REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki należy opłacić za pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu

Monika Grabarkiewicz
ekspert w zakresie prawa pracy i rozliczeń pracowniczych, specjalizuje się w obszarach na styku procesów kadrowo-płacowych i rozrachunków z ZUS
Jakie składki należy opłacić za pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedna z naszych pracownic od listopada 2023 r. będzie łączyła urlop rodzicielski z pracą na pół etatu. Jak należy rozliczyć składki ZUS i jakie dokumenty złożyć za ten okres?

Rada

W tym przypadku za listopad 2023 r. należy złożyć raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, w którym zostaną rozliczone składki z tytułu wynagrodzenia za pracę, oraz z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx (w którym zostaną wykazane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu zasiłku macierzyńskiego otrzymanego za ten okres). Ponadto powinni Państwo sporządzić raport ZUS RSA za listopad 2023 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem świadczenia/przerwy 319 w okresie 1-30 listopada 2023 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Autopromocja

Uzasadnienie

Pracownicy mogą łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą (w niepełnym wymiarze). Wówczas wypłacane jest im zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek macierzyński z tytułu urlopu rodzicielskiego. Składki ZUS należy wykazać i rozliczyć, składając za ww. okres odpowiednie dokumenty rozliczeniowe.

W tym przypadku składki ZUS z obu tytułów należy wykazać i rozliczyć w dwóch blokach raportu ZUS RCA. Złożyć trzeba także raport ZUS RSA, wykazując przerwę w opłacaniu składek.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Urlop rodzicielski jest to urlop przysługujący po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Mają z niego prawo skorzystać pracownicy - rodzice dziecka. Wymiar tego urlopu wynosi:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 43 tygodnie w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka,
  • dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie potwierdzające istnienie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu i w przypadku ciąży mnogiej (art. 1821a Kodeksu pracy)

REKLAMA

Ustawodawca przewidział możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy w wymiarze nie większym niż pół etatu (art. 1821e § 1 Kodeksu pracy). W tej sytuacji urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z łączeniem przez pracownika urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy urlop ten wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika. Jednak nie może być to więcej niż 82 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej- 86 tygodni (art. 1821f § 1 Kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski można także łączyć z pracą u pracodawcy w przypadku matek dzieci ze stwierdzonym ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu- w tym przypadku okres urlopu wydłuża się maksymalnie do 130 tygodni lub 134 tygodni w przypadku ciąży mnogiej.

Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli pracownik zamierza łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy u danego pracodawcy, to musi zwrócić się do niego z wnioskiem w tym zakresie. Wniosek ten należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez tego pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie w terminie 7 dni.

Zasady podlegania ubezpieczeniom przy łączeniu urlopu rodzicielskiego z pracą

W sytuacji gdy pracownik łączy pracę z urlopem rodzicielskim (u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tych tytułów (art. 9 ust. 6b ustawy systemowej). Z tytułu umowy o pracę jest także objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zdrowotnej). Nie podlega natomiast temu ubezpieczeniu z tytułu przebywania na urlopie rodzicielskim.

Pracodawca powinien przekazać do ZUS następujące dokumenty rozliczeniowe:

  • ZUS RCA z kodem 01 10 xx, z wykazaną kwotą wynagrodzenia i pobranymi składkami na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pracy oraz wskazaniem wymiaru czasu pracy, w jakim aktualnie jest zatrudniony pracownik;
  • ZUS RSA z kodem 01 10 xx oraz z kodem świadczenia/przerwy:

- 319, wykazując kwotę zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie rodzicielskim, albo

- 337, wykazując kwotę zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie rodzicielskim w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem posiadającym zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem";

  • ZUS RCA z kodem 12 40 xx bez wskazania wymiaru czasu pracy, lecz z wykazaniem w nim kwoty zasiłku macierzyńskiego. i naliczonymi od niego składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Należy przy tym wskazać, że za okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą nie przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP (przewidziane dla osób powracających z urlopu macierzyńskiego) w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych w okresie świadczenia pracy w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Takie stanowisko prezentuje ZUS w poradniku Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (www.zus.pl). W tym zakresie funkcjonuje też inne stanowisko.

Urlop rodzicielski a praca u innego pracodawcy. Przepisy nie regulują przypadku, gdy pracownik chce podjąć pracę w czasie urlopu rodzicielskiego u innego pracodawcy.

Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Inspekcji Pracy (www.pip.gov.pl):

PIP

(…) należy uznać, że w świetle obowiązujących przepisów istnieje taka możliwość. Ustawodawca nie tylko nie zabrania podejmowania pracy u innego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, ale również nie uzależnia takiej możliwości od wysokości wymiaru czasu pracy, jak ma to miejsce w przypadku łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Oznacza to, że taki pracownik może podjąć pracę u innego pracodawcy nawet w pełnym wymiarze czasu pracy. Podjęcie pracy u innego pracodawcy nie będzie wiązało się z koniecznością przerwania urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego.

W sytuacji wykonywania pracy u innego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego okres tego urlopu nie wydłuża się o okres pracy. Natomiast pracownik w tym przypadku nie ma ograniczenia w zakresie wymiaru czasu pracy i może pracować nawet na pełny etat.

Wobec tego pracodawca, u którego pracownik przebywa na urlopie rodzicielskim, przekazuje do ZUS następujące dokumenty:

  • ZUS RCA z kodem 12 40 xx bez wskazania wymiaru czasu pracy, lecz z wykazaniem w nim kwoty zasiłku macierzyńskiego; 
  • ZUS RSA z kodem 01 10 xx oraz z kodem świadczenia/przerwy:

- 319, wykazując kwotę zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie rodzicielskim, albo

- 337, wykazując kwotę zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie rodzicielskim w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem posiadającym zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Natomiast u drugiego pracodawcy, gdzie pracownik wykonuje pracę w ramach umowy o pracę, jest on rozliczany tylko w raporcie ZUS RCA z kodem 01 10 xx.

Monika Grabarkiewicz
ekspert w zakresie prawa pracy i rozliczeń pracowniczych, specjalizuje się w obszarach na styku procesów kadrowo-płacowych i rozrachunków z ZUS

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA