REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemiany na rynku pracy: Nowe trendy i umiejętności potrzebne do sukcesu zawodowego

Przemiany wpływają na umiejętności, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny rynek pracy podlega dynamicznym przemianom, które są wynikiem ewolucji technologicznej, zmian społecznych i ekonomicznych. Te przemiany wpływają na wymagania stawiane pracownikom oraz umiejętności, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. 

W tym artykule przyjrzymy się głównym trendom kształtującym rynek pracy oraz omówimy, jakie umiejętności są obecnie najbardziej poszukiwane.

Autopromocja

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Jednym z najważniejszych trendów na rynku pracy jest automatyzacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI) i robotyzacji. Firmy inwestują w technologie, które pozwalają zautomatyzować rutynowe zadania, co ma na celu zwiększenie wydajności i redukcję kosztów. W wyniku tego procesu niektóre stanowiska pracy mogą być zagrożone, zwłaszcza te, które polegają na wykonywaniu prostych czynności.

Jednak równocześnie automatyzacja tworzy nowe możliwości zawodowe, zwłaszcza dla specjalistów ds. SI, programistów, inżynierów robotyki i analityków danych. Umiejętność pracy z technologią, zdolność do rozwiązywania skomplikowanych problemów i elastyczność w dostosowywaniu się do zmian są kluczowe dla sukcesu w tej dziedzinie.

Praca zdalna i elastyczność czasowa

Pandemia COVID-19 przyspieszyła trend pracy zdalnej, który stał się integralną częścią nowoczesnego rynku pracy. Firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. To otwiera drzwi dla globalnej konkurencji o talenty i stawia nacisk na umiejętności komunikacyjne, zarządzanie czasem oraz samodyscyplinę.

Praca zdalna wymaga również umiejętności technicznych, takich jak obsługa narzędzi do wideokonferencji, współdzielenie dokumentów w chmurze i bezpieczeństwo danych. Osoby, które potrafią efektywnie organizować pracę zdalną, są coraz bardziej cenione przez pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna

Współczesne firmy coraz bardziej koncentrują się na zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej. To oznacza, że pracownicy muszą być świadomi kwestii związanych z ochroną środowiska, etyką pracy oraz wpływem działań firmy na społeczeństwo.

Umiejętności związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak zarządzanie energią, świadome zakupy i redukcja odpadów, są coraz bardziej cenione w wielu branżach. Ponadto, umiejętność komunikacji i budowania relacji z interesariuszami, w tym z klientami, dostawcami i społecznością lokalną, jest kluczowa dla firm dążących do zrównoważonego sukcesu.

Umiejętności miękkie

Nie można przecenić roli umiejętności miękkich w dzisiejszym rynku pracy. To właśnie one pozwalają pracownikom skutecznie współpracować, rozwiązywać konflikty i osiągać cele. Umiejętności takie jak komunikacja interpersonalna, zdolność do pracy w zespole, rozwiązywanie problemów i kreatywność są kluczowe w każdej dziedzinie zawodowej.

Warto również dążyć do ciągłego rozwoju umiejętności miękkich, tak aby być bardziej elastycznym i gotowym na zmiany. Szkolenia, warsztaty i rozwijanie samoświadomości to skuteczne sposoby na doskonalenie tych kompetencji.

Cyfrowa i matematyczna piśmienność

W erze cyfryzacji i gospodarki opartej na danych, umiejętność pracy z danymi i cyfrowymi narzędziami jest niezbędna. Niezależnie od tego, czy pracujesz w marketingu, finansach, czy logistyce, musisz być w stanie analizować dane, tworzyć raporty i korzystać z narzędzi analitycznych.

Matematyczna piśmienność, w tym umiejętność rozumienia statystyk i algorytmów, jest również ważna w wielu dziedzinach. Pracodawcy często poszukują osób, które potrafią podejść do problemów z matematyczną precyzją i logicznym myśleniem.

Podsumowując, rynek pracy ciągle ewoluuje, a pracownicy muszą być gotowi dostosować się do zmian. Kluczem do sukcesu zawodowego w obecnych czasach jest rozwijanie umiejętności technicznych, komunikacyjnych, społecznych i matematycznych. Praca zdalna, zrównoważony rozwój oraz umiejętność pracy z danymi są kluczowymi obszarami, na które warto zwrócić uwagę. Warto również inwestować w ciągły rozwój zawodowy i uczyć się nowych umiejętności, aby być konkurencyjnym na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA