REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe trendy w wynagradzaniu pracowników: Od premii do elastycznych pakietów świadczeń

Firmy coraz częściej przekształcają swoje systemy premiowe, dodając do nich elementy elastycznych pakietów świadczeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, przedsiębiorstwa zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności przemodelowania tradycyjnych systemów wynagradzania pracowników. W miarę ewolucji rynku pracy i wzrostu oczekiwań pracowników, firmy są zmuszone do dostosowywania się do nowoczesnych trendów w obszarze motywacji i nagradzania.

W niniejszym artykule dokonamy analizy nowoczesnych podejść do wynagradzania pracowników, w tym elastycznych pakietów świadczeń i innowacyjnych systemów premiowania.

REKLAMA

Autopromocja

Od premii do elastycznych pakietów świadczeń

Tradycyjne systemy premiowania opierały się głównie na wynikach indywidualnych pracownika lub całego zespołu. Współczesne podejście do wynagradzania jednak kładzie większy nacisk na zróżnicowanie i elastyczność. Firmy coraz częściej przekształcają swoje systemy premiowe, dodając do nich elementy elastycznych pakietów świadczeń

Takie podejście uwzględnia różnorodność potrzeb pracowników, umożliwiając dostosowanie korzyści do indywidualnych preferencji.

Elastyczne korzyści dla pracowników

Elastyczne pakiety świadczeń obejmują różnorodne elementy, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, świadczenia na rzecz rozwoju zawodowego, opieka nad dziećmi czy nawet czas pracy elastyczny. Pracownicy doceniają możliwość wyboru korzyści, które najlepiej odpowiadają ich życiowym okolicznościom. To podejście nie tylko zwiększa satysfakcję pracowników, ale również sprzyja budowaniu lojalności wobec pracodawcy.

Innowacyjne systemy premiowania

Kolejnym nowoczesnym podejściem do wynagradzania pracowników są innowacyjne systemy premiowania, oparte na ocenie osiągnięć oraz postaw pracownika. Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że motywowanie pracowników nie polega jedynie na finansowym uznaniu, ale także na docenianiu ich wkładu w rozwój organizacji. Systemy te często opierają się na okresowych ocenach, które uwzględniają zarówno wyniki osiągnięć, jak i postawy pracownika wobec wykonywanej pracy.

Długofalowa motywacja i rozwój

Podejście oparte na innowacyjnych systemach premiowania ma również na celu promowanie długofalowej motywacji. Zamiast jednorazowej premii, pracownicy otrzymują nagrody, które związane są z osiąganiem celów na przestrzeni dłuższego okresu. To podejście skupia się na budowaniu zaangażowania pracownika oraz rozwijaniu umiejętności, co przekłada się na korzyści zarówno dla pracownika, jak i firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje w ludzi – klucz do sukcesu organizacji

Wprowadzanie nowoczesnych podejść do wynagradzania pracowników nie tylko dostosowuje się do zmieniającego się rynku pracy, ale także wspiera rozwój organizacji poprzez zwiększanie zaangażowania i motywacji zespołów. 

Firmy, które inwestują w elastyczne pakiety świadczeń i innowacyjne systemy premiowania, mają szansę tworzyć bardziej atrakcyjne środowisko pracy, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe i trwały rozwój. W dobie intensywnej konkurencji o talenty, nowe trendy w wynagradzaniu pracowników stają się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA