Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca może zatrudnić tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
REKLAMA
Młodociany nie posiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.
Zobacz: Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)
W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest:
- zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum,
- zwolnienie młodocianych nie posiadających kwalifikacji zawodowych od odbycia przygotowania zawodowego,
- zatrudnianie osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum,
- zatrudnianie osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego zawierana jest na piśmie. Umowa o pracę z młodocianym pracownikiem powinna określać: rodzaj przygotowania zawodowego, czas trwania i miejsca odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. Obowiązkiem pracodawcy jest zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z zatrudnianiem przez nich osób młodocianych. Pracodawca co najważniejsze musi zapewnić opiekę i pomoc, niezbędną dla przystosowania się do właściwego wykonywania pracy przez młodocianych. Ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy młodocianych pracowników. Pracodawca nie może zatrudniać młodocianych w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, są to bowiem warunki bardziej uciążliwe dla ich zdrowia.
Zobacz serwis: Spory ze stosunku pracy
Podstawa prawna: Art. 191 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat