REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

Warto przyjrzeć się, dlaczego płaca godziwa jest tak istotna w dzisiejszym świecie pracy i jakie wyzwania stawia przed pracodawcami i społeczeństwem.

REKLAMA

Autopromocja

Dlaczego płaca godziwa jest ważna

Warunki życia: Płaca godziwa ma na celu zapewnienie pracownikom wystarczających środków do godnego życia. Obejmuje ona nie tylko pokrycie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, zakwaterowanie i opieka zdrowotna, ale także umożliwienie dostępu do edukacji, kultury i rekreacji.

Motywacja i zaangażowanie pracowników: Pracownicy wynagradzani w sposób uczciwy i adekwatny do swojej pracy są bardziej motywowani do wykonywania zadań i zaangażowania w życie firmy. Dobre wynagrodzenie jest często źródłem zadowolenia i lojalności wobec pracodawcy.

Redukcja nierówności społecznych: Płaca godziwa przyczynia się do zmniejszenia nierówności społecznych. Zapobiega skrajnym różnicom między najwyższymi a najniższymi zarobkami, co jest istotne z punktu widzenia stabilności społeczeństwa.

Dobrobyt ekonomiczny: Kiedy pracownicy otrzymują uczciwe wynagrodzenie, mają tendencję do zwiększania swojego poziomu życia. To z kolei sprzyja wzrostowi gospodarczemu, ponieważ zwiększa się popyt na produkty i usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyzwania związane z płacą godziwą

Definicja i ustalanie: Określenie, co stanowi „płacę godziwą”, może być trudne. To zależy od wielu czynników, takich jak koszty życia, rodzaj pracy i lokalizacja geograficzna. Dlatego ustalanie sprawiedliwej płacy jest wyzwaniem.

REKLAMA

Elastyczność rynku pracy: W miarę jak rynek pracy staje się bardziej elastyczny, umowy o pracę stają się bardziej zróżnicowane. Wielu pracowników pracuje na umowach tymczasowych lub na część etatu, co może wpływać na ich poziom wynagrodzenia i dostęp do świadczeń socjalnych.

Konkurencja globalna: W globalnym świecie pracy konkurencja międzynarodowa wpływa na poziomy płac w różnych krajach. Firmy często szukają oszczędności kosztów, przenosząc produkcję do krajów o niższych kosztach pracy.

Podsumowując, płaca godziwa jest fundamentalnym elementem funkcjonowania rynku pracy i społeczeństwa. Jej znaczenie polega na zapewnieniu pracownikom godnych warunków życia, motywacji do pracy i redukcji nierówności społecznych. Jednak określenie, co stanowi uczciwą płacę, i dostosowanie jej do zmieniających się warunków rynkowych są wyzwaniami. Wartościowa debata na ten temat jest istotna, aby dążyć do bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego rynku pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA