REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?

Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?
Płaca godziwa. Czym jest i dlaczego jest ważna?
Shutterstock

REKLAMA

Płaca godziwa to pojęcie, które w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, gdyż przez wiele lat byliśmy postrzegani jako "tania siła robocza" w Europie. Dodatkowo, rosnące koszty życia i zmieniające się oczekiwania społeczne sprawiają, że temat godziwego wynagrodzenia staje się istotny. Ale czym dokładnie jest płaca godziwa i dlaczego jest tak ważna dla polskiego społeczeństwa?

Co to jest godziwe wynagrodzenie?

Płaca godziwa (ang. living wage - stawka na życie) to taka płaca, która pozwala pracownikowi na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych dla siebie i swojej rodziny, uwzględniając lokalne warunki życia. Obejmuje to nie tylko koszty związane z jedzeniem, mieszkanie czy edukacją, ale także możliwość oszczędzania i uczestniczenia w życiu kulturalnym.

Zgodnie z Europejską Kartą Społeczną, wynagrodzenie godziwe powinno stanowić około 68% przeciętnego wynagrodzenia w kraju, co przekłada się na ponad 4 700 zł brutto.

Płaca minimalna a płaca godziwa

W Polsce płaca minimalna jest ustawowo regulowana i co roku podlega aktualizacji. Jednak płaca minimalna nie równa się płacy godziwej. Chociaż płaca minimalna ma na celu zapewnienie pracownikom minimalnego wynagrodzenia, nie zawsze uwzględnia wszystkie koszty życia w danym regionie czy mieście.

Płaca godziwa a wzrost płacy minimalnej w 2024 roku

Choć wzrost płacy minimalnej w 2024 roku jest dobrym krokiem w kierunku zapewnienia pracownikom godziwego wynagrodzenia, wciąż jednak, według ekspertów, nie osiąga płacy godziwej. W wielu regionach Polski, mimo wzrostu płacy minimalnej, koszty życia nadal są na tyle wysokie, że pracownicy mają trudności z utrzymaniem się z wynagrodzenia minimalnego. Dlatego ważne jest, aby kontynuować dyskusję na temat płacy godziwej i dążyć do tego, aby każdy pracownik, niezależnie od miejsca zamieszkania czy branży, mógł godnie żyć z wynagrodzenia za swoją pracę.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

W tym kontekście zobacz: Komentarz dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego na temat płacy minimalnej w 2024 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego płaca godziwa jest ważna?

Można wymienić pewne podstawowe problemy dotyczące godziwego wynagrodzenia, tj.:

Zapewnienie godnych warunków życia

Każdy pracownik, niezależnie od branży czy stanowiska, powinien otrzymywać wynagrodzenie, które pozwala mu na godne życie. Płaca godziwa gwarantuje, że pracownik nie będzie musiał dokonywać wyboru między zakupem jedzenia a opłaceniem rachunków.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zmniejszenie nierówności społecznych

Płaca godziwa przyczynia się do zmniejszenia nierówności społecznych, dając wszystkim pracownikom równe szanse na godne życie.

Stymulacja gospodarki

Kiedy pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie, są bardziej skłonni wydawać pieniądze, co stymuluje lokalną gospodarkę.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wyzwania związane z wdrożeniem płacy godziwej

Ewentualne wprowadzenie płacy godziwej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Po pierwsze, istnieje potrzeba dokładnej analizy kosztów życia w różnych regionach kraju. Po drugie, konieczne jest uwzględnienie specyfiki różnych branż i sektorów gospodarki.

Korzyści dla pracodawców

Choć płaca godziwa może wydawać się kosztowna dla pracodawców, przynosi ona wiele korzyści. Pracownicy są bardziej zmotywowani, produktywni i lojalni wobec firmy, która dba o ich dobrobyt. Ponadto firmy oferujące płacę godziwą często są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne społecznie, co przyciąga świadomych konsumentów.

Podsumowując, płaca godziwa to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale także społeczna i moralna. W kraju, który przechodzi przez dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne, zapewnienie pracownikom godziwego wynagrodzenia jest kluczem do budowania sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA