Do kogo można zwrócić się z pytaniem, co jest przychodem pracownika
REKLAMA
Wątpliwości dotyczą tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. W tych kwestiach należy więc kierować pytania do dyrektora Izby Skarbowej.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Właściwy do rozstrzygania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w tym również do wydawania decyzji w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest ZUS.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy. Ustalając podstawę wymiaru składek należy jednak pamiętać o ograniczeniu górnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz o zwolnieniu ze składek:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
- zasiłków,
- przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W przypadku pracowników, którzy dla własnego pracodawcy poza umową o pracę wykonują dodatkową umowę cywilnoprawną (zlecenia, o dzieło), w podstawie wymiaru składek uwzględnia się również przychody uzyskane w ramach tych umów.
Podsumowując – podstawą wymiaru składek pracownika jest przychód otrzymany od pracodawcy z tytułu pozostawania z nim w stosunku pracy (jeśli przychód ten nie został zwolniony ze składek na mocy przepisów szczególnych). Zatem istotne jest, aby ustalić, czy ponoszone przez firmę koszty na rzecz pracowników stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.
Jeżeli wątpliwości dotyczą kwestii uwzględnienia przychodów pracownika w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w tym również przychodów ze stosunku pracy wyłączonych z oskładkowania), wówczas o rozstrzygnięcie należy zwrócić się do ZUS.
Jeśli jednak wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, lub zaklasyfikowania przychodu do odpowiedniego źródła przychodów – wówczas właściwy do rozstrzygnięcia jest dyrektor Izby Skarbowej. W takim przypadku rozstrzygnięcie ZUS dotyczące podstawy wymiaru składek będzie pochodną stanowiska Izby Skarbowej w kwestii przychodu.
WAŻNE!
Nie należy zwracać się o wydanie interpretacji albo kierować zapytania do ZUS dotyczącego określenia, czy przychód jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o pdof.
ZUS ma obowiązek wydawania (tylko przedsiębiorcom) pisemnych interpretacji, ale wyłącznie w sprawach dotyczących:
- podlegania ubezpieczeniom społecznym,
- podstawy wymiaru, stopy procentowej i zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle przepisów prawa wspólnotowego.
ZUS nie jest właściwy do odpowiedzi na pytanie, czy dany przychód jest przychodem ze stosunku pracy, gdyż kwestia ta należy do spraw z zakresu prawa podatkowego. Z takimi pytaniami należy się zatem zwracać do dyrektora Izby Skarbowej.
Podstawa prawna
- art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
- rozporządzenie z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (DzU nr 112, poz. 770),
- art. 18 ust. 2, art. 38, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
- rozporządzenie z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
- art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat