Kiedy dokonywać pogłębionej analizy osobowości kandydata do pracy?
REKLAMA
Nie ulega wątpliwości, że podejmowanie decyzji o zatrudnieniu kandydata wymaga dostępu do rzetelnych danych o jego kwalifikacjach, kompetencjach i doświadczeniu zawodowym. Potencjał kandydata wyraża się jednak nie tylko w powyższych charakterystykach. Ważnymi jego elementami są także zdolności intelektualne oraz predyspozycje osobowościowe. Te ostatnie dotyczą preferencji kandydata do określonego sposobu zachowywania się. Znajomość tych preferencji pozwala z kolei wnioskować o możliwości odnalezienia się danej osoby na określonym stanowisku lub w danej roli zawodowej. Diagnoza predyspozycji osobowościowych jest ważna dlatego, że mają one charakter względnie trwałych cech. Możemy nabywać doświadczenie zawodowe, zwiększać i poszerzać swoje kwalifikacje oraz doskonalić i aktualizować posiadane kompetencje, lecz, zasadniczo, nie możemy zmienić w jakiś diametralny sposób swojej osobowości. Oznacza to, że w przypadku predyspozycji osobowościowych kluczowego znaczenia nabiera dopasowanie osoby do warunków pracy. Dobre dopasowanie stanowi bazę dla możliwości efektywnego funkcjonowania jednostki w danej roli zawodowej. Jest tak, gdyż naturalne dla niej zachowania, niejako automatycznie, przyczyniają się do sprawnego realizowania zadań i podejmowania wyzwań charakterystycznych dla roli zawodowej, która jest dopasowana do osobowości pracownika. W grę przy tym wchodzi nie tylko większa efektywność i produktywność pracownika, lecz także większa satysfakcja z pracy, która z kolei jest bazą dla regularności, rzetelności i wytrwałości w realizowaniu zadań zawodowych na pożądanym poziomie. Ryzyko wypalenia zawodowego czy też rażących błędów spowodowanych brakiem wystarczającego zaangażowania w pracę jest znacznie mniejsze w przypadku osób, które piastują stanowiska odpowiadające ich profilowi predyspozycji osobowościowych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że znaczenie predyspozycji osobowościowych dla efektywnego funkcjonowania jest szczególnie ważne w kilku przypadkach:
- stanowisk, które wymagają znacznej samodzielności i wiążą się z dużą odpowiedzialnością, co niejednokrotnie wymaga pracy w warunkach stresujących, charakteryzujących się dużą dynamiką i zmiennością,
- osób uważanych za talenty, z którymi organizacja wiąże duże nadzieje i w których rozwój gotowa jest wiele zainwestować,
- kompletowania zespołu, którego członkowie mają w dobrej atmosferze sprawnie współdziałać i nawzajem siebie inspirować.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA