REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

Karta Praw Dziecka w Biznesie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

Czym jest Karta Praw Dziecka w Biznesie 

Deklaracja, która powstała w lipcu br., zobowiązuje przedsiębiorców do podejmowania konkretnych działań na rzecz poszanowania praw dziecka w aktywności biznesowej i społecznej. Zachęca firmy do uznania podmiotowości dziecka i jego praw w trzech obszarach: pracowniczym, wobec klientów,, użytkowników usług i produktów oraz w łańcuchu wartości. Kartę podpisało blisko 30 firm i organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Dlatego jako Forum Odpowiedzialnego Biznesu widzimy szczególną rolę przedsiębiorstw w dbaniu o interes najmłodszych. Biznes jest coraz bardziej świadomy swojego wpływu na prawa dziecka i wprowadza polityki, które pozwalają skutecznie zarządzać tym obszarem. Cieszymy się, że tak wiele firm wyraziło już gotowość do wdrażania zapisów Karty w życie – powiedziała Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

Uroczystemu podpisaniu Karty Praw Dziecka w Biznesie towarzyszyło wystąpienie Marcina Perfuńskiego, influencera parentingowego znanego jako SuperTata.tv, który wykorzystuje media społecznościowe do promocji zaangażowanego rodzicielstwa. Na okoliczność podpisania przez pierwsze firmy Karty powstał także materiał audio z udziałem najmłodszych, którzy opowiedzieli czym dla nich są prawa dziecka. Materiał przygotowano we współpracy z Katarzyną Stoparczyk, która stworzyła radiową audycję „Dzieci wiedzą lepiej” i współtworzyła także format telewizyjny „Duże Dzieci”. Uczestnicy i uczestniczki spotkania mogli także wziąć udział w warsztatach dotyczących polityk respektowania praw dziecka.

Które firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie

Pierwszymi firmami, które podpisały Kartę są firmy, które brały udział w pracach grupy roboczej: 

 • Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.,
 • IKEA Retail Polska sp. z o.o.,
 • InPost sp. z o.o.,
 • Jeronimo Martins Polska S.A.,
 • Orange Polska,
 • Fundacja Orange,
 • Pepco Poland sp. z o.o.,
 • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA,
 • oraz firmy, które zgłosiły chęć podpisania Karty po jej ogłoszeniu: 
 • ANG S.A.,
 • Buszman Komunikacja,
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
 • EY Polska,
 • Fundacja EY Polska,
 • ING Bank Śląski S.A,
 • Fundacja ING Dzieciom,
 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Leśnikowska,
 • Stena Recycling sp. z o.o.

Symboliczny podpis pod Kartą złożyły także instytucje i organizacje pozarządowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
 • Fundacja DiversityPL,
 • Fundacja Dorastaj z Nami,
 • Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa,
 • GrowSPACE Poland,
 • Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka,
 • Komitet Ochrony Praw Dziecka,
 • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji,
 • Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu,
 • UN Global Compact Network Poland,
 • UNICEF Polska.

Jak sprawdzić gotowość firmy do podpisania Karty

Forum Odpowiedzialnego Biznesu zachęca kolejne podmioty do autodiagnozy, która pomoże w zidentyfikowaniu gotowości organizacji do podpisania Karty Praw Dziecka w Biznesie. Dostępny na stronie kwestionariusz samooceny wymienia działania, jakie mogą podejmować firmy w sześciu obszarach: zarządzania, obszaru pracowniczego, klienckiego, komunikacji i marketingu, partnerów biznesowych i dostawców oraz partnerów społecznych i beneficjentów. Dodatkowo kwestionariusz odnosi do bazy dobrych praktyk, która może stanowić punkt odniesienia i inspirację dla podjęcia nowych aktywności.

Więcej szczegółów dotyczących Karty Praw Dziecka w Biznesie można znaleźć pod adresem odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN zapowiada kontrole w szkołach z niską zdawalnością. Nauczyciele: Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

MEN: Kuratorzy będą kontrolowali realizacja zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Nauczyciele pytają się: jak mamy "robić" wyniki ucząc w zbyt licznych i niedoinwestowanych klasach.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

REKLAMA