Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy z pracownikiem młodocianym (art.196)
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:
REKLAMA
- niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Zobacz: Umowa w celu przygotowania zawodowego (art.195)
Jeśli pracodawca wypowie młodocianemu umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na innej podstawie niż wyżej wymienione, młodocianemu pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenia do pracy lub odszkodowania.
O wypowiedzenia młodocianemu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu pracodawca zawiadamia przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik, w celu umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie
Zobacz serwis: Zatrudnianie młodocianych
Pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron lub rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.
Podstawa prawna: Art. 196 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat