REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?

Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płaca godziwa to pojęcie, które w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, gdyż przez wiele lat byliśmy postrzegani jako "tania siła robocza" w Europie. Dodatkowo, rosnące koszty życia i zmieniające się oczekiwania społeczne sprawiają, że temat godziwego wynagrodzenia staje się istotny. Ale czym dokładnie jest płaca godziwa i dlaczego jest tak ważna dla polskiego społeczeństwa?

Co to jest godziwe wynagrodzenie?

Płaca godziwa (ang. living wage - stawka na życie) to taka płaca, która pozwala pracownikowi na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych dla siebie i swojej rodziny, uwzględniając lokalne warunki życia. Obejmuje to nie tylko koszty związane z jedzeniem, mieszkanie czy edukacją, ale także możliwość oszczędzania i uczestniczenia w życiu kulturalnym.

Autopromocja

Zgodnie z Europejską Kartą Społeczną, wynagrodzenie godziwe powinno stanowić około 68% przeciętnego wynagrodzenia w kraju, co przekłada się na ponad 4 700 zł brutto.

Płaca minimalna a płaca godziwa

W Polsce płaca minimalna jest ustawowo regulowana i co roku podlega aktualizacji. Jednak płaca minimalna nie równa się płacy godziwej. Chociaż płaca minimalna ma na celu zapewnienie pracownikom minimalnego wynagrodzenia, nie zawsze uwzględnia wszystkie koszty życia w danym regionie czy mieście.

Płaca godziwa a wzrost płacy minimalnej w 2024 roku

Choć wzrost płacy minimalnej w 2024 roku jest dobrym krokiem w kierunku zapewnienia pracownikom godziwego wynagrodzenia, wciąż jednak, według ekspertów, nie osiąga płacy godziwej. W wielu regionach Polski, mimo wzrostu płacy minimalnej, koszty życia nadal są na tyle wysokie, że pracownicy mają trudności z utrzymaniem się z wynagrodzenia minimalnego. Dlatego ważne jest, aby kontynuować dyskusję na temat płacy godziwej i dążyć do tego, aby każdy pracownik, niezależnie od miejsca zamieszkania czy branży, mógł godnie żyć z wynagrodzenia za swoją pracę.

W tym kontekście zobacz: Komentarz dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego na temat płacy minimalnej w 2024 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego płaca godziwa jest ważna?

Można wymienić pewne podstawowe problemy dotyczące godziwego wynagrodzenia, tj.:

Zapewnienie godnych warunków życia

Każdy pracownik, niezależnie od branży czy stanowiska, powinien otrzymywać wynagrodzenie, które pozwala mu na godne życie. Płaca godziwa gwarantuje, że pracownik nie będzie musiał dokonywać wyboru między zakupem jedzenia a opłaceniem rachunków.

Zmniejszenie nierówności społecznych

Płaca godziwa przyczynia się do zmniejszenia nierówności społecznych, dając wszystkim pracownikom równe szanse na godne życie.

Stymulacja gospodarki

Kiedy pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie, są bardziej skłonni wydawać pieniądze, co stymuluje lokalną gospodarkę.

Wyzwania związane z wdrożeniem płacy godziwej

Ewentualne wprowadzenie płacy godziwej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Po pierwsze, istnieje potrzeba dokładnej analizy kosztów życia w różnych regionach kraju. Po drugie, konieczne jest uwzględnienie specyfiki różnych branż i sektorów gospodarki.

Korzyści dla pracodawców

Choć płaca godziwa może wydawać się kosztowna dla pracodawców, przynosi ona wiele korzyści. Pracownicy są bardziej zmotywowani, produktywni i lojalni wobec firmy, która dba o ich dobrobyt. Ponadto firmy oferujące płacę godziwą często są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne społecznie, co przyciąga świadomych konsumentów.

Podsumowując, płaca godziwa to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale także społeczna i moralna. W kraju, który przechodzi przez dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne, zapewnienie pracownikom godziwego wynagrodzenia jest kluczem do budowania sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA