REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
5 miesięcy - tyle średnio pracuje się w branży spożywczej - rotacja pracowników jest bardzo duża, co powoduje nie lada wyzwanie dla rekruterów. Co mogłoby zmienić ten stan rzeczy? Oczywiście większe zarobki, benefity pracownicze i lepsza organizacja czasu pracy. Okazuje się, że pracownicy z Ukrainy stanowią 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej – z czego 79,3 proc. to kobiety, a zaledwie 20,7 proc. - mężczyźni.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, przedsiębiorstwa zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności przemodelowania tradycyjnych systemów wynagradzania pracowników. W miarę ewolucji rynku pracy i wzrostu oczekiwań pracowników, firmy są zmuszone do dostosowywania się do nowoczesnych trendów w obszarze motywacji i nagradzania.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku biznesowym, elastyczne pakiety świadczeń stają się kluczowym narzędziem, które wspiera pozyskiwanie, utrzymanie talentów oraz zwiększa zaangażowanie pracowników. To innowacyjne podejście do wynagradzania oferuje szereg korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, dostosowując się do zróżnicowanych oczekiwań i potrzeb obu stron.
REKLAMA
Pierwotną funkcją stresu była walka o przetrwanie. Dziś najczęściej objawia się w pracy jako mechanizm obronny przed nieprzyjemnymi konsekwencjami otoczenia. Choć bywa czynnikiem motywującym, jest on zjawiskiem niepożądanym i negatywnie wpływającym na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy zaczynamy odczuwać długotrwałe napięcie, warto zwrócić uwagę na sygnały płynące z ciała.
Do niedawna, w świecie pracy funkcjonał prosty podział potrzeb na must-have i nice-to-have. Dla osób pracujących najistotniejsza była dostępna, możliwa do wykonania i godziwie opłacana praca. Zainteresowanie wykonywanymi obowiązkami, urozmaicenie zadań i przyjemne środowisko pracy stanowiły miły dodatek. Dla większości pracodawców koniecznością było zaś zapewnienie wystarczającej liczby osób na odpowiednich stanowiskach, aby wykonywały one niezbędne zadania. Budowanie kultury wydajności wspierającej ambicje firmy i zatrudnionych osób stanowiło jedynie przyjemny benefit. Obecnie świat pracy wygląda inaczej, a doświadczenie pracownicze jest tak samo ważne, jak klienckie.
Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.
Dane osobowe podlegają ochronie nie tylko w odniesieniu do pracowników. Przepisy regulują także zakres danych osobowych, które pracodawca może pozyskać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Jakie dane osobowe kandydat do pracy ma obowiązek przekazać potencjalnemu przyszłemu pracodawcy? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Aż 60 proc. pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chciałoby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek. Potrzebę taką odczuwa 54 proc. kierowników, 61 proc. pracowników fizycznych oraz 65 proc. ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu. – Pracujemy prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje nam czasu na inne, pozazawodowe aktywności – zauważają autorzy badania i wskazują osiem obszarów, którym polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu.
Urlop ojcowski w 2024 roku wynosi 2 tygodnie. Do kiedy można go wykorzystać? Ile jest płatny, czy 100%? Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?
Do Sejmu wpłynął w poniedziałek 20 listopada 2023 r. projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada w niedzielę. Przewiduje on jednak, że handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, wartości etyczne odgrywają kluczową rolę nie tylko w kształtowaniu kultury organizacyjnej, ale także w determinowaniu sukcesów biznesowych. Miejsce pracy, w którym panuje etyczna atmosfera, nie tylko sprzyja zaangażowaniu pracowników, ale także wpływa na wizerunek firmy, co w konsekwencji przekłada się na wyniki finansowe.
Kultura korporacyjna to nieuchwytny, ale niezwykle istotny element każdej organizacji. Stanowi zestaw wartości, norm, przekonań i praktyk, które definiują sposób, w jaki pracownicy współpracują ze sobą, podejmują decyzje i identyfikują się z misją firmy. Kultura korporacyjna jest swoistym „duchem” organizacji, wpływającym na atmosferę w miejscu pracy, a także na relacje z klientami, partnerami biznesowymi i społecznością.
Wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych 20 listopada 2023 r. osiągnęła 20,22 miliardów złotych. Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników – powiedział Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.
Dodatkowy płatny urlop rodzinny powyżej 1. roku życia dziecka, z możliwością łączenia tego urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu. To propozycja, z jaką 20 listopada 2023 r. wystąpił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając zapisy Dekalogu Polskich Spraw.
Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia i dokumentu legalizującego taką pracę zastanawiają się, co w przypadku niewypracowania zadeklarowanej liczby godzin? Czy mogą wypłacić wynagrodzenie za rzeczywiście przepracowane godziny? Odpowiadamy.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Kiedy wypłatę chorobowego po pracodawcy przejmuje ZUS? Po ilu dniach ubezpieczony otrzyma przelew z ZUS?
Śmierć dziecka jest przesłanką do skorzystania z takich uprawnień jak urlop okolicznościowy czy krótszy urlop macierzyński. Jakie świadczenia przysługują rodzicom po śmierci dziecka?
Polski pracownik jest jednym z najdłużej pracujących w Europie. Dłużej od nas pracują tylko Grecy. Czy jest szansa na skrócenie tygodnia pracy?
Zaczął się jeden z najgorętszych okresów dla handlu i logistyki, a to oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest w tym czasie o 20 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach. Pracodawcy i pracownicy chętnie korzystają z mieszanego modelu zatrudnienia. Kto chętnie zatrudni się dorywczo?
Nieobecność w pracy można, a nawet trzeba usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. W niektórych sytuacjach usprawiedliwienie nieobecności może nastąpić na podstawie oświadczenia pracownika. Kiedy? Wyjaśniamy.
Jedna z naszych pracownic od listopada 2023 r. będzie łączyła urlop rodzicielski z pracą na pół etatu. Jak należy rozliczyć składki ZUS i jakie dokumenty złożyć za ten okres?
Pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego. Ostatnio zawiadomił pracodawcę, że zamierza z niego zrezygnować. Czy pracodawca jest bezwzględnie związany takim wnioskiem?
Jak ustalić wymiar czasu pracy pracowników niepełnoetatowych w 2024 r.?
Szkła kontaktowe, monitor ekranowy, podnóżek, mysz, klawiatura, krzesło - duże zmiany od 17 listopada 2023, dla pracodawców zatrudniających pracowników od tej daty. Dla pozostałych pracodawców czas na wdrożenie nowych przepisów jest wydłużony, bo aż do 17 maja 2024 r.
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.
Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby funkcjonariuszy ABW - będą duże zmiany! Nie będzie już miała miejsca dyskryminacja funkcjonariuszy z Warszawy. Zasady wypłaty ryczałtu będę bardziej przejrzyste i sprawiedliwe. Trwają prace nad nowym rozporządzeniem.
To pracownik, a nie pracodawca, powinien decydować o doborze benefitów, według tego, co jest mu potrzebne. Dlatego przy doborze świadczeń pozapłacowych potrzeba dużej elastyczności – przekonywał Arkadiusz Rochala z Pluxee Polska podczas debaty „Jak zmotywować pracownika? Skuteczne systemy motywacyjne i benefity”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.
Na nowe wymagania dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe od lat czekali zarówno pracownicy służby BHP, jak i sami pracownicy. 17 listopada wchodzi w życie nowelizacja przepisów regulujących kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Nowelizacja daje szansę na poprawę warunków pracy przy komputerze. Na wdrożenie nowych przepisów pracodawcy mają pół roku.
Pracodawca przewiduje, że będzie otrzymywał od pracowników wnioski o pracę zdalną. Wychodzi z założenia, że w szczególnych przypadkach będzie odmawiał ich uwzględnienia. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony PIP inspektorzy zbadają, dlaczego pracodawca nie uwzględnił wniosku o pracę zdalną?
Jak prawidłowo ustalić wymiar czasu pracy w 2024 r.?
W sytuacji gdy pracownik zatruł się posiłkiem zjedzonym w czasie pracy, nie musi zaistnieć związek funkcjonalny między wypadkiem a wykonywaną pracą (wyrok Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2023 r., I PSKP 28/22).
Jak wyrejestrować płatnika składek?
„Chcę z tobą porozmawiać. Czy będziesz dostępny/dostępna za godzinę?”, „Ważna kwestia do omówienia, proszę o spotkanie”, „Masz czas jutro? Musimy porozmawiać” – tego typu wiadomości na skrzynce firmowej mogą być próbą ataku phishingowego, nawet jeśli wyglądają, jakby pochodziły od naszego szefa czy managera. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na nową falę ataków wymierzonych w pracowników.
W raporcie informacyjnym (ZUS RIA) nie przekazujesz danych o każdym wypłaconym przychodzie.
W czasach, w których żyjemy w szybkim tempie i korzystamy w coraz większym stopniu z automatyzacji, takie same oczekiwania mamy względem procesu poszukiwania pracy. Jak ujawniło badanie Pracuj.pl, aż 7 na 10 kandydatów chciałoby móc aplikować na kilka podobnych ogłoszeń o pracę za pomocą jednego kliknięcia, a sam proces powinien być możliwie prosty. Badani oczekują od pracodawców także transparentności – zarówno w zakresie przedstawienia warunków oferty jak i komunikowania kolejnych etapów rekrutacji. Najlepiej możliwie sprawnego – 31% respondentów uważa, że czas oczekiwania na odpowiedź od pracodawcy powyżej dwóch tygodni jest zbyt długi. Na co zatem powinny zwrócić uwagę firmy, projektując proces rekrutacji?
Polacy coraz częściej inwestują, głównie z myślą o spokojnej emeryturze. Jednak w obszarze wiedzy na temat inwestowania jest jeszcze trochę do zrobienia, a rodacy niechętnie sięgają po pomoc doradców. Według specjalistów IKE, IKZE czy PPK powinny być elementem portfela inwestycyjnego, który dywersyfikuje ryzyko.
Polski rynek pracy już od dawna jest rynkiem dojrzałym i w pełni rozwiniętym – oferowane są na nim usługi w niczym nie ustępujące rozwiązaniom stosowanym w USA, Japonii czy innych krajach. Potencjalnym pracodawcom daje to duże możliwości do szukania i wykorzystywania rozwiązań najkorzystniejszych od trony finansowej oraz elastyczności.
W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, praca zdalna stała się nieodłączną częścią wielu organizacji. Choć niewątpliwie przynosi ona liczne korzyści, to utrzymanie silnych relacji między pracownikami staje się kluczowym wyzwaniem. Jak zatem efektywnie budować współpracę i wzmacniać więzi, gdy zespół rozproszony pracuje na odległość?
Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, a także o zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury.
Od 1 stycznia 2019 r. możesz przechowywać dokumenty pracownicze krócej: przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł, albo przez 50 lat.
Wniosek o pracę zdalną okazjonalną musi zawierać datę oraz miejsce wykonywania pracy zdalnej. Ile dni można wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej? Czy trzeba uzasadniać wniosek? Oto wzór wniosku.
Cyberprzestępcy, jako wytrawni spece z psychologii wiedzą, że prymitywne namawianie do kliknięcia w linki zawarte w treści e-maila czy sms na ciebie nie podziałają. Ale czujność utracisz gdy autorem wiadomości jest ktoś z infrastruktury wsparcia, z którego korzystasz na co dzień. I to jest właśnie smishing. Czy doceniasz wagę zagrożenia? Jak się skutecznie przed nim obronić?
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim poinformowała o trzech dyżurach telefonicznych ekspertów ZUS oraz o dwóch darmowych webinariach, które odbędą się w dniach 20-24 listopada 2023 r.
Okres dużej stabilizacji i pewność co do zaplanowanej ścieżki kariery, który cechował segment rynku pracy zajmowany przez specjalistki i specjalistów, notuje już trzeci z rzędu rok zachwiania. Praktycznie tylko jeden na czterech pracowników o wysokich kompetencjach jest przekonany, że jego kariera zawodowa przebiega przez zakłóceń. Reszta wchodzi w nowy rok z mniejszymi lub większymi obawami.
Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego Ogólnego rozporządzenie o ochronie danych. Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to, czy pracownik należy do związku zawodowego. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.
Co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe. Jak sobie z tym radzi? 47 proc. badanych uważa, że posiadanie jasno wyznaczonej ścieżki kariery i obowiązków jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego.
Statystyczny pracownik w ciągu minionych 12 miesięcy przebywał 12 dni na zwolnieniu lekarskim. Czterech na dziesięciu Polaków w ogóle nie wzięło L4, ale liczna grupa korzystała z tej możliwości znacznie częściej. Co piąty zapytany był nieobecny w pracy z powodu choroby ponad 15 dni w ciągu roku – wynika z raportu enel-med „Zdrowy pracownik 2023”. Na niższą absencję pozytywnie wpływają firmowe pakiety medyczne. 42% pracowników dzięki opiece zdrowotnej zapewnionej przez pracodawcę rzadziej „bierze wolne”, gdyż nie musi stać w kolejkach, ma łatwiejszy dostęp do e-recept i teleporad.
REKLAMA