REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

Karta Praw Dziecka w Biznesie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

Czym jest Karta Praw Dziecka w Biznesie 

Deklaracja, która powstała w lipcu br., zobowiązuje przedsiębiorców do podejmowania konkretnych działań na rzecz poszanowania praw dziecka w aktywności biznesowej i społecznej. Zachęca firmy do uznania podmiotowości dziecka i jego praw w trzech obszarach: pracowniczym, wobec klientów,, użytkowników usług i produktów oraz w łańcuchu wartości. Kartę podpisało blisko 30 firm i organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Dlatego jako Forum Odpowiedzialnego Biznesu widzimy szczególną rolę przedsiębiorstw w dbaniu o interes najmłodszych. Biznes jest coraz bardziej świadomy swojego wpływu na prawa dziecka i wprowadza polityki, które pozwalają skutecznie zarządzać tym obszarem. Cieszymy się, że tak wiele firm wyraziło już gotowość do wdrażania zapisów Karty w życie – powiedziała Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

Uroczystemu podpisaniu Karty Praw Dziecka w Biznesie towarzyszyło wystąpienie Marcina Perfuńskiego, influencera parentingowego znanego jako SuperTata.tv, który wykorzystuje media społecznościowe do promocji zaangażowanego rodzicielstwa. Na okoliczność podpisania przez pierwsze firmy Karty powstał także materiał audio z udziałem najmłodszych, którzy opowiedzieli czym dla nich są prawa dziecka. Materiał przygotowano we współpracy z Katarzyną Stoparczyk, która stworzyła radiową audycję „Dzieci wiedzą lepiej” i współtworzyła także format telewizyjny „Duże Dzieci”. Uczestnicy i uczestniczki spotkania mogli także wziąć udział w warsztatach dotyczących polityk respektowania praw dziecka.

Które firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie

Pierwszymi firmami, które podpisały Kartę są firmy, które brały udział w pracach grupy roboczej: 

  • Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.,
  • IKEA Retail Polska sp. z o.o.,
  • InPost sp. z o.o.,
  • Jeronimo Martins Polska S.A.,
  • Orange Polska,
  • Fundacja Orange,
  • Pepco Poland sp. z o.o.,
  • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA,
  • oraz firmy, które zgłosiły chęć podpisania Karty po jej ogłoszeniu: 
  • ANG S.A.,
  • Buszman Komunikacja,
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
  • EY Polska,
  • Fundacja EY Polska,
  • ING Bank Śląski S.A,
  • Fundacja ING Dzieciom,
  • Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Leśnikowska,
  • Stena Recycling sp. z o.o.

Symboliczny podpis pod Kartą złożyły także instytucje i organizacje pozarządowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
  • Fundacja DiversityPL,
  • Fundacja Dorastaj z Nami,
  • Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa,
  • GrowSPACE Poland,
  • Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka,
  • Komitet Ochrony Praw Dziecka,
  • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji,
  • Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu,
  • UN Global Compact Network Poland,
  • UNICEF Polska.

Jak sprawdzić gotowość firmy do podpisania Karty

Forum Odpowiedzialnego Biznesu zachęca kolejne podmioty do autodiagnozy, która pomoże w zidentyfikowaniu gotowości organizacji do podpisania Karty Praw Dziecka w Biznesie. Dostępny na stronie kwestionariusz samooceny wymienia działania, jakie mogą podejmować firmy w sześciu obszarach: zarządzania, obszaru pracowniczego, klienckiego, komunikacji i marketingu, partnerów biznesowych i dostawców oraz partnerów społecznych i beneficjentów. Dodatkowo kwestionariusz odnosi do bazy dobrych praktyk, która może stanowić punkt odniesienia i inspirację dla podjęcia nowych aktywności.

Więcej szczegółów dotyczących Karty Praw Dziecka w Biznesie można znaleźć pod adresem odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA