REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?
czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej odmowa praca zdalna nie sprzeciw niezgoda
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?
rozwiń >

Odmowa pracy zdalnej

Kwestia odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest zróżnicowana.  Przede wszystkim mamy obecnie różne podstawy wykonywania pracy zdalnej przez pracowników. W zależności od tego, o której podstawie mówimy, pracodawca będzie miał różne możliwości odmowy.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z powyższym wyróżniamy pracę zdalną wykonywaną:

  1. w zwykłym trybie na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem przed lub już w trakcie zatrudnienia (art. 6719 § 1 Kodeksu pracy) ,
  2. na podstawie wniosku pracowników uprzywilejowanych (art. 6719 § 6 KP),
  3. na podstawie wniosku o elastyczną organizację pracy (art. 1881 KP)
  4. okazjonalnie do 24 dni w roku  (art. 6733 KP).

W pierwszej sytuacji do porozumienia może dojść z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości co do możliwości odmowy przez pracodawcę wniosku o pracę zdalną. Pracodawca ma prawo odrzucić prośbę pracownika o wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Więcej ostrożności należy zachować w sytuacji pracowników uprzywilejowanych, którzy mogą wnioskować o pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 KP, czyli:

  • pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 (pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, pracownika – rodzica:
    a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
    b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy Prawo oświatowe.
  • pracownicy w ciąży, 
  • pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, 
  • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czy można odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży?

Pracownica będąca w ciąży należy do grupy uprzywilejowanej w kontekście wnioskowania o pracę zdalną. Jest uprawniona do wnioskowania na podstawie art. 6719 § 6 KP. Co za tym idzie, jeśli kobieta w ciąży złoży wniosek o pracę zdalną, pracodawca jest obowiązany go uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Są to jedyne dwa powody, na które pracodawca może powołać się przy braku akceptacji wniosku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis Kodeksu pracy dodatkowo nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania kobiety w ciąży o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownicę.

Pracodawcy muszą działać ostrożnie. Jeśli tylko charakter pracy kobiety w ciąży pozwala na wykonywanie jej z domu, a jej nieobecność w zakładzie pracy nie spowoduje dezorganizacji pracy w firmie, należy zaakceptować wniosek. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut bezpodstawnej odmowy.

Warto również wziąć pod uwagę szczególne potrzeby pracownicy w ciąży i podejmować decyzje prozdrowotne, co może zaowocować bezkonfliktową, lojalną współpracą długoterminową.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia

Wniosek o pracę zdalną złożony przez matkę lub ojca wychowującą lub wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia składa się na tej samej podstawie, na której wnioskuje kobieta będąca w ciąży czyli art. 6719 § 6 KP. Obowiązki pracodawcy są więc w tym przypadku takie same jak opisane w powyższym przypadku. 

Odmowa pracy zdalnej rodziców dziecka do 4 lat jest możliwa tylko w dwóch sytuacjach:

  • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na rodzaj pracy,
  • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na organizację pracy.

Jeśli wskazane okoliczności nie występują, pracodawca mus uwzględnić wniosek. Co istotne, zdarzają się przypadki powoływania się pracodawców za brak odpowiednich finansów do zapewnienia pracy zdalnej zgodnie z przepisami (np. kupno laptopów). Nie jest to dopuszczalne uzasadnienie odmowy pracy zdalnej dla pracowników uprzywilejowanych na gruncie omawianego przepisu KP.

Czy można odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Kodeks pracy reguluje pracę zdalną okazjonalną w art. 6733 KP. Przepis ten nie wspomina nic o obowiązkowym uwzględnieniu wniosku pracownika. Uznaje się więc, że pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej i nie musi podawać przyczyny odmowy. Należy tutaj uważać jednak na ewentualny zarzut nierównego traktowania pracowników. Warto więc, pomimo braku prawnych wymogów, w celach dowodowych przedstawić pracownikowi w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej obiektywny powód odmowy wniosku.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 8 roku życia

Matka lub ojciec wychowująca lub wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia może składać wniosek o pracę zdalną w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy. Pozwala na to art. 1881 KP

REKLAMA

Przepisy dotyczące elastycznej organizacji pracy wprost zezwalają pracodawcy na odmowę wniosku. W art. 1881 § 4 czytamy o tym, że pracodawca rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, takie jak termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca uwzględnia także własne potrzeby i możliwości, np. konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy. Bierze pod uwagę również rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Ustawodawca w § 5 nałożył na pracodawcę obowiązek informacyjny. W postaci papierowej lub elektronicznej przekazuje pracownikowi wiadomość o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Podsumowanie

  • Pracodawca może odmówić tzw. zwykłej pracy zdalnej oraz pracy zdalnej okazjonalnej. 
  • Pracodawca może odmówić pracy zdalnej matce lub ojcu dziecka do 8 lat w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy (przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę potrzeby pracownika, własne potrzeby i możliwości oraz rodzaj pracy). 
  • Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, matce lub ojcu dziecka do 4 lat, pracownikowi opiekującemu się niepełnosprawnym członkiem rodziny i innym osobom uprzywilejowanym wymienionym w art. 6719 § 6 KP, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA