REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą – zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Autopromocja

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

Zawieszenie i wznowienie działalności przed 7 marca 2009 r.

Do 7 marca 2009 r. przepis art. 36a powołanej ustawy stanowił, że zawieszenie prowadzenia działalności wywoływało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych:

 • od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia,
 • do ostatniego dnia miesiąca, po którym dokonał zgłoszenia wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepis ten w podanym brzmieniu ma zastosowanie do zawieszenia działalności gospodarczej, które zostały zgłoszone do tej daty.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 marca 2009 r. Jan N. prowadzący działalność gospodarczą zawiadomił organ ewidencyjny o zawieszeniu z tym dniem pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług krawieckich. W tym przypadku składki na ubezpieczenia społeczne za marzec 2009 r. zobowiązany był opłacić w pełnej wysokości, mimo że działalność w tym miesiącu prowadził tylko przez trzy dni (od 1 do 3 marca). Z obowiązku ich opłacania jest zwolniony dopiero od składek należnych za kwiecień 2009 r.

Przed zmianą przepisów, gdy osoba prowadząca działalność poinformowała o wznowieniu prowadzenia działalności przed 7 marca 2009 r., to skutek w zakresie powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zaistniał dopiero od następnego miesiąca.


Przykład

Krystyna K. zawiesiła działalność na okres 2 miesięcy. W dniu 5 marca 2009 r. poinformowała organ ewidencyjny o jej wznowieniu od 15 marca 2009 r. Oznacza to, że składek na ubezpieczenia społeczne nie opłaca za ten miesiąc, a należności w tym zakresie będą należne dopiero za kwiecień 2009 r.

Zawieszenie i wznowienie działalności po 7 marca 2009 r.

Od 7 marca 2009 r. zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia:

 • od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności,
 • do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiana ta to skutek nowelizacji art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ze względu na brak przepisów przejściowych należy uznać, że ten przepis w nowym brzmieniu ma zastosowanie do informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej (od 31 marca 2009 r. wniosku o wpis informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności) zgłoszonych w organie ewidencyjnym od 7 marca 2009 r.

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego>>

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym oraz opłaca składki na te ubezpieczenia:

 • do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności,
 • od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Przykłady

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezatrudniająca żadnego pracownika 16 marca 2009 r. zawiadomiła organ ewidencyjny, że zawiesza wykonywanie działalności z dniem 18 marca 2009 r. Od tego dnia nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania działalności. Zobowiązana jest zatem złożyć w organie ZUS formularz ZUS ZWPA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych jako płatnik składek. Ponadto musi złożyć druk ZUS ZWUA i wyrejestrować siebie z ubezpieczeń. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec 2009 r. będzie w tym przypadku proporcjonalnie zmniejszona. Przyjmując, że minimalna podstawa dla osoby prowadzącej działalność wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, tj. 1915,80 zł, wówczas:

 • kwotę tę należy podzielić przez 31 dni (liczba dni marca): 1915,80 zł : 31 dni = 61,80 zł,
 • wynik pomnożyć przez 17, czyli liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w marcu:

61,80 zł x 17 dni = 1050,60 zł.


Od tak ustalonej podstawy wymiaru należy naliczyć i opłacić składki:

 • emerytalna: 1050,60 zł x 19,52% = 205,08 zł
 • rentowe: 1050,60 zł x 6% = 63,04 zł
 • chorobowa: 1050,60 zł x 2,45% = 25,74 zł
 • wypadkowa: 1050,60 zł x 1,80% = 18,91 zł

Należy pamiętać, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna. To oznacza, że musi zostać naliczona od pełnej podstawy wymiaru. Podstawa ta za marzec 2009 r. wynosi 2491,57 zł (tj. 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w IV kwartale 2008 r.), składka zdrowotna według wyliczenia wynosi zatem: 2491,57 zł x 9% = 224,24 zł.

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

***

REKLAMA

Jan N. 20 marca 2009 r. poinformował organ ewidencyjny, że od 23 marca wznawia prowadzenie działalności. W związku z tym musi złożyć formularz ZUS ZFA i zgłosić się jako płatnik składek oraz od 23 marca powinien zgłosić się z tytułu prowadzenia działalności do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Gdyby z tytułu prowadzenia działalności obowiązkowe było dla niego tylko ubezpieczenie zdrowotne (np. w przypadku gdyby zatrudniony był jednocześnie na podstawie umowy o pracę), wówczas zgłoszenia powinien dokonać na formularzu ZUS ZZA. Gdy natomiast z działalności podlega ubezpieczeniom społecznym i minimalna podstawa wymiaru z tego tytułu wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, to podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia za marzec wynosi 556,20 zł (1915,80 zł : : 31 dni marca x 9 dni prowadzenia działalności), a na zdrowotne powinna zostać wyliczona w pełnej wysokości, czyli: 2491,57 zł x 9% = 224,24 zł.

Omówione zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym mają także zastosowanie do wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., wspólników spółki jawnej, partnerskiej – w przypadku zawieszenia lub wznowienia prowadzenia działalności przez spółkę, a także do wspólników spółki cywilnej – w przypadku zawieszenia lub wznowienia prowadzenia działalności przez wszystkich jej wspólników.

Podstawa prawna:

 • art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 18, poz. 97).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA