REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

2.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2009 r. ogłoszonego do celów emerytalnych

2.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2009 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

REKLAMA

Jak określić stanowisko pracy dla mężczyzny, który ma być zatrudniony na stanowisku sekretarki

W naszym schemacie organizacyjnym jest stanowisko sekretarki. Na tym stanowisku chcemy jednak zatrudnić mężczyznę. Jak w takim przypadku określić jego stanowisko pracy w umowie o pracę?

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

MBA remedium na kryzys

Rozmowa z Arnoldem Longboy’em, dyrektorem ds. rekrutacji University of Chicago Booth School of Business (Chicago Booth) w Londynie

Tylko podpis elektroniczny potwierdzi korespondencję z ZUS

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

REKLAMA

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Punkty konsultacyjne dla bezrobotnych na Mazowszu

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Warszawie powołał pierwsze w Polsce punkty konsultacyjne dla osób, które straciły pracę w ramach zwolnień grupowych.

Pomoc państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy.

Proces doboru i oceny pracowników

Procesy doboru i oceny pracowników mają różne wymiary, uzależnione od aktualnej sytuacji firmy i jej otoczenia. W okresach wzrostu gospodarczego dotyczą zazwyczaj obszarów związanych z rozwojem zasobów kadrowych, zarówno w przypadku zwiększania wielkości zatrudnienia, jak i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Kiedy zmniejsza się potencjał rynku, firmy zmuszone są podejmować działania mające na celu dostosowanie poziomu kosztów do osiąganych aktualnie zysków.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Katalog obowiązków pracodawcy został rozszerzony m.in. o konieczność wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Praca za granicą a uprawnienia pracownicze

Pracodawca musi pamiętać, że obecnie do stażu pracowniczego wlicza się również okresy pracy za granicą bez względu na kraj, w którym praca była wykonywana.

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może uzyskać dodatkową pomoc z PFRON. Musi jednak pamiętać o tym, że tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uprawnia do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika.

Pakiet antykryzysowy zwalnia z podatku zapomogi socjalne

Nieopodatkowanie zapomóg socjalnych oraz "zindywidualizowany czas pracy" - to jedne z ważniejszych rozwiązań, jakie wprowadza przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy - uważa minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Obowiązki pracodawcy przy egzekucji

Najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia zgodnie z wezwaniem komornika w granicach określonych przez przepisy prawa pracy.

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata, ale jeżeli przewidziane w nim rozwiązania, dotyczące prawa pracy, się sprawdzą, będą mogły zostać przedłużone - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. wobec 11,0 proc. w kwietniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak, podając szacunki resortu.

Pakiet antykryzysowy powinien być projektem pilnym

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma nadzieję, że rząd, który zajął się pakietem antykryzysowym, prześle go do Sejmu jako projekt pilny, tak by można go było szybko uchwalić.

Obraz organizacji - zarządzanie transformacją kulturową w procesie zmian

Przedsięwzięć, których skuteczność i efektywność jest uzależniona od postaw pracowników, nie da się wprowadzić, polegając jedynie na odpowiednio zaprojektowanych procesach biznesowych czy przypisaniu odpowiedzialności i rozliczaniu z wyników. Aby stworzyć i utrwalić pewne schematy zachowań ludzi i ich podejścia do rozwiązywania problemów oraz zaangażowania w osiąganie rezultatów, potrzeba czegoś więcej. Tym ważnym czynnikiem jest kultura organizacyjna, która wpływa na sposób zachowania i myślenia pracowników, jest swoistym zaprogramowaniem umysłów ludzi pracujących w jednej firmie.

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

"Solidarność" krytykuje projekt ustawy antykryzysowej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w swej wstępnej opinii, przesłanej wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, krytycznie ocenia pakiet antykryzysowy.

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Jak przeprowadzić skuteczną integrację zasobów ludzkich

Niskie ceny akcji lub kłopoty finansowe niektórych organizacji pozwalają na działania ekspansyjne innych. W ramach tych procesów niezwykle istotne pozostają kwestie integracji, zarówno samych zasobów ludzkich, jak i zarządzania nimi przed, w trakcie oraz po zakończeniu transakcji na poziomie korporacyjnym. Niejednokrotnie bowiem sukces integracji na poziomie HR stanowi klucz do sukcesu całego procesu połączenia czy przejęcia.

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Co do zasady z nauczycielem zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak z nauczycielem stażystą podejmującym pierwszą pracę w szkole zawiera się umowę o pracę na okres jednego roku szkolnego.

Minister pracy zapowiada wzrost zasiłków na dzieci

Wzrost zasiłków na dzieci, wprowadzenie ustaw o rodzinnej pieczy zastępczej, o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, nowelizacja ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie zapowiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak w ramach rządowego programu rodzinnego.

Akta osobowe pracownika - projekt nowelizacji

Na pracodawcach będzie spoczywał obowiązek przechowywania pism związanych z udzieleniem pracownikowi urlopów ułatwiających sprawowanie funkcji rodzicielskich.

Termin na dostarczenie ZUS RMUA

Jaki czas ma pracodawca na dostarczenie pracownikom raportu ZUS RMUA?

Urealnienie składki KRUS

Zmiany w KRUS-ie nie będą rewolucją, ale "spokojnym sposobem urealniania składki, a co za tym idzie emerytury rolniczej" - zapewnił premier Donald Tusk.

Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy

Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy?

Nagroda a premia

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych.

Jak z korzyścią dla siebie czytać poradniki doskonalenia umiejętności menedżerskich?

Jestem osobą umotywowaną do pracy nad rozwojem własnych umiejętności menedżerskich. Oprócz uczęszczania na odpowiednie szkolenia staram się poświęcać czas na lekturę poradników dla menedżerów, które opisują, w jaki sposób warto zarządzać zespołem i komunikować się z podwładnymi, aby osiągać pożądane wyniki. Czasami jednak mam wrażenie, że lektura tych poradników w niczym mi tak naprawdę nie pomaga, że treści zawarte w nich są często dyskusyjne, a niekiedy wręcz nieżyciowe. Zastanawiam się, czy jest tak, że to ja nie potrafię zrozumieć przesłania tych lektur, czy też owe lektury upowszechniają rady, z których nie warto po prostu korzystać.

Wynagrodzenie za czas choroby

Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby?

Zmniejszenie etatu a urlop

W dobie kryzysu pracownicy są skłonni pójść na wiele ustępstw, byleby tylko zachować swoje dotychczasowe stanowisko pracy. Często praktyką stosowaną przez pracodawcę jest właśnie zmniejszanie wymiaru czasu pracy.

Minister pracy o płacy minimalnej

Zdaniem minister pracy i spraw społecznych Jolanty Fedak, płaca minimalna w Polsce na poziomie 40 proc. płacy średniej, jest "dobrą relacją", biorąc pod uwagę stosowane w UE rozwiązania.

E-kompetencje polskich pracowników - zasoby poszukiwane czy standard na rynku pracy

Trudno jest wykazać efektywność inwestycji w komputery. Potwierdzenie tego widać w opiniach polskich pracodawców (z wyjątkiem sektora ICT), którzy głoszą poglądy, że kompetencje związane z ich obsługą nie przyczyniają się do uzyskania przewagi konkurencyjnej, nie stanowią zatem kompetencji kluczowych dla organizacji. Niemniej wszyscy są zgodni co do tego, że bez umiejętności ich wykorzystania w działalności przedsiębiorstwa nie wyobrażają sobie funkcjonowania na współczesnym rynku.

Przedawnienie zadłużenia w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał mi pismo wzywające do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z lat 1999-2000. Kiedy takie należności ulegają przedawnieniu?

Ochrona przeciwpożarowa - nowelizacja Kodeksu pracy

Przedsiębiorcy zatrudniający wyłącznie młodocianych lub niepełnosprawnych będą musieli wyznaczyć osobę odpowiedzialną za takie sprawy jak ochrona przeciwpożarowa, ewakuacja pracowników i udzielanie pierwszej pomocy - taką poprawkę do noweli kodeksu pracy zgłosił Senat.

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy po terminie

Ponad miesiąc temu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mój były pracodawca wydał mi świadectwo pracy. Ostatnio znalazłem zatrudnienie w nowej firmie, ale w kadrach poinformowano mnie o nieścisłościach w świadectwie. Poproszono mnie, abym wystąpił o jego sprostowanie. Czy dotychczasowy przełożony ma obowiązek sprostowania świadectwa? W kadrach wspomniano, że mogę mieć problem, bo obowiązuje tu jakiś termin. Czy mam jakąkolwiek możliwość wpłynąć na byłego pracodawcę, aby pozytywnie załatwić tę sprawę?

Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji

Senat nie wniósł poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Diety dla kierowców

Klub PSL proponuje zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców, która wprowadzałaby diety służbowe dla kierowców odbywających podróż w kraju lub za granicą w ramach wykonywanej pracy. Diety miałyby być nie opodatkowane.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

Ochrona roszczeń pracowników

Zakaz wypłat wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego pracodawcy nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenia pracowników do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac.

Uurlop bezpłatny a składki ZUS

Obecnie przebywam na urlopie bezpłatnym. Czy za ten okres pracodawca powinien opłacać za mnie składki na ubezpieczenia społeczne?

Reforma systemu emerytalnego

Reforma sytemu emerytalnego była jednym z najważniejszych przedsięwzięć transformacji, rozpoczętej po 4 czerwca 1989 roku. Za jej sprawą zwykli obywatele stali się uczestnikami gry rynkowej. Jednak po wielu latach zmian w systemie emerytalnym, reforma nie jest jeszcze zakończona.

Pół etatu na wychowawczym i ochrona przed zwolnieniem

Przebywam na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się jednak nad powrotem do pracy na pół etatu, abym mogła spędzać więcej czasu z córką i jednocześnie uzyskiwać dochody. Czy w tej sytuacji będę chroniona przed zwolnieniem tak jak podczas urlopu wychowawczego?

Jak usprawnić pracę zespołową?

Kieruję niewielkim zespołem. Zależy mi na tym, aby praca w zespole była efektywna. Jak dotąd, udaje mi się zapobiegać konfliktom, więc zespół pracuje w dobrej atmosferze. Uważam jednak, że brakuje nam „ducha zespołu”, czyli tego, co niektórzy nazywają synergią. Mam wrażenie, że jako zespół nie pracujemy tak efektywnie, jak moglibyśmy. Co mogę zrobić, aby zwiększyć efektywność pracy mojego zespołu?

Za 2 tygodnie rząd może przyjąć projekt ustawy ws. pakietu antykryzysowego

Projekt ustawy wprowadzającej w życie tzw. pakiet antykryzysowy może być przyjęty przez Radę Ministrów już za dwa tygodnie - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

REKLAMA