reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą – zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek>>

Zawieszenie i wznowienie działalności przed 7 marca 2009 r.

Do 7 marca 2009 r. przepis art. 36a powołanej ustawy stanowił, że zawieszenie prowadzenia działalności wywoływało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych:

  • od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia,
  • do ostatniego dnia miesiąca, po którym dokonał zgłoszenia wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepis ten w podanym brzmieniu ma zastosowanie do zawieszenia działalności gospodarczej, które zostały zgłoszone do tej daty.

Przykład

4 marca 2009 r. Jan N. prowadzący działalność gospodarczą zawiadomił organ ewidencyjny o zawieszeniu z tym dniem pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług krawieckich. W tym przypadku składki na ubezpieczenia społeczne za marzec 2009 r. zobowiązany był opłacić w pełnej wysokości, mimo że działalność w tym miesiącu prowadził tylko przez trzy dni (od 1 do 3 marca). Z obowiązku ich opłacania jest zwolniony dopiero od składek należnych za kwiecień 2009 r.

Przed zmianą przepisów, gdy osoba prowadząca działalność poinformowała o wznowieniu prowadzenia działalności przed 7 marca 2009 r., to skutek w zakresie powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zaistniał dopiero od następnego miesiąca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama