Kim jest pracownik młodociany? (art.190)
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca może zatrudnić, tylko takiego pracownika młodocianego, który ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum i przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.
REKLAMA
Zakazana jest praca dzieci poniżej 16 roku życia. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka lub zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.
Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem
Pracownik młodociany jest pod wieloma względami traktowany na równi z innymi pracownikami. Jednak ze względu na ochronę jego młodego wieku, zatrudnianie młodocianych podlega różnym ograniczeniom.
Młodych pracowników można zatrudnić na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego albo do wykonywania prac lekkich.
Młodociany może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego. Pracodawca zatrudniający młodocianego pracownika musi otoczyć go szczególną opieką. Pracodawca ponadto ma obowiązek stworzyć młodocianemu warunki niezbędne dla przygotowania zawodowego. Przygotowanie zawodowe pracownika polega na nauce zawodu lub przyuczeniu do wykonywania określonej pracy.
Pracownik młodociany może być ponadto zatrudniony na podstawie umowy o pracę do wykonywania prac lekkich. Prace takie nie mogą one powodować zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju psychofizycznego niepełnoletniego oraz utrudniać im wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz tych prac lekkich, przy których może być zatrudniony młodociany pracownik sporządza pracodawca. Czyni to najczęściej w regulaminie, po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz następnie przedstawiany jest do zatwierdzenia właściwemu inspektorowi pracy.
Zakazane jest zatrudnianie młodocianych przy pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymagających stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała, zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników fizycznych, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników biologicznych oraz stwarzających zagrożenia wypadkowe.
Podstawa prawna: Art. 190 Kodeksu pracy
Polecamy: serwis Urlopy pracownicze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat