REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy nie boją się utraty pracy?

praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

Polacy dobrze oceniają swoją sytuację w pracy

Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) 59 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy. 49 proc. określa ją jako dobrą, a 10 proc. jako bardzo dobrą. Więcej niż co ósmy ankietowany negatywnie postrzega warunki w swoim miejscu pracy (12 proc.), z czego 10 proc. twierdzi, że są one złe, a 2 proc., że bardzo złe. Blisko czterech na dziesięciu respondentów (27 proc.) sytuację w swoim zakładzie pracy ocenia jako ani dobrą, ani złą.

REKLAMA

Autopromocja

"W porównaniu z sierpniem odnotowaliśmy niewielkie pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy – o 2 punkty procentowe spadł odsetek pracujących, którzy uważają, że sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra, i o 2 punkty przybyło postrzegających ją jako ani dobrą, ani złą. Odsetek badanych negatywnie oceniających sytuację w zakładach pracy nie zmienił się" - stwierdziło CBOS.

CBOS dodało, że największy odsetek osób oceniających obecną sytuację w swojej firmie jako dobrą znajduje się wśród zatrudnionych w sektorze prywatnym poza rolnictwem (61 proc.) oraz wśród pracowników instytucji państwowych lub publicznych (60 proc.). "Nieco mniej zadowolonych notujemy w spółkach właścicieli prywatnych i państwa (58 proc.). Co piąty badany pracujący w sektorze prywatnych gospodarstw rolnych (20 proc.) negatywnie ocenia obecną sytuację w swoim miejscu pracy" - wskazali autorzy raportu.

Prognozy prawie stabilne 

Według autorów raportu "nieznacznie" pogorszyły się wrześniowe prognozy dotyczące ewentualnych zmian sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku. "W porównaniu z poprzednim pomiarem zwiększył się odsetek nieoczekujących zmian w najbliższym czasie (58 proc., wzrost o 2 punkty procentowe) i ubyło pracujących, którzy spodziewają się poprawy (19 proc., spadek o 3 punkty). Odsetek pracowników obawiających się pogorszenia nie zmienił się (12 proc.)" - wskazali.

REKLAMA

W raporcie CBOS podano, że większość badanych uważa, że utrata obecnej pracy raczej się im nie przytrafi (39 proc.) lub jest mało prawdopodobna (38 proc.) – łącznie stanowi to 77 proc. wszystkich pracujących. "Zaledwie 3 proc. pracowników bardzo poważnie liczy się z utratą zatrudnienia, a 17 proc. ma to na względzie, ale w niewielkim stopniu – w sumie 20 proc. badanych, którzy pracują, w jakimś stopniu obawia się utraty pracy" - dodano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczono, że we wrześniu zmniejszyło się poczucie zagrożenia utratą pracy (zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp.). "W porównaniu z sierpniem przybyło pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę utraty obecnego zatrudnienia (wzrost o 4 punkty procentowe), i ubyło tych, którzy liczą się z możliwością utraty pracy (spadek również o 4 punkty)" - poinformowano w raporcie.

Kto się czuje najbardziej bezpieczny? 

CBOS podał, że na tle pracujących w innych sektorach w tym miesiącu najwyższym poczuciem bezpieczeństwa zatrudnienia wyróżniają się pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych (92 proc.) – aż 69 proc. z nich uważa, że utrata pracy w ich wypadku jest mało prawdopodobna, a 23 proc. raczej nie bierze takiej możliwości pod uwagę. "Natomiast większe niż przeciętne zagrożenie bezrobociem odczuwają pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (31 proc. liczy się z możliwością utraty obecnej pracy: 28 proc. raczej się z tym liczy, a 3 proc. bardzo poważnie bierze pod uwagę taką możliwość)" - stwierdzono w raporcie.

Dodano też, że w porównaniu z sierpniem widoczne jest "niewielkie" pogorszenie w ocenach sytuacji na lokalnych rynkach pracy. "Wśród ogółu dorosłych Polaków przybyło osób skarżących się na trudności w znalezieniu pracy w ich miejscu zamieszkania lub okolicy (19 proc., wzrost o 2 punkty procentowe), a ubyło uważających, że można ją znaleźć lokalnie (72 proc., spadek o 3 punkty)" - wynika z danych CBOS.

"Brak większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy na rynku lokalnym częściej deklarują mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.), a także mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast (35 proc.) i pracujący na własny rachunek (35 proc.). Trudności ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy częściej niż przeciętnie zgłaszają bezrobotni (37 proc.) oraz osoby zajmujące się domem (23 proc.)" - podano w raporcie. 

 

autor: Anna Bytniewska

ab/ skr/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA