reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie

Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie

Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników.

Od 18 stycznia 2009 r. w każdej firmie, która zatrudnia choćby jednego pracownika, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownika lub pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową (art. 2091 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracownik odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową i ewakuację musiał spełniać wymagania określone w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Musiał zatem posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyć szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej. Wprowadzenie powyższego przepisu wiązało się dla pracodawców z dużymi kosztami wynikającymi z zapewnienia pracownikowi, a często kilku pracownikom, szkolenia, albo z koniecznością zatrudnienia nowego pracownika posiadającego wymagane uprawnienia.

Zmiana przepisów Kodeksu pracy, która obowiązuje od 5 sierpnia br., łagodzi obowiązki pracodawcy w tym zakresie. Pracodawca nadal będzie miał obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Jednak dzięki zmianie przepisów pracownik odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy nie będzie już musiał spełniać dotychczasowych wymagań, tj. posiadać co najmniej średniego wykształcenia i szkolenia dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

W wyniku omawianej zmiany Kodeksu pracy liczba pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Oznacza to, że decyzję o liczbie pracowników wyznaczonych do powyższych zadań oraz zakresu ich przeszkolenia powinien podjąć sam pracodawca.

PRZYKŁAD

Do wykonywania zadań związanych ze zwalczaniem pożarów oraz ewakuacją pracowników pracodawca wyznaczył pracownika posiadającego szkolenie wstępne w zakresie bhp. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ w programie takiego szkolenia znajdują się zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru.

Ponadto, zgodnie z wprowadzoną od 5 sierpnia br. nowelizacją Kodeksu pracy, pracodawca zatrudniający wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych sam będzie mógł wykonywać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Podstawa prawna

  • ustawa z 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (DzU nr 115, poz. 958),
  • art. 4 ust. 2–2b ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama