REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?
czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej odmowa praca zdalna nie sprzeciw niezgoda
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?

rozwiń >

Odmowa pracy zdalnej

Kwestia odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest zróżnicowana.  Przede wszystkim mamy obecnie różne podstawy wykonywania pracy zdalnej przez pracowników. W zależności od tego, o której podstawie mówimy, pracodawca będzie miał różne możliwości odmowy.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z powyższym wyróżniamy pracę zdalną wykonywaną:

  1. w zwykłym trybie na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem przed lub już w trakcie zatrudnienia (art. 6719 § 1 Kodeksu pracy) ,
  2. na podstawie wniosku pracowników uprzywilejowanych (art. 6719 § 6 KP),
  3. na podstawie wniosku o elastyczną organizację pracy (art. 1881 KP)
  4. okazjonalnie do 24 dni w roku  (art. 6733 KP).

W pierwszej sytuacji do porozumienia może dojść z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości co do możliwości odmowy przez pracodawcę wniosku o pracę zdalną. Pracodawca ma prawo odrzucić prośbę pracownika o wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Więcej ostrożności należy zachować w sytuacji pracowników uprzywilejowanych, którzy mogą wnioskować o pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 KP, czyli:

  • pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 (pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, pracownika – rodzica:
    a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
    b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy Prawo oświatowe.
  • pracownicy w ciąży, 
  • pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, 
  • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czy można odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży?

REKLAMA

Pracownica będąca w ciąży należy do grupy uprzywilejowanej w kontekście wnioskowania o pracę zdalną. Jest uprawniona do wnioskowania na podstawie art. 6719 § 6 KP. Co za tym idzie, jeśli kobieta w ciąży złoży wniosek o pracę zdalną, pracodawca jest obowiązany go uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Są to jedyne dwa powody, na które pracodawca może powołać się przy braku akceptacji wniosku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis Kodeksu pracy dodatkowo nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania kobiety w ciąży o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownicę.

Pracodawcy muszą działać ostrożnie. Jeśli tylko charakter pracy kobiety w ciąży pozwala na wykonywanie jej z domu, a jej nieobecność w zakładzie pracy nie spowoduje dezorganizacji pracy w firmie, należy zaakceptować wniosek. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut bezpodstawnej odmowy.

Warto również wziąć pod uwagę szczególne potrzeby pracownicy w ciąży i podejmować decyzje prozdrowotne, co może zaowocować bezkonfliktową, lojalną współpracą długoterminową.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia

Wniosek o pracę zdalną złożony przez matkę lub ojca wychowującą lub wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia składa się na tej samej podstawie, na której wnioskuje kobieta będąca w ciąży czyli art. 6719 § 6 KP. Obowiązki pracodawcy są więc w tym przypadku takie same jak opisane w powyższym przypadku. 

Odmowa pracy zdalnej rodziców dziecka do 4 lat jest możliwa tylko w dwóch sytuacjach:

  • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na rodzaj pracy,
  • wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe ze względu na organizację pracy.

Jeśli wskazane okoliczności nie występują, pracodawca mus uwzględnić wniosek. Co istotne, zdarzają się przypadki powoływania się pracodawców za brak odpowiednich finansów do zapewnienia pracy zdalnej zgodnie z przepisami (np. kupno laptopów). Nie jest to dopuszczalne uzasadnienie odmowy pracy zdalnej dla pracowników uprzywilejowanych na gruncie omawianego przepisu KP.

Czy można odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Kodeks pracy reguluje pracę zdalną okazjonalną w art. 6733 KP. Przepis ten nie wspomina nic o obowiązkowym uwzględnieniu wniosku pracownika. Uznaje się więc, że pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej i nie musi podawać przyczyny odmowy. Należy tutaj uważać jednak na ewentualny zarzut nierównego traktowania pracowników. Warto więc, pomimo braku prawnych wymogów, w celach dowodowych przedstawić pracownikowi w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej obiektywny powód odmowy wniosku.

Odmowa pracy zdalnej rodzicom dzieci do 8 roku życia

Matka lub ojciec wychowująca lub wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia może składać wniosek o pracę zdalną w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy. Pozwala na to art. 1881 KP

REKLAMA

Przepisy dotyczące elastycznej organizacji pracy wprost zezwalają pracodawcy na odmowę wniosku. W art. 1881 § 4 czytamy o tym, że pracodawca rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, takie jak termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca uwzględnia także własne potrzeby i możliwości, np. konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy. Bierze pod uwagę również rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Ustawodawca w § 5 nałożył na pracodawcę obowiązek informacyjny. W postaci papierowej lub elektronicznej przekazuje pracownikowi wiadomość o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Podsumowanie

  • Pracodawca może odmówić tzw. zwykłej pracy zdalnej oraz pracy zdalnej okazjonalnej. 
  • Pracodawca może odmówić pracy zdalnej matce lub ojcu dziecka do 8 lat w ramach wniosku o elastyczną organizację pracy (przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę potrzeby pracownika, własne potrzeby i możliwości oraz rodzaj pracy). 
  • Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, matce lub ojcu dziecka do 4 lat, pracownikowi opiekującemu się niepełnosprawnym członkiem rodziny i innym osobom uprzywilejowanym wymienionym w art. 6719 § 6 KP, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

REKLAMA

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

REKLAMA

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

REKLAMA