REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą – zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Autopromocja

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

Zawieszenie i wznowienie działalności przed 7 marca 2009 r.

Do 7 marca 2009 r. przepis art. 36a powołanej ustawy stanowił, że zawieszenie prowadzenia działalności wywoływało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych:

 • od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia,
 • do ostatniego dnia miesiąca, po którym dokonał zgłoszenia wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepis ten w podanym brzmieniu ma zastosowanie do zawieszenia działalności gospodarczej, które zostały zgłoszone do tej daty.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 marca 2009 r. Jan N. prowadzący działalność gospodarczą zawiadomił organ ewidencyjny o zawieszeniu z tym dniem pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług krawieckich. W tym przypadku składki na ubezpieczenia społeczne za marzec 2009 r. zobowiązany był opłacić w pełnej wysokości, mimo że działalność w tym miesiącu prowadził tylko przez trzy dni (od 1 do 3 marca). Z obowiązku ich opłacania jest zwolniony dopiero od składek należnych za kwiecień 2009 r.

Przed zmianą przepisów, gdy osoba prowadząca działalność poinformowała o wznowieniu prowadzenia działalności przed 7 marca 2009 r., to skutek w zakresie powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zaistniał dopiero od następnego miesiąca.


Przykład

Krystyna K. zawiesiła działalność na okres 2 miesięcy. W dniu 5 marca 2009 r. poinformowała organ ewidencyjny o jej wznowieniu od 15 marca 2009 r. Oznacza to, że składek na ubezpieczenia społeczne nie opłaca za ten miesiąc, a należności w tym zakresie będą należne dopiero za kwiecień 2009 r.

Zawieszenie i wznowienie działalności po 7 marca 2009 r.

Od 7 marca 2009 r. zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia:

 • od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności,
 • do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiana ta to skutek nowelizacji art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ze względu na brak przepisów przejściowych należy uznać, że ten przepis w nowym brzmieniu ma zastosowanie do informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej (od 31 marca 2009 r. wniosku o wpis informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności) zgłoszonych w organie ewidencyjnym od 7 marca 2009 r.

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego>>

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym oraz opłaca składki na te ubezpieczenia:

Autopromocja
 • do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności,
 • od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Przykłady

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezatrudniająca żadnego pracownika 16 marca 2009 r. zawiadomiła organ ewidencyjny, że zawiesza wykonywanie działalności z dniem 18 marca 2009 r. Od tego dnia nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania działalności. Zobowiązana jest zatem złożyć w organie ZUS formularz ZUS ZWPA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych jako płatnik składek. Ponadto musi złożyć druk ZUS ZWUA i wyrejestrować siebie z ubezpieczeń. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec 2009 r. będzie w tym przypadku proporcjonalnie zmniejszona. Przyjmując, że minimalna podstawa dla osoby prowadzącej działalność wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, tj. 1915,80 zł, wówczas:

 • kwotę tę należy podzielić przez 31 dni (liczba dni marca): 1915,80 zł : 31 dni = 61,80 zł,
 • wynik pomnożyć przez 17, czyli liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w marcu:

61,80 zł x 17 dni = 1050,60 zł.


Od tak ustalonej podstawy wymiaru należy naliczyć i opłacić składki:

 • emerytalna: 1050,60 zł x 19,52% = 205,08 zł
 • rentowe: 1050,60 zł x 6% = 63,04 zł
 • chorobowa: 1050,60 zł x 2,45% = 25,74 zł
 • wypadkowa: 1050,60 zł x 1,80% = 18,91 zł

Należy pamiętać, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna. To oznacza, że musi zostać naliczona od pełnej podstawy wymiaru. Podstawa ta za marzec 2009 r. wynosi 2491,57 zł (tj. 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w IV kwartale 2008 r.), składka zdrowotna według wyliczenia wynosi zatem: 2491,57 zł x 9% = 224,24 zł.

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

***

Jan N. 20 marca 2009 r. poinformował organ ewidencyjny, że od 23 marca wznawia prowadzenie działalności. W związku z tym musi złożyć formularz ZUS ZFA i zgłosić się jako płatnik składek oraz od 23 marca powinien zgłosić się z tytułu prowadzenia działalności do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Gdyby z tytułu prowadzenia działalności obowiązkowe było dla niego tylko ubezpieczenie zdrowotne (np. w przypadku gdyby zatrudniony był jednocześnie na podstawie umowy o pracę), wówczas zgłoszenia powinien dokonać na formularzu ZUS ZZA. Gdy natomiast z działalności podlega ubezpieczeniom społecznym i minimalna podstawa wymiaru z tego tytułu wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, to podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia za marzec wynosi 556,20 zł (1915,80 zł : : 31 dni marca x 9 dni prowadzenia działalności), a na zdrowotne powinna zostać wyliczona w pełnej wysokości, czyli: 2491,57 zł x 9% = 224,24 zł.

Omówione zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym mają także zastosowanie do wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., wspólników spółki jawnej, partnerskiej – w przypadku zawieszenia lub wznowienia prowadzenia działalności przez spółkę, a także do wspólników spółki cywilnej – w przypadku zawieszenia lub wznowienia prowadzenia działalności przez wszystkich jej wspólników.

Podstawa prawna:

 • art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 18, poz. 97).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA