REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
16 języków Europy. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

Polacy swobodni na tle Europejczyków ale rzadziej wyrażają uczucia

Myśląc o kulturze, która jest zawsze uśmiechnięta i nie martwi się o jutro, większość z nas zapewne wytypowałoby Włochów lub Hiszpanów. Badanie Preply ujawniło jednak coś zaskakującego. Języki europejskie, które odzwierciedlają bardziej swobodne podejście do życia, to polski i norweski. Hiszpański znalazł się dopiero na trzeciej pozycji. 

REKLAMA

REKLAMA

Język polski zajmuje również drugie miejsce w kategorii zainteresowania modą – wyszukiwania związane z tym tematem pojawiają się u nas o 54% częściej niż w innych europejskich krajach. Co ciekawe, kojarzony jednoznacznie jako światowa stolica mody Paryż i język francuski zajmuje dopiero 6. Miejsce w tym zestawieniu.

Wracając do Polaków, znacznie gorzej niż w modzie radzimy sobie z wyrażaniem uczuć. Słowa, których najczęściej używamy w sieci wskazują, że niezbyt często wyrażamy swoje uczucia, w dodatku robimy to w dość chłodny sposób. Język polski zajmuje 11. miejsce w rankingu zainteresowania miłością wśród 16 analizowanych języków.

Nikt nie mówi o miłości tak jak Portugalczycy

Od razu rozwiewamy wątpliwości, który język jest najbardziej przepełniony miłością – zwycięzca jest jednoznaczny i jest to język portugalski! 

Portugalski wyróżnia się jako jeden z języków posiadających ogromną ilość słów związanych z miłością (277 synonimów) oraz imponującą liczbę tweetów i wyszukiwań w Google na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się język… niemiecki.  Pod względem liczby wpisów na temat miłości na Twitterze zajmuje on 4. Miejsce w rankingu, ale jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o liczbę synonimów miłości (289), niektóre z nich mogą być dość zaskakujące, np. „myszka”, „mały ślimak” czy „żelka”.

Na trzeciej pozycji, tuż przed słynącym z namiętności językiem włoskim, uplasował się język angielski. Choć powściągliwi Brytyjczycy plasują się na 9. miejscu pod względem liczby wyszukiwań tematów związanych z miłością, tweety w języku angielskim najczęściej dotyczą miłości. Język angielski daje również możliwości najbardziej różnorodnego wyrażania miłości poprzez słowo.

Bardzo podobnie przedstawia się ranking, jeśli chodzi o słownictwo związane z rodziną. Portugalski zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii razem z francuskim, a trzecie miejsce zajmuje angielski.

Kto najgorzej radzi sobie z wyrażaniem uczuć? Z mówieniem o miłości najsłabiej radzą sobie osoby mówiące po węgiersku, fińsku i szwedzku. W przypadku rodziny, najsłabiej wypadł język czeski, szwedzki i fiński.

Jaki język jest najbardziej skoncentrowany na biznesie?

Preply przeanalizował również, które kraje mają najbardziej zróżnicowane słownictwo oraz twittują i wyszukują najwięcej tematów związanych z pracą. Okazało się, że najbardziej skoncentrowany na biznesie jest język niderlandzki. Wyróżnia się on szczególnie pod względem wyszukiwań w Google, gdzie odnotowano aż o 75% więcej wyszukiwań dotyczących pracy niż przeciętny wynik w Europie. 

Kolejne na podium najbardziej biznesowych języków znalazły się język angielski i duński.

Jeśli chodzi o język technologii, wyróżniają się najbardziej języki włoski, angielski i rumuński. Pierwsze dwa zajmują wysokie miejsca pod względem tweetów o technologii, w przypadku języka rumuńskiego, zainteresowanie dotyczy głównie wyszukiwań w Google (zainteresowanie o 84% przekracza średnią europejską).

Rozmowy w czasie wolnym – Europejczycy kochają sport

Języki mogą odzwierciedlać również nasze zainteresowania i hobby. W przypadku Europy, jeden temat wybija się ponad wszystkie różnice – jest to miłość do sportu
Najbardziej sportowymi językami są portugalski, niemiecki i duński. Najmniej zdają się rozmawiać na ten temat Finowie, Grecy i Szwedzi.

Wspomniana już moda, w rozmowach dotyczących spędzania wolnego czasu, najczęściej przewija się w językach niemieckim (który umożliwia opisanie stylu na ponad 249 różnych sposobów), a także polskim.

Z kolei rozmowy dotyczące zainteresowania i opinii na temat sztuki najczęściej pojawiają się w językach portugalskim, holenderskim i angielskim.

Najbogatsze słownictwo związane z przygodami posiadają języki angielski, portugalski i włoski. To właśnie w tych przypadkach, Preply odnotował największe zainteresowanie wakacjami i podróżami. Z kolei najbardziej "zielonymi" językami są francuski, holenderski i duński, ponieważ najlepiej opisują naturę.

Języki ewoluują przez wieki, odzwierciedlając potrzeby i cechy społeczności, które je tworzą. Poznanie ich złożoności, różnic i czasem zaskakujących podobieństw, to jeden z aspektów, które sprawiają, że nauka języków jest tak przyjemna.

Najpopularniejsze tematy różnych języków europejskich

 

Najpopularniejsze tematy różnych języków europejskich

https://preply.com/pl/

Metodologia:

Preply przeanalizował trzy wskaźniki: różnorodność słów w danym języku dla każdego tematu, liczbę tweetów na dany temat w danym języku oraz liczbę wyszukiwań tematu w Google w danym języku. W badaniu wykorzystano też takie źródła jak Google Trendsnarzędzia monitorujące media Roxhill and Brand 24oraz słowniki synonimów online dla każdego języka.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA