REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.
rozwiń >

Baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów

Powstała nowa baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów (Worker and Sector Profiles (PROFILES). Baza funkcjonuje i jest rozwijana przez grupę badaczy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wybrane grupy pracowników określa się za pomocą Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (ISIC) i/lub Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Zawodów (ISCO), a szacunki są tworzone na podstawie badań gospodarstw domowych w Zharmonizowanym Zbiorze Danych MOP.

Autopromocja

Jakie są więc aktualne światowe trendy w zatrudnieniu kobiet w różnych zawodach i sektorach? Da się zauważyć utrzymującą się segregację, co dziwi bo przecież liczne akty prawa międzynarodowego, unijnego jak i wewnętrznie obowiązującego w Polsce wskazują na równość płci, w tym w życiu społecznym, zawodowym i gospodarczym. Z czego więc wynika pewnego rodzaju nierównowaga płci w różnych zawodach i sektorach?

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Istnieją pewne typowe kobiece zawody, a pewne branże są najbardziej sfeminizowane. Kobiety nadal zajmują tradycyjnie kobiece role w miejscu pracy w wielu sektorach i zawodach, m.in.:

Zawody wysokiego ryzyka - nie dla kobiet

Jak podaje MOP, z drugiej strony, niektóre zawody wysokiego ryzyka rzadko zajmowane są przez kobiety, np. takie zawody jak:

Jak branża jest zajmowana w 50% przez kobiety a w 50% przez mężczyzn?

Okazuje się, że najbardziej zrównoważone pod względem płci zawody to m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • sprzedawcy;

 • specjaliści ds. biznesu i administracji.

Prace opiekuńcze - zdominowane przez kobiety

Kobiety stanowią 67 procent globalnej siły roboczej w sektorze opieki zdrowotnej – wynika z najnowszych szacunków opartych na dostępnych danych. W szczególności największy odsetek kobiet stanowią pracownicy domowi zatrudnieni bezpośrednio w gospodarstwach domowych. W krajach takich jak Seszele, Białoruś, Słowacja i Gruzja co najmniej cztery na pięć osób zatrudnionych w opiece to kobiety. Co ciekawe, zawody opiekuńcze poza sektorem opieki (tj. pracownicy opieki osobistej w sektorze hotelarskim), a także zawody nieopiekuńcze w sektorze opieki (tj. personel administracyjny w domach opieki, szpitalach lub klinikach).

Przełamywanie granic dla kobiet w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) 

Jak wynika z profili pracowników i sektorów:

Pracownicy nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) przez długi czas byli zdominowani przez mężczyzn, ale istnieją dowody na to, że to się zmienia. Według najnowszych globalnych szacunków opartych na dostępnych danych dwie piąte pracowników STEM to obecnie kobiety. Niektóre kraje, w tym Mongolia, Białoruś i Lesotho, są obecnie liderami pod względem reprezentacji kobiet w tych zawodach, przy czym kobiety stanowią ponad połowę zatrudnienia w STEM. Jednak z drugiej strony kraje takie jak Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Burkina Faso i Irak wciąż mają przed sobą długą drogę, a kobiety stanowią mniej niż jedną czwartą siły roboczej STEM.

Ważne
SYTUACJA KOBIET W STEM NIE NAJLEPSZA

Włączenie kobiet do zawodów związanych ze STEM ma zasadnicze znaczenie dla pielęgnowania różnorodnych perspektyw w dobrze zaokrąglonych miejscach pracy, korygowania historycznych nierówności płci, pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez innowacje, inspirowania przyszłych pokoleń, rozwiązywania skomplikowanych problemów globalnych oraz promowania włączenia społecznego i sprawiedliwości. Tak więc, chociaż nastąpiła pewna poprawa, kobiety pozostają znacznie niedostatecznie reprezentowane w wielu zawodach związanych z naukami ścisłymi, matematyką i inżynierią. Na przykład kobiety stanowią tylko około 10 procent inżynierów budownictwa lądowego i programistów. W rzeczywistości w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nadal mniej niż jedna czwarta kobiet jest nadal mniejsza, a luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest często wysoka w tym sektorze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA