REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Polacy swobodni na tle Europejczyków ale rzadziej wyrażają uczucia

Myśląc o kulturze, która jest zawsze uśmiechnięta i nie martwi się o jutro, większość z nas zapewne wytypowałoby Włochów lub Hiszpanów. Badanie Preply ujawniło jednak coś zaskakującego. Języki europejskie, które odzwierciedlają bardziej swobodne podejście do życia, to polski i norweski. Hiszpański znalazł się dopiero na trzeciej pozycji. 

REKLAMA

Autopromocja

Język polski zajmuje również drugie miejsce w kategorii zainteresowania modą – wyszukiwania związane z tym tematem pojawiają się u nas o 54% częściej niż w innych europejskich krajach. Co ciekawe, kojarzony jednoznacznie jako światowa stolica mody Paryż i język francuski zajmuje dopiero 6. Miejsce w tym zestawieniu.

Wracając do Polaków, znacznie gorzej niż w modzie radzimy sobie z wyrażaniem uczuć. Słowa, których najczęściej używamy w sieci wskazują, że niezbyt często wyrażamy swoje uczucia, w dodatku robimy to w dość chłodny sposób. Język polski zajmuje 11. miejsce w rankingu zainteresowania miłością wśród 16 analizowanych języków.

Nikt nie mówi o miłości tak jak Portugalczycy

Od razu rozwiewamy wątpliwości, który język jest najbardziej przepełniony miłością – zwycięzca jest jednoznaczny i jest to język portugalski! 

Portugalski wyróżnia się jako jeden z języków posiadających ogromną ilość słów związanych z miłością (277 synonimów) oraz imponującą liczbę tweetów i wyszukiwań w Google na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się język… niemiecki.  Pod względem liczby wpisów na temat miłości na Twitterze zajmuje on 4. Miejsce w rankingu, ale jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o liczbę synonimów miłości (289), niektóre z nich mogą być dość zaskakujące, np. „myszka”, „mały ślimak” czy „żelka”.

Na trzeciej pozycji, tuż przed słynącym z namiętności językiem włoskim, uplasował się język angielski. Choć powściągliwi Brytyjczycy plasują się na 9. miejscu pod względem liczby wyszukiwań tematów związanych z miłością, tweety w języku angielskim najczęściej dotyczą miłości. Język angielski daje również możliwości najbardziej różnorodnego wyrażania miłości poprzez słowo.

Bardzo podobnie przedstawia się ranking, jeśli chodzi o słownictwo związane z rodziną. Portugalski zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii razem z francuskim, a trzecie miejsce zajmuje angielski.

Kto najgorzej radzi sobie z wyrażaniem uczuć? Z mówieniem o miłości najsłabiej radzą sobie osoby mówiące po węgiersku, fińsku i szwedzku. W przypadku rodziny, najsłabiej wypadł język czeski, szwedzki i fiński.

Jaki język jest najbardziej skoncentrowany na biznesie?

Preply przeanalizował również, które kraje mają najbardziej zróżnicowane słownictwo oraz twittują i wyszukują najwięcej tematów związanych z pracą. Okazało się, że najbardziej skoncentrowany na biznesie jest język niderlandzki. Wyróżnia się on szczególnie pod względem wyszukiwań w Google, gdzie odnotowano aż o 75% więcej wyszukiwań dotyczących pracy niż przeciętny wynik w Europie. 

Kolejne na podium najbardziej biznesowych języków znalazły się język angielski i duński.

Jeśli chodzi o język technologii, wyróżniają się najbardziej języki włoski, angielski i rumuński. Pierwsze dwa zajmują wysokie miejsca pod względem tweetów o technologii, w przypadku języka rumuńskiego, zainteresowanie dotyczy głównie wyszukiwań w Google (zainteresowanie o 84% przekracza średnią europejską).

Rozmowy w czasie wolnym – Europejczycy kochają sport

Języki mogą odzwierciedlać również nasze zainteresowania i hobby. W przypadku Europy, jeden temat wybija się ponad wszystkie różnice – jest to miłość do sportu
Najbardziej sportowymi językami są portugalski, niemiecki i duński. Najmniej zdają się rozmawiać na ten temat Finowie, Grecy i Szwedzi.

Wspomniana już moda, w rozmowach dotyczących spędzania wolnego czasu, najczęściej przewija się w językach niemieckim (który umożliwia opisanie stylu na ponad 249 różnych sposobów), a także polskim.

Z kolei rozmowy dotyczące zainteresowania i opinii na temat sztuki najczęściej pojawiają się w językach portugalskim, holenderskim i angielskim.

Najbogatsze słownictwo związane z przygodami posiadają języki angielski, portugalski i włoski. To właśnie w tych przypadkach, Preply odnotował największe zainteresowanie wakacjami i podróżami. Z kolei najbardziej "zielonymi" językami są francuski, holenderski i duński, ponieważ najlepiej opisują naturę.

Języki ewoluują przez wieki, odzwierciedlając potrzeby i cechy społeczności, które je tworzą. Poznanie ich złożoności, różnic i czasem zaskakujących podobieństw, to jeden z aspektów, które sprawiają, że nauka języków jest tak przyjemna.

Najpopularniejsze tematy różnych języków europejskich

 

Najpopularniejsze tematy różnych języków europejskich

https://preply.com/pl/

Metodologia:

Preply przeanalizował trzy wskaźniki: różnorodność słów w danym języku dla każdego tematu, liczbę tweetów na dany temat w danym języku oraz liczbę wyszukiwań tematu w Google w danym języku. W badaniu wykorzystano też takie źródła jak Google Trendsnarzędzia monitorujące media Roxhill and Brand 24oraz słowniki synonimów online dla każdego języka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA