REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?
Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?
czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej odmowa praca zdalna nie sprzeciw niezgoda
Shutterstock

REKLAMA

Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?
rozwiń >

Odmowa pracy zdalnej

Kwestia odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest zróżnicowana.  Przede wszystkim mamy obecnie różne podstawy wykonywania pracy zdalnej przez pracowników. W zależności od tego, o której podstawie mówimy, pracodawca będzie miał różne możliwości odmowy.

Autopromocja

Zgodnie z powyższym wyróżniamy pracę zdalną wykonywaną:

 1. w zwykłym trybie na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem przed lub już w trakcie zatrudnienia (art. 6719 § 1 Kodeksu pracy) ,
 2. na podstawie wniosku pracowników uprzywilejowanych (art. 6719 § 6 KP),
 3. na podstawie wniosku o elastyczną organizację pracy (art. 1881 KP)
 4. okazjonalnie do 24 dni w roku  (art. 6733 KP).

W pierwszej sytuacji do porozumienia może dojść z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości co do możliwości odmowy przez pracodawcę wniosku o pracę zdalną. Pracodawca ma prawo odrzucić prośbę pracownika o wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Więcej ostrożności należy zachować w sytuacji pracowników uprzywilejowanych, którzy mogą wnioskować o pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 KP, czyli:

 • pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 (pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, pracownika – rodzica:
  a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
  b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy Prawo oświatowe.
 • pracownicy w ciąży, 
 • pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, 
 • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czy można odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży?

Pracownica będąca w ciąży należy do grupy uprzywilejowanej w kontekście wnioskowania o pracę zdalną. Jest uprawniona do wnioskowania na podstawie art. 6719 § 6 KP. Co za tym idzie, jeśli kobieta w ciąży złoży wniosek o pracę zdalną, pracodawca jest obowiązany go uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Są to jedyne dwa powody, na które pracodawca może powołać się przy braku akceptacji wniosku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis Kodeksu pracy dodatkowo nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania kobiety w ciąży o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownicę.

Pracodawcy muszą działać ostrożnie. Jeśli tylko charakter pracy kobiety w ciąży pozwala na wykonywanie jej z domu, a jej nieobecność w zakładzie pracy nie spowoduje dezorganizacji pracy w firmie, należy zaakceptować wniosek. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut bezpodstawnej odmowy.

Warto również wziąć pod uwagę szczególne potrzeby pracownicy w ciąży i podejmować decyzje prozdrowotne, co może zaowocować bezkonfliktową, lojalną współpracą długoterminową.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia

Wniosek o pracę zdalną złożony przez matkę lub ojca wychowującą lub wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia składa się na tej samej podstawie, na której wnioskuje kobieta będąca w ciąży czyli art. 6719 § 6 KP. Obowiązki pracodawcy są więc w tym przypadku takie same jak opisane w powyższym przypadku. 

Odmowa pracy zdalnej rodziców dziecka do 4 lat jest możliwa tylko w dwóch sytuacjach:

 • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na rodzaj pracy,
 • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na organizację pracy.

Jeśli wskazane okoliczności nie występują, pracodawca mus uwzględnić wniosek. Co istotne, zdarzają się przypadki powoływania się pracodawców za brak odpowiednich finansów do zapewnienia pracy zdalnej zgodnie z przepisami (np. kupno laptopów). Nie jest to dopuszczalne uzasadnienie odmowy pracy zdalnej dla pracowników uprzywilejowanych na gruncie omawianego przepisu KP.

Czy można odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Kodeks pracy reguluje pracę zdalną okazjonalną w art. 6733 KP. Przepis ten nie wspomina nic o obowiązkowym uwzględnieniu wniosku pracownika. Uznaje się więc, że pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej i nie musi podawać przyczyny odmowy. Należy tutaj uważać jednak na ewentualny zarzut nierównego traktowania pracowników. Warto więc, pomimo braku prawnych wymogów, w celach dowodowych przedstawić pracownikowi w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej obiektywny powód odmowy wniosku.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 8 roku życia

Matka lub ojciec wychowująca lub wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia może składać wniosek o pracę zdalną w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy. Pozwala na to art. 1881 KP

Przepisy dotyczące elastycznej organizacji pracy wprost zezwalają pracodawcy na odmowę wniosku. W art. 1881 § 4 czytamy o tym, że pracodawca rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, takie jak termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca uwzględnia także własne potrzeby i możliwości, np. konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy. Bierze pod uwagę również rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Ustawodawca w § 5 nałożył na pracodawcę obowiązek informacyjny. W postaci papierowej lub elektronicznej przekazuje pracownikowi wiadomość o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Podsumowanie

 • Pracodawca może odmówić tzw. zwykłej pracy zdalnej oraz pracy zdalnej okazjonalnej. 
 • Pracodawca może odmówić pracy zdalnej matce lub ojcu dziecka do 8 lat w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy (przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę potrzeby pracownika, własne potrzeby i możliwości oraz rodzaj pracy). 
 • Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, matce lub ojcu dziecka do 4 lat, pracownikowi opiekującemu się niepełnosprawnym członkiem rodziny i innym osobom uprzywilejowanym wymienionym w art. 6719 § 6 KP, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA