| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak odnaleźć klucz do zarządzania pracownikiem?

Jak odnaleźć klucz do zarządzania pracownikiem?

Od kilku lat zarządzam działem obejmującym kilkadziesiąt osób. Jeszcze niedawno ogłoszenia o pracę zawierały adnotacje o granicy wieku kandydata. Teraz, pomimo że takie praktyki są powszechnie uznawane za dyskryminację, wciąż panuje przekonanie, że wiek ma wpływ na podejście do pracy, postawy czy oczekiwania pracownika. Czy tak jest rzeczywiście? Na ile tego typu różnice wpływają na pracę? Czy są one na tyle istotne, aby zmienić moje podejście do zarządzania?

Wszyscy mamy tendencję do upraszczania świata. Statystyka może nam pomóc w tworzeniu stereotypów. Niemniej jednak menedżer zarządza konkretnymi ludźmi, a nie statystycznie określoną grupą. Jak i co powinieneś wiedzieć o swoich pracownikach, aby móc efektywnie zarządzać zespołem?

Okazuje się, że różnice pokoleniowe w pracy mają znacznie mniejsze znaczenie, niż można by sądzić. Różnice pojawiają się w percepcji. Jeżeli doświadczysz trudności w komunikacji, zauważysz mniejszą elastyczność lub wolniejsze tempo swojego pracownika powyżej pewnego wieku, łatwo przypisujesz to wiekowi. Tymczasem pozostaje wciąż pytanie, jaką rolę odgrywa w tym wiek, a jaką inne czynniki.

Traktowanie z szacunkiem

Być może pracownicy powyżej pewnego wieku mają inne oczekiwania, inną hierarchię potrzeb w pracy? I tu rzeczywiście można zauważyć pewne różnice, choć są one zupełnie przewidywalne i logiczne. Z wiekiem zmniejsza się znaczenie poszerzania doświadczeń zawodowych, rozwoju kariery czy możliwości uczenia się. Wiele jednak innych potrzeb jest na tym samym poziomie bez względu na wiek. Wszyscy też, bez względu na przynależność do jakiejkolwiek grupy demograficznej, mają wspólną potrzebę, coś, czemu przypisują w miejscu pracy najwyższą wartość – traktowanie z szacunkiem.

Efektywne podejście do pracownika

Dobry lider potrafi dostosować swoje działania do konkretnych ludzi. Skąd jednak masz wiedzieć, co zadziała, jak zmienić podejście, jak zmotywować. Znowu pojawia się zagrożenie gotowych rozwiązań dla wszystkich lub założeń i stereotypów grupowych. Masz jednak pewne narzędzia zarządzania oraz techniki interpersonalne, które po to właśnie są, aby ci pomóc wybrać najbardziej efektywne podejście do pracownika. Można je sprowadzić do czterech prostych, na pozór, działań.

Określ wzajemne oczekiwania

Po pierwsze, masz narzędzia i techniki zarządzania wynikami twoich podwładnych. Zacznij od określenia wymagań związanych z danym stanowiskiem pracy. Stwórz listę obowiązków, która obejmie czynności stałe, jednorazowe zadania czy projekty, obowiązki zespołowe i indywidualne. Ustal priorytety i mierzalne cele. Dopiero gdy masz jasność co do własnych oczekiwań wobec pracownika, możesz sprawdzić jego oczekiwania wobec ciebie.

Bez względu na to, czy określasz oczekiwania wobec pracownika związane ze stanowiskiem, czy też oczekiwania odnośnie do delegowanego zadania, ważne jest oddzielenie zadań od osoby. Co to oznacza? Pomyśl o zadaniu czy obowiązku bez przypisywania go do konkretnej osoby. Zastanów się, jakich wymaga kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia. Potem dopiero przeanalizuj swój zespół, czyli potencjalnych kandydatów.

Myśląc o zadaniu i osobie równocześnie, możesz łatwo ulec pokusie „szufladkowania” pracowników. Dopiero po przeanalizowaniu zadania zastanów się nad pracownikami, którzy mogą je wykonać, analizując ich dostępność, umiejętności i wiedzę oraz motywację. Wtedy może okazać się, że zadanie może być wykonane przez jedną lub kilka osób albo że może się nim zająć pracownik, którego wcześniej nie brałeś pod uwagę. Być może, na przykład kierując się jego wiekiem, z góry założyłeś, że nie będzie zainteresowany danym zadaniem. Najpierw zadaj sobie pytanie, czego potrzebuje zadanie, a potem, kto może to zadanie wykonać?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »