reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Pracodawca może zatrudnić, tylko takiego pracownika młodocianego, który ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum i przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Zakazana jest praca dzieci poniżej 16 roku życia. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka lub zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Pracownik młodociany jest pod wieloma względami traktowany na równi z innymi pracownikami. Jednak ze względu na ochronę jego młodego wieku, zatrudnianie młodocianych podlega różnym ograniczeniom.

Młodych pracowników można zatrudnić na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego albo do wykonywania prac lekkich.

Młodociany może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego. Pracodawca zatrudniający młodocianego pracownika musi otoczyć go szczególną opieką. Pracodawca ponadto ma obowiązek stworzyć młodocianemu warunki niezbędne dla przygotowania zawodowego. Przygotowanie zawodowe pracownika polega na nauce zawodu lub przyuczeniu do wykonywania określonej pracy.

Pracownik młodociany może być ponadto zatrudniony na podstawie umowy o pracę do wykonywania prac lekkich. Prace takie nie mogą one powodować zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju psychofizycznego niepełnoletniego oraz utrudniać im wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz tych prac lekkich, przy których może być zatrudniony młodociany pracownik sporządza pracodawca. Czyni to najczęściej w regulaminie, po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz następnie przedstawiany jest do zatwierdzenia właściwemu inspektorowi pracy.

Zakazane jest zatrudnianie młodocianych przy pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymagających stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała, zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników fizycznych, wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników biologicznych oraz stwarzających zagrożenia wypadkowe.

Podstawa prawna: Art. 190 Kodeksu pracy

Polecamy: serwis Urlopy pracownicze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik młodociany jest pod wieloma względami traktowany na równi z innymi pracownikami.
Pracownik młodociany jest pod wieloma względami traktowany na równi z innymi pracownikami.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama