REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

Jakie branże rosną na rynku pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 
rozwiń >

W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym trendom na rynku pracy i branżom, które obecnie rozwijają się najdynamiczniej.

Autopromocja

Technologia informatyczna i cyberbezpieczeństwo

W erze cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji branża technologii informatycznej pozostaje jednym z najbardziej dynamicznych sektorów na rynku pracy. Nachalnie zwiększający się popyt na programistów, inżynierów oprogramowania, analityków danych oraz specjalistów ds. sztucznej inteligencji jest wynikiem stałego zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania informatyczne.

Równocześnie, w miarę jak technologie cyfrowe stają się bardziej powszechne, rośnie znaczenie cyberbezpieczeństwa. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są coraz bardziej potrzebni, aby chronić dane i systemy przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością.

Opieka zdrowotna i farmacja

Branża opieki zdrowotnej jest kolejnym obszarem o dużym potencjale wzrostu. Starzenie się populacji, postęp w medycynie i rosnąca świadomość zdrowotna społeczeństwa powodują, że zapotrzebowanie na personel medyczny, farmaceutów i pracowników związanych z opieką zdrowotną rośnie dynamicznie.

Dodatkowo, pandemia COVID-19 uświadomiła nam wagę zdrowia publicznego i epidemiologii, co przekłada się na rosnące zainteresowanie pracą w tych dziedzinach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Energia odnawialna i ochrona środowiska

W obliczu zmian klimatycznych i zwiększonej świadomości ekologicznej, branża energii odnawialnej rozwija się w zastraszającym tempie. Inwestycje w źródła energii takie jak panele słoneczne, wiatraki i biopaliwa stwarzają nowe miejsca pracy dla inżynierów ds. energii odnawialnej, ekologów oraz specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju.

Ochrona środowiska jest również ważnym obszarem, zwłaszcza w kontekście przepisów regulujących emisje i gospodarkę odpadami. Pracownicy związani z monitorowaniem i ograniczaniem wpływu działalności ludzkiej na środowisko mają przed sobą obiecujące perspektywy zawodowe.

Big Data i analiza danych

Dane stały się nowym złotem w erze cyfrowej. Firmy i instytucje gromadzą ogromne ilości danych, a ich analiza ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji biznesowych. Specjaliści ds. analizy danych, naukowcy danych i analitycy biznesowi są teraz niezbędni w wielu sektorach, od finansów po marketing.

Edukacja online i e-learning

Pandemia przyspieszyła rozwój edukacji online. Szkoły, uczelnie i firmy coraz częściej oferują kursy i szkolenia online, co tworzy nowe możliwości dla instruktorów online, projektantów edukacyjnych i programistów tworzących platformy e-learningowe.

Służba zdrowia psychicznego

Wzrost świadomości na temat zdrowia psychicznego spowodował zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. psychoterapii, terapeutów behawioralnych i psychologów. Pandemia i związane z nią wyzwania emocjonalne podkreślają znaczenie opieki nad zdrowiem psychicznym.

Inżynieria biomedyczna i nanotechnologia

Rozwój technologii medycznych i biotechnologii otwiera nowe perspektywy dla inżynierów biomedycznych, badaczy nanotechnologii i specjalistów ds. badań nad lekami. Te dziedziny są kluczowe dla innowacji w medycynie i farmacji.

Logistyka i łańcuch dostaw

Zmiany w sposobie zakupów, globalizacja i rosnący e-commerce sprawiają, że logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw stają się coraz ważniejsze. Specjaliści w tych dziedzinach zarządzają procesem dostarczania produktów od producenta do klienta, co ma kluczowe znaczenie dla efektywności i konkurencyjności firm.

Przemysł kosmiczny

Eksploracja kosmosu i komercjalizacja przestrzeni kosmicznej stwarzają nowe możliwości zawodowe dla inżynierów astronautycznych, naukowców kosmicznych i specjalistów ds. technologii kosmicznych. Prywatne firmy kosmiczne inwestują w rozwój nowych technologii i eksplorację kosmosu.

Innowacje społeczne i CSR

Wzrasta znaczenie innowacji społecznych i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Firmy angażują się coraz bardziej w działalność charytatywną, ochronę środowiska i rozwiązywanie problemów społecznych. Specjaliści ds. CSR i innowacji społecznych pracują nad tworzeniem pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego.

Podsumowanie

Rynek pracy jest dynamicznym i zmieniającym się obszarem, który reaguje na postęp technologiczny, zmiany społeczne i ekonomiczne. Nowe kierunki zawodowe powstają, podczas gdy niektóre tradycyjne stanowiska tracą na znaczeniu. Kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie umiejętności, elastyczność i gotowość do dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy. Osoby, które inwestują w rozwój kompetencji związanych z nowymi trendami, będą miały przewagę na rynku pracy i będą mogły korzystać z nowych możliwości kariery zawodowej. Przyszłość rynku pracy jest niezwykle obiecująca, pod warunkiem, że jesteśmy gotowi się dostosować do jej wymagań i wyzwaniom.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  REKLAMA

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA