REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe trendy w wynagradzaniu pracowników: Od premii do elastycznych pakietów świadczeń

Firmy coraz częściej przekształcają swoje systemy premiowe, dodając do nich elementy elastycznych pakietów świadczeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, przedsiębiorstwa zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności przemodelowania tradycyjnych systemów wynagradzania pracowników. W miarę ewolucji rynku pracy i wzrostu oczekiwań pracowników, firmy są zmuszone do dostosowywania się do nowoczesnych trendów w obszarze motywacji i nagradzania.

W niniejszym artykule dokonamy analizy nowoczesnych podejść do wynagradzania pracowników, w tym elastycznych pakietów świadczeń i innowacyjnych systemów premiowania.

Autopromocja

Od premii do elastycznych pakietów świadczeń

Tradycyjne systemy premiowania opierały się głównie na wynikach indywidualnych pracownika lub całego zespołu. Współczesne podejście do wynagradzania jednak kładzie większy nacisk na zróżnicowanie i elastyczność. Firmy coraz częściej przekształcają swoje systemy premiowe, dodając do nich elementy elastycznych pakietów świadczeń

Takie podejście uwzględnia różnorodność potrzeb pracowników, umożliwiając dostosowanie korzyści do indywidualnych preferencji.

Elastyczne korzyści dla pracowników

Elastyczne pakiety świadczeń obejmują różnorodne elementy, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, świadczenia na rzecz rozwoju zawodowego, opieka nad dziećmi czy nawet czas pracy elastyczny. Pracownicy doceniają możliwość wyboru korzyści, które najlepiej odpowiadają ich życiowym okolicznościom. To podejście nie tylko zwiększa satysfakcję pracowników, ale również sprzyja budowaniu lojalności wobec pracodawcy.

Innowacyjne systemy premiowania

Kolejnym nowoczesnym podejściem do wynagradzania pracowników są innowacyjne systemy premiowania, oparte na ocenie osiągnięć oraz postaw pracownika. Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że motywowanie pracowników nie polega jedynie na finansowym uznaniu, ale także na docenianiu ich wkładu w rozwój organizacji. Systemy te często opierają się na okresowych ocenach, które uwzględniają zarówno wyniki osiągnięć, jak i postawy pracownika wobec wykonywanej pracy.

Długofalowa motywacja i rozwój

Podejście oparte na innowacyjnych systemach premiowania ma również na celu promowanie długofalowej motywacji. Zamiast jednorazowej premii, pracownicy otrzymują nagrody, które związane są z osiąganiem celów na przestrzeni dłuższego okresu. To podejście skupia się na budowaniu zaangażowania pracownika oraz rozwijaniu umiejętności, co przekłada się na korzyści zarówno dla pracownika, jak i firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje w ludzi – klucz do sukcesu organizacji

Wprowadzanie nowoczesnych podejść do wynagradzania pracowników nie tylko dostosowuje się do zmieniającego się rynku pracy, ale także wspiera rozwój organizacji poprzez zwiększanie zaangażowania i motywacji zespołów. 

Firmy, które inwestują w elastyczne pakiety świadczeń i innowacyjne systemy premiowania, mają szansę tworzyć bardziej atrakcyjne środowisko pracy, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe i trwały rozwój. W dobie intensywnej konkurencji o talenty, nowe trendy w wynagradzaniu pracowników stają się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA