REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Barometr ofert pracy: Spadła liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie

Przez ostatnie półtora roku zaobserwowano kurczenie się liczby ogłaszanych ofert pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie w sierpniu zmalała po raz pierwszy od 10 miesięcy – wynika z opublikowanego w poniedziałek Barometru Ofert Pracy. Zwrócono uwagę na „stosunkowo dobrą” sytuację w kategorii ofert dla pracowników niewykwalifikowanych.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazuje na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. W sierpniu – jak podano – zmalał on w stosunku do ubiegłego miesiąca do 361,8 pkt. Zwrócono uwagę, że przez ostatnie półtora roku zaobserwowano „kurczenie się liczby ogłaszanych ofert pracy”. „Od pięciu miesięcy spadki uległy jednak wyraźnemu spowolnieniu” – wskazano.

Autopromocja

Liczba wakatów spada

W zawodach usługowych w sierpniu „ostro spadła liczba ogłoszeń skierowanych do pracowników sektora edukacyjnego”. Podkreślono, że po raz pierwszy od 10 miesięcy zmalała liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie, choć skala spadków „była stosunkowo niewielka”.

Zgodnie z barometrem, w sierpniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, we wszystkich województwach z wyjątkiem woj. dolnośląskiego liczba wakatów spadła wobec ub. miesiąca; relatywnie największe spadki wystąpiły w woj. warmińsko-mazurskim, łódzkim oraz podlaskim. „W samym sierpniu, jak również w skali ostatniego roku, nieco gorszą sytuację obserwujemy w woj. o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia” – przekazano.

Wskazano na dalsze pogłębienie spadków w sierpniu w grupie ofert pracy wymagających wykształcenia w zakresie nauk ścisłych lub inżynieryjnych. „Skala dotychczasowych spadków, na tle innych szerokich grup wakatów, pozostaje największa” – wskazano. „Redukcję liczby ogłoszeń w stosunku do ubiegłego miesiąca notujemy również dla osób posiadających wykształcenie w zakresie nauk społecznych lub prawnych” – zauważono.

Dobra sytuacja dla pracowników niewykwalifikowanych

Zwrócono również uwagę na „stosunkowo dobrą sytuację” w kategorii ofert dla pracowników niewykwalifikowanych oraz w usługach. W tej pierwszej grupie – jak podano – po wzrostach w pierwszym kwartale br. impuls wyhamował, a liczba ogłoszeń począwszy od drugiego kwartału pozostała na zbliżonym poziomie. Natomiast w usługach, z wyjątkiem sierpnia, w którym „liczba wakatów nieco zmalała”, obserwuje się ożywienie – wskazano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według barometru w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych „stosunkowo dobrą sytuację” analitycy obserwują w branży bankowej oraz zawodach związanych z marketingiem i prawem. „Bankowość to jedna z niewielu kategorii, dla której liczba ofert pracy zmalała w niewielkim stopniu, zarówno ilościowo, jak i pod względem liczby okresów, w których wakatów ubywało” – poinformowano.

Prawnicy mają nieco gorzej

Jak przekazano, „nieco gorzej” wypada kategoria ofert pracy dla zawodów prawniczych. „Przez cały pierwszy kwartał br. obserwowaliśmy wzrosty, natomiast dalsze schłodzenie gospodarki przyczyniło się do powrotu na ścieżkę spadków, choć nie były one duże” – podano.

Zaznaczono, że wyraźne ożywienie aktywności pracodawców zaobserwowano w kategorii ofert pracy związanych z marketingiem. „Od początku br. wakatów sukcesywnie przybywa, choć tempo napływu jest stosunkowo niewielkie” – stwierdzono.

W pozostałych kategoriach – jak dodano – analitycy notują „dalsze kurczenie się liczby ogłaszanych wakatów, przy czym w wielu kategoriach (np. w finansach oraz obsłudze klienta) (...) wyraźne mniejszą redukcję liczby ogłoszeń niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej”. Przyspieszenie spadków z kolei zaobserwowano dla ofert skierowanych do pracowników działów związanych z zakupami. „Najgorsza sytuacja pod tym względem pozostaje dla specjalistów pracujących w obszarze zasobów ludzkich oraz grafików” – podano.

Podkreślono, że lepsza niż w ubiegłym roku sytuacja dotyczy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych. „Choć w większości kategorii liczba ofert nadal spada, to spadki są wolniejsze” – wskazano.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca, a następnie pozbawiane czynnika sezonowego. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA