsekwentnie inwestujemy w tworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach czy klubach dziecięcych w ramach programu Maluch+. To pieniądze na tworzenie nowych i działanie już istniejących miejsc – podkreśla szefowa MRiPS.

W ciągu ostatnich 8 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju niemal potroiła się z 84 tys. w 2015 roku do 232 tys. w roku 2023. Dzisiaj średnio co trzecie dziecko w wieku do 3 lat objęte jest opieką żłobkową, 8 lat temu było to co dziewiąte dziecko. To pokazuje, jak dużo już udało się osiągnąć. 

Dzięki zwiększeniu budżetu programu Maluch+ do 5,5 mld zł tych miejsc będzie jeszcze więcej – planujemy, że powstanie ich ponad 102 tys. Ministerstwo Rodziny w lipcu br. uruchomiło nabór ciągły do programu.

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce

Zależy nam, by rodzinom w Polsce żyło się bezpiecznie, by rodzice mogli realizować się zawodowo – by kobiety nie bały się, że macierzyństwo wykluczy je z rynku pracy. 

Dlatego zmieniamy przepisy i wprowadzamy kolejne regulacje chroniące pracujących rodziców. Z tego powodu wydłużyliśmy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy pracę zdalną i dyrektywy unijne zapewniające m.in. większą równość na rynku pracy oraz ułatwienia w osiąganiu równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i pracą.

Co jeszcze udało się zrobić?

 • Znacznie wzrosła płaca minimalna – z 1750 zł w 2015 roku do 3600 zł obecnie. Od stycznia przyszłego roku będzie to 4242 zł, a od lipca 2024 r. – 4300 zł. 
 • Wprowadziliśmy minimalną stawkę godzinową, kładąc kres pracy za grosze, za kilka złotych za godzinę;
 • Zlikwidowaliśmy syndrom pierwszej dniówki;
 • Zlikwidowaliśmy różnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia ze względu na staż pracy;
 • Wyłączyliśmy z pensji minimalnej dodatki za staż pracy i pracę w nocy, a od  2024 r. zostanie również wyłączony dodatek za szczególne warunki pracy.

Takie działania są potrzebne i oczekiwane społecznie. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra, mamy rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 5 proc.

W czasie pandemii przeznaczyliśmy setki miliardów złotych wsparcia na wsparcie przedsiębiorców i ratowanie miejsc pracy. Przypomnę – milionów miejsc pracy. Uniknęliśmy prawdziwego kryzysu na rynku pracy i tragedii wielu rodzin. Utrata zatrudnienia to ogromny stres, to mała tragedia konkretnych ludzi i ich bliskich. Uniknęliśmy tego – wskazuje minister Marlena Maląg. 

Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła w lipcu br. 2,8 proc., tyle samo co przed miesiącem. Tym samym zajęliśmy trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia, za Maltą i Czechami. W lipcu br. średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 5,9 proc.

Mama na rynku pracy

Coraz lepsza jest również sytuacja kobiet. Wbrew „obawom” przeciwników naszej polityki społecznej, dodatkowe wsparcie dla rodzin w ramach kolejnych programów społecznych nie wpłynęło negatywnie na rynek pracy i nie doprowadziło do masowej rezygnacji kobiet z zatrudnienia. Przeciwnie, współczynnik zatrudnienia dla kobiet z dziećmi stale wzrasta – zauważa szefowa resortu rodziny.

Od 2015 roku wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce (w wieku 20–64 lata) wzrósł o 9,3 pkt proc. (z 60,9% w 2015 r. do 70,2% w 2022 r.), podczas gdy w UE o 6,1 pkt proc. Polska znalazła się zatem w gronie krajów o najwyższym wzroście tego wskaźnika w UE.

Zmiany w Kodeksie pracy

W celu łatwiejszego łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym wdrożyliśmy do polskiego porządku prawnego postanowienia unijnych dyrektyw w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, a także dyrektywę o przejrzystych i przewidywalnych warunkach zatrudnienia. 

Dzięki wprowadzonym zmianom rodzice mają prawo do indywidualnego urlopu rodzicielskiego. 

 • podwyższyliśmy łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców  do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego)
 • natomiast dla obojga rodziców dzieci ciężko chorych (program „Za życiem”) o dodatkowe 24 tygodnie, tj. do 65 tygodni
 • wprowadziliśmy w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego nieprzenaszalną część tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców
 • dodatkowo uniezależniliśmy prawo do urlopu rodzicielskiego od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu
 • umożliwiliśmy także szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy w celu zwiększenia uprawnień polegających na dostosowywaniu przez pracownika jego organizacji pracy do indywidualnych potrzeb
 • wprowadziliśmy zakaz prowadzenia wszelkich przygotowań do zwolnienia pracowników, jak również zakazu wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy w okresie ciąży i okresie urlopu macierzyńskiego, a także w okresie korzystania z innych uprawnień rodzicielskich. 

Wprowadziliśmy również pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy.  To ważny krok w kierunku tworzenia nowoczesnego rynku pracy, odpowiadającego na zmieniające się potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników, również pracowników będących rodzicami.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rodzic
  2023-09-19 13:12:49
  Szkoda, że nikt nie myśli o uczniach, którzy kończą 18 lat. dlaczego brak 500+ do ukończenia szkoły przez dziecko?
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA