REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracujesz jako specjalista lub menadżer? Phising na ciebie nie działa, ale czy jesteś odporny na smishing

Ostrzeżenie o podejrzanej aktywności samo w sobie może być podstępnym sposobem nastawionym na kradzież danych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberprzestępcy, jako wytrawni spece z psychologii wiedzą, że prymitywne namawianie do kliknięcia w linki zawarte w treści e-maila czy sms na ciebie nie podziałają. Ale czujność utracisz gdy autorem wiadomości jest ktoś z infrastruktury wsparcia, z którego korzystasz na co dzień. I to jest właśnie smishing. Czy doceniasz wagę zagrożenia? Jak się skutecznie przed nim obronić?

Przedstawiciel banku, członek personelu wsparcia technicznego, czy też urzędnik – właśnie pod takie osoby podszywają się przestępcy wykorzystujący metodę smishingu, jednej z odmian phishingu. W przypadku tej taktyki ofiara nie otrzymuje jednak fałszywych e-maili. Zamiast tego, cyberprzestępcy biorą na celownik jej telefon, na który wysyłają wiadomości tekstowe. Są świadomi zaufania, jakim ofiara obdarza pewne instytucje i wykorzystują tę wiedzę, aby następnie podjąć próbę wyłudzenia jej poufnych danych.

REKLAMA

Autopromocja

Jak rozpoznać atak smishingowy

Termin smishing funkcjonuje od 2006 roku. Mimo że w przestrzeni publicznej nie używa się go tak często jak pojęcia phishing, powinien on być znany każdemu użytkownikowi telefonu komórkowego. Według danych Earthweb, tylko w kwietniu 2022 roku cyberprzestępcy wysłali ponad 2,6 miliarda wiadomości smishingowych na tydzień, a obecnie wciąż nie zwalniają tempa, w związku z czym warto być świadomym ich działań.

Treść wiadomości smishingowej może poruszać różne tematy. Bywa, że są to kwestie prawne lub też ostrzeżenie przed podejrzaną aktywnością na koncie bankowym odbiorcy. Wiadomość ta ma jednak spełniać jeden cel – nakłonienie ofiary do podjęcia działania.

Do SMS-a najczęściej dołączany jest link prowadzący do fałszywej strony logowania, łudząco przypominającej prawdziwą witrynę, np. banku. Odbiorca jest następnie proszony o wprowadzenie swoich poufnych danych, takich jak login i hasło, na fałszywej stronie. W konsekwencji, chcąc ratować swoje środki, sam je naraża na kradzież, w panice dzieląc się danymi z fałszywymi przedstawicielami banku.

Co ze skradzionymi danymi zrobią przestępcy

W momencie gdy napastnicy znajdą się w posiadaniu tych informacji, pierwsza faza ich ataku kończy się sukcesem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Istnieje również prostszy schemat smishingu. Załączony do wiadomości link nie zawsze prowadzi do strony logowania. Bywa, że po jego otwarciu, na urządzenie ofiary od razu pobierane jest złośliwe oprogramowanie, które samo będzie w stanie przechwycić poufne informacje ¬– wyjaśnia Jolanta Malak, dyrektorka Fortinet w Polsce.

Z podejrzliwością należy podchodzić też do każdej wiadomości, która zawiera w sobie prośbę o przelew środków, bez względu na jej nadawcę. Cyberprzestępca jest w stanie zebrać listę nazwisk znajomych oraz członków rodziny swojej potencjalnej ofiary z np. serwisów społecznościowych. Dzięki tej wiedzy może podać się za kogoś z otoczenia odbiorcy wiadomości, a następnie poprosić o pożyczkę. 

– Tego typu ataki często kończą się sukcesem nie tylko z powodu wykorzystania w nich inżynierii społecznej. W rzeczywistości wiele instytucji faktycznie komunikuje się ze swoimi klientami poprzez wiadomości tekstowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda uzasadniona prośba o informacje od konkretnych podmiotów. Jeśli otrzymana przez nas wiadomość tekstowa różni się doborem słów lub formatem od standardowego wzoru, należy ją traktować z ostrożnością ¬– dodaje Jolanta Malak.

Jak stworzyć zaporę przed smishingiem?

Od momentu wejścia w życie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, obrona przed smishingiem i innymi atakami typu phishing wykroczyła poza wyłączna odpowiedzialność użytkowników urządzeń końcowych. Obecnie zwalczanie takich nadużyć leży również w gestii przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.
Do działań, jakie są zobowiązani podejmować zalicza się m.in. blokowanie SMS-ów wpisujących się wyglądem w schemat wiadomości smishingowych, a także połączeń głosowych, w których następuje próba podszycia się pod inną osobę lub instytucję. Tego typu blokada ma służyć przede wszystkim jako metoda ochrony osób starszych oraz najmłodszych – grup, które najczęściej mają trudności w identyfikacji fałszywych wiadomości. 

Napastnicy mogą próbować oszukać swoją ofiarę na wiele różnych sposobów, jednak przeważnie ich działania polegają na tym samym, ogólnym schemacie. To właśnie jego znajomość, a także wiedza o innych taktykach stosowanych przez cyberprzestępców, jest kluczowa w wykrywaniu i powstrzymywaniu ataków smishingowych.

Poza ogólnie znanymi już z prób phisingowych zasadami zachowania ostrożności i postępowania warto jeszcze pamiętać, że nie należy przechowywać danych bankowych ani informacji o karcie kredytowej w telefonie. Złośliwe oprogramowanie może uzyskać do nich dostęp. Ponadto zaleca się ignorowanie próśb o zmianę lub aktualizację danych o kontach, otrzymywanych za pośrednictwem wiadomości SMS. 

Przede wszystkim jednak, w przypadku otrzymania wiadomości od nieznanego numeru, warto wyszukać go w Internecie, aby uzyskać więcej informacji na jego temat. Te, które faktycznie mają powiązania z instytucjami, szybko pojawią się w wynikach wyszukiwania. Możliwe jest także odnalezienie danego podejrzanego numeru na liście numerów używanych przez cyberprzestępców. Wówczas wszelkiego typu wątpliwości zostaną rozwiane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA