REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Naliczanie wpłat za osobę współpracującą

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uważa się m.in. dzieci własne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Na początku września br. poślubiłem swoją pracownicę i zgłosiłem ją do ubezpieczeń społecznych jako osobę współpracującą. W związku z tym, że jest ona uczestnikiem PPK, mam pytanie, czy nadal jestem zobowiązany do naliczania za nią wpłat do PPK?   

Tak. W sytuacji, gdy uczestnik PPK zmienił tytuł do ubezpieczeń społecznych, nawet na taki, który nie został wymieniony w ustawie o PPK, ale osiągane przez tego uczestnika wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zmiana tytułu do ubezpieczeń społecznych pozostaje bez wpływu na obowiązki podmiotu zatrudniającego dotyczące naliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK. 

REKLAMA

Autopromocja

Kim jest osoba współpracująca

W efekcie zawarcia związku małżeńskiego z pracownikiem i prowadzenia z nim wspólnego gospodarstwa domowego, pracownik małżonek, dla celów ubezpieczeń społecznych, traktowany jest jak osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Wiąże się to dla przedsiębiorcy z obowiązkiem zgłoszenia pracownika małżonka do ubezpieczeń z nowym kodem (05 11 XX) oraz opłacania za niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (o ile nie następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń, czyli osoba współpracująca nie jest równolegle zatrudniona np. na podstawie umowy o pracę, z której osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie) od podstawy wymiaru ustalonej dla osób prowadzących działalność gospodarczą – w 2023 roku jest to kwota 4161,00 zł. 

Ważne

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uważa się m.in.: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka lub dzieci przysposobione, a także rodziców, macochę i ojczyma, jeśli prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe i pomagają przy prowadzeniu działalności.

Osoba współpracująca a PPK 

Osoba współpracująca to odrębny od pracowniczego tytuł do ubezpieczeń społecznych (nie zmienia tego fakt, że osoba ta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę). I chociaż w świetle przepisów ustawy o PPK osoba współpracująca z przedsiębiorcą nie spełnia definicji osoby zatrudnionej i w związku tym nie można zawrzeć dla niej umowy o prowadzenie PPK, to jeśli taka umowa została wcześniej zawarta – jeszcze przed zmianą tytułu do ubezpieczeń – podmiot zatrudniający jest zobowiązany do naliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK za uczestnika PPK będącego osobą współpracującą. Oczywiście, o ile osiągane przez tę osobę wynagrodzenie spełnia definicję wynagrodzenia z ustawy o PPK, a zatem stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Powyższe wynika z tego, że osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK w momencie zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK i pozostaje nim m.in. bez względu na tytuł do ubezpieczeń społecznych lub obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom (czyli nawet, jeśli utraci status osoby zatrudnionej). Natomiast definicja wynagrodzenia, podobnie jak definicja uczestnika PPK, nie rozróżnia ani tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z których wypłacane jest to wynagrodzenie, ani też nie rozróżnia podlegania tym ubezpieczeniom na dobrowolne i obowiązkowe. Jedynie ogranicza się do wskazania, że wynagrodzenie stanowi – co do zasady – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA