REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Polacy swobodni na tle Europejczyków ale rzadziej wyrażają uczucia

Myśląc o kulturze, która jest zawsze uśmiechnięta i nie martwi się o jutro, większość z nas zapewne wytypowałoby Włochów lub Hiszpanów. Badanie Preply ujawniło jednak coś zaskakującego. Języki europejskie, które odzwierciedlają bardziej swobodne podejście do życia, to polski i norweski. Hiszpański znalazł się dopiero na trzeciej pozycji. 

REKLAMA

REKLAMA

Język polski zajmuje również drugie miejsce w kategorii zainteresowania modą – wyszukiwania związane z tym tematem pojawiają się u nas o 54% częściej niż w innych europejskich krajach. Co ciekawe, kojarzony jednoznacznie jako światowa stolica mody Paryż i język francuski zajmuje dopiero 6. Miejsce w tym zestawieniu.

Wracając do Polaków, znacznie gorzej niż w modzie radzimy sobie z wyrażaniem uczuć. Słowa, których najczęściej używamy w sieci wskazują, że niezbyt często wyrażamy swoje uczucia, w dodatku robimy to w dość chłodny sposób. Język polski zajmuje 11. miejsce w rankingu zainteresowania miłością wśród 16 analizowanych języków.

Nikt nie mówi o miłości tak jak Portugalczycy

Od razu rozwiewamy wątpliwości, który język jest najbardziej przepełniony miłością – zwycięzca jest jednoznaczny i jest to język portugalski! 

Portugalski wyróżnia się jako jeden z języków posiadających ogromną ilość słów związanych z miłością (277 synonimów) oraz imponującą liczbę tweetów i wyszukiwań w Google na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się język… niemiecki.  Pod względem liczby wpisów na temat miłości na Twitterze zajmuje on 4. Miejsce w rankingu, ale jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o liczbę synonimów miłości (289), niektóre z nich mogą być dość zaskakujące, np. „myszka”, „mały ślimak” czy „żelka”.

Na trzeciej pozycji, tuż przed słynącym z namiętności językiem włoskim, uplasował się język angielski. Choć powściągliwi Brytyjczycy plasują się na 9. miejscu pod względem liczby wyszukiwań tematów związanych z miłością, tweety w języku angielskim najczęściej dotyczą miłości. Język angielski daje również możliwości najbardziej różnorodnego wyrażania miłości poprzez słowo.

Bardzo podobnie przedstawia się ranking, jeśli chodzi o słownictwo związane z rodziną. Portugalski zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii razem z francuskim, a trzecie miejsce zajmuje angielski.

Kto najgorzej radzi sobie z wyrażaniem uczuć? Z mówieniem o miłości najsłabiej radzą sobie osoby mówiące po węgiersku, fińsku i szwedzku. W przypadku rodziny, najsłabiej wypadł język czeski, szwedzki i fiński.

Jaki język jest najbardziej skoncentrowany na biznesie?

Preply przeanalizował również, które kraje mają najbardziej zróżnicowane słownictwo oraz twittują i wyszukują najwięcej tematów związanych z pracą. Okazało się, że najbardziej skoncentrowany na biznesie jest język niderlandzki. Wyróżnia się on szczególnie pod względem wyszukiwań w Google, gdzie odnotowano aż o 75% więcej wyszukiwań dotyczących pracy niż przeciętny wynik w Europie. 

Kolejne na podium najbardziej biznesowych języków znalazły się język angielski i duński.

Jeśli chodzi o język technologii, wyróżniają się najbardziej języki włoski, angielski i rumuński. Pierwsze dwa zajmują wysokie miejsca pod względem tweetów o technologii, w przypadku języka rumuńskiego, zainteresowanie dotyczy głównie wyszukiwań w Google (zainteresowanie o 84% przekracza średnią europejską).

Rozmowy w czasie wolnym – Europejczycy kochają sport

Języki mogą odzwierciedlać również nasze zainteresowania i hobby. W przypadku Europy, jeden temat wybija się ponad wszystkie różnice – jest to miłość do sportu
Najbardziej sportowymi językami są portugalski, niemiecki i duński. Najmniej zdają się rozmawiać na ten temat Finowie, Grecy i Szwedzi.

Wspomniana już moda, w rozmowach dotyczących spędzania wolnego czasu, najczęściej przewija się w językach niemieckim (który umożliwia opisanie stylu na ponad 249 różnych sposobów), a także polskim.

Z kolei rozmowy dotyczące zainteresowania i opinii na temat sztuki najczęściej pojawiają się w językach portugalskim, holenderskim i angielskim.

Najbogatsze słownictwo związane z przygodami posiadają języki angielski, portugalski i włoski. To właśnie w tych przypadkach, Preply odnotował największe zainteresowanie wakacjami i podróżami. Z kolei najbardziej "zielonymi" językami są francuski, holenderski i duński, ponieważ najlepiej opisują naturę.

Języki ewoluują przez wieki, odzwierciedlając potrzeby i cechy społeczności, które je tworzą. Poznanie ich złożoności, różnic i czasem zaskakujących podobieństw, to jeden z aspektów, które sprawiają, że nauka języków jest tak przyjemna.

 

Najpopularniejsze tematy różnych języków europejskich

https://preply.com/pl/

Metodologia:

Preply przeanalizował trzy wskaźniki: różnorodność słów w danym języku dla każdego tematu, liczbę tweetów na dany temat w danym języku oraz liczbę wyszukiwań tematu w Google w danym języku. W badaniu wykorzystano też takie źródła jak Google Trendsnarzędzia monitorujące media Roxhill and Brand 24oraz słowniki synonimów online dla każdego języka.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA