REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna kontra praca stacjonarna: Jakie są efekty długotrwałej pandemii

Praca zdalna stała się rzeczywistością dla wielu ludzi na całym świecie
Praca zdalna stała się rzeczywistością dla wielu ludzi na całym świecie
shutterstock

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat świat doświadczył drastycznych zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują. Długotrwała pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego, a jednym z najbardziej widocznych skutków była ekspansja pracy zdalnej. 
rozwiń >

Przeanalizujmy, jakie są efekty tej zmiany i jakie są różnice między pracą zdalną a pracą stacjonarną.

Praca zdalna – nowa rzeczywistość

Praca zdalna stała się rzeczywistością dla wielu ludzi na całym świecie, w wyniku wprowadzonych ograniczeń i środków bezpieczeństwa związanych z pandemią. Co zaczęło się jako tymczasowe rozwiązanie, staje się teraz trwałą alternatywą w wielu sektorach i firmach.

Jednym z głównych efektów długotrwałej pandemii jest przyspieszenie procesów cyfryzacji i automatyzacji miejsc pracy. Firmy zmuszone były dostosować się do nowych realiów, wdrażając narzędzia do pracy zdalnej, takie jak oprogramowanie do wideokonferencji, narzędzia do zarządzania projektami i komunikacji online. Firmy, które wcześniej były oporne na pracę zdalną, musiały dostosować swoje strategie biznesowe do nowej rzeczywistości.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna ma wiele zalet zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jedną z najważniejszych korzyści jest elastyczność. Pracownicy mogą dostosować swoje godziny pracy do swojego rytmu życia i indywidualnych potrzeb. To może poprawić równowagę między pracą a życiem osobistym oraz zwiększyć satysfakcję z pracy.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kolejną zaletą jest większa liczba możliwości rekrutacyjnych dla firm. Praca zdalna pozwala pracodawcom zatrudniać talent z dowolnego miejsca na świecie, co może przynieść różnorodność i różnorodność perspektyw do zespołu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyzwania pracy zdalnej

Jednak praca zdalna wiąże się także z wyzwaniami. Jednym z głównych problemów jest izolacja społeczna. Pracownicy zdalni często pracują samotnie, co może prowadzić do poczucia samotności i izolacji. Brak codziennych interakcji z kolegami z pracy może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.

Kolejnym wyzwaniem jest trudność w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem osobistym. Kiedy pracownicy pracują z domu, granica między pracą a życiem osobistym staje się mniej wyraźna, co może prowadzić do przeciążenia pracą i wypalenia zawodowego.

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Praca stacjonarna w czasach pandemii

Pomimo ekspansji pracy zdalnej, wiele miejsc pracy nadal polega na pracy stacjonarnej. Przedstawmy teraz kilka efektów, jakie pandemia miała na tę tradycyjną formę zatrudnienia.

Pandemia zmusiła wiele firm do wprowadzenia surowych środków bezpieczeństwa, aby chronić pracowników przed zakażeniem. Dla niektórych pracowników praca stacjonarna stała się bardziej ryzykowna i stresująca, a obawa przed zarażeniem wpłynęła na ich komfort i efektywność pracy.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zalety pracy stacjonarnej

Praca stacjonarna nadal ma swoje zalety. Jednym z głównych atutów jest możliwość bezpośredniej interakcji z kolegami i przełożonymi. To może sprzyjać lepszej komunikacji, współpracy i rozwojowi zawodowemu. Spotkania twarzą w twarz mogą również pomóc w budowaniu więzi między pracownikami i tworzeniu bardziej zaangażowanej społeczności w miejscu pracy.

Praca stacjonarna może także poprawić dyscyplinę i skoncentrowanie. W biurze pracownik jest mniej narażony na rozpraszacze, takie jak domowe obowiązki czy media społecznościowe, co może zwiększyć wydajność pracy.

Ważne

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która forma pracy jest lepsza. Ostatecznie to zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju pracy i kontekstu danej firmy. Jednak jedno jest pewne: pandemia na zawsze zmieniła sposób, w jaki myślimy o pracy i sposobie, w jaki ją wykonujemy.

Wyzwania pracy stacjonarnej

Jednak praca stacjonarna ma również swoje wyzwania, szczególnie w kontekście pandemii. Jednym z największych problemów jest ryzyko zakażenia w miejscu pracy. Firmy muszą inwestować w środki ochrony, co może generować dodatkowe koszty i obciążać budżet.

Praca stacjonarna może być również bardziej uciążliwa dla pracowników w zakresie dojazdów. Długie godziny w korkach lub na przepełnionym środku komunikacji publicznej mogą prowadzić do zmęczenia i stresu.

Podsumowując, długotrwała pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na sposób, w jaki ludzie pracują. Praca zdalna stała się trwałym elementem wielu miejsc pracy, oferując elastyczność i nowe możliwości. Jednak wiąże się również z wyzwaniami, takimi jak izolacja społeczna i trudność w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem osobistym. Praca stacjonarna nadal pozostaje istotną opcją, oferującą bezpośrednią interakcję i większą kontrolę nad środowiskiem pracy. Jednak wymaga dostosowania do surowych środków bezpieczeństwa i może być bardziej uciążliwa w kontekście dojazdów.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA