Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
REKLAMA
REKLAMA
- Baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów
- Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
- Zawody wysokiego ryzyka - nie dla kobiet
- Jak branża jest zajmowana w 50% przez kobiety a w 50% przez mężczyzn?
- Prace opiekuńcze - zdominowane przez kobiety
- Przełamywanie granic dla kobiet w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics)
Baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów
Powstała nowa baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów (Worker and Sector Profiles (PROFILES). Baza funkcjonuje i jest rozwijana przez grupę badaczy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wybrane grupy pracowników określa się za pomocą Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (ISIC) i/lub Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Zawodów (ISCO), a szacunki są tworzone na podstawie badań gospodarstw domowych w Zharmonizowanym Zbiorze Danych MOP.
REKLAMA
Jakie są więc aktualne światowe trendy w zatrudnieniu kobiet w różnych zawodach i sektorach? Da się zauważyć utrzymującą się segregację, co dziwi bo przecież liczne akty prawa międzynarodowego, unijnego jak i wewnętrznie obowiązującego w Polsce wskazują na równość płci, w tym w życiu społecznym, zawodowym i gospodarczym. Z czego więc wynika pewnego rodzaju nierównowaga płci w różnych zawodach i sektorach?
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
Istnieją pewne typowe kobiece zawody, a pewne branże są najbardziej sfeminizowane. Kobiety nadal zajmują tradycyjnie kobiece role w miejscu pracy w wielu sektorach i zawodach, m.in.:
zawody związane z pielęgniarstwem i położnictwem;
opieka nad dziećmi;
opieka nad osobami starszymi;
nauczanie i wychowaniu dzieci (w szczególności w szkołach podstawowych i w nauczaniu wczesnoszkolnym), ale także nauka młodzieży i dorosłych;
zawody związane z gotowaniem;
zawody związane ze sprzątaniem;
praca w urzędach;
praca w bibliotekach;
branża związana z odzieżą.
Zawody wysokiego ryzyka - nie dla kobiet
Jak podaje MOP, z drugiej strony, niektóre zawody wysokiego ryzyka rzadko zajmowane są przez kobiety, np. takie zawody jak:
prowadzenie lokomotyw;
obsługa ciężkich maszyn;
ciężkie prace rzemieślnicze;
praca na budowie;
górnictwo;
praca w kamieniołomach.
Jak branża jest zajmowana w 50% przez kobiety a w 50% przez mężczyzn?
Okazuje się, że najbardziej zrównoważone pod względem płci zawody to m.in.:
sprzedawcy;
specjaliści ds. biznesu i administracji.
Prace opiekuńcze - zdominowane przez kobiety
Kobiety stanowią 67 procent globalnej siły roboczej w sektorze opieki zdrowotnej – wynika z najnowszych szacunków opartych na dostępnych danych. W szczególności największy odsetek kobiet stanowią pracownicy domowi zatrudnieni bezpośrednio w gospodarstwach domowych. W krajach takich jak Seszele, Białoruś, Słowacja i Gruzja co najmniej cztery na pięć osób zatrudnionych w opiece to kobiety. Co ciekawe, zawody opiekuńcze poza sektorem opieki (tj. pracownicy opieki osobistej w sektorze hotelarskim), a także zawody nieopiekuńcze w sektorze opieki (tj. personel administracyjny w domach opieki, szpitalach lub klinikach).
Przełamywanie granic dla kobiet w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics)
Jak wynika z profili pracowników i sektorów:
Pracownicy nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) przez długi czas byli zdominowani przez mężczyzn, ale istnieją dowody na to, że to się zmienia. Według najnowszych globalnych szacunków opartych na dostępnych danych dwie piąte pracowników STEM to obecnie kobiety. Niektóre kraje, w tym Mongolia, Białoruś i Lesotho, są obecnie liderami pod względem reprezentacji kobiet w tych zawodach, przy czym kobiety stanowią ponad połowę zatrudnienia w STEM. Jednak z drugiej strony kraje takie jak Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Burkina Faso i Irak wciąż mają przed sobą długą drogę, a kobiety stanowią mniej niż jedną czwartą siły roboczej STEM.
Włączenie kobiet do zawodów związanych ze STEM ma zasadnicze znaczenie dla pielęgnowania różnorodnych perspektyw w dobrze zaokrąglonych miejscach pracy, korygowania historycznych nierówności płci, pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez innowacje, inspirowania przyszłych pokoleń, rozwiązywania skomplikowanych problemów globalnych oraz promowania włączenia społecznego i sprawiedliwości. Tak więc, chociaż nastąpiła pewna poprawa, kobiety pozostają znacznie niedostatecznie reprezentowane w wielu zawodach związanych z naukami ścisłymi, matematyką i inżynierią. Na przykład kobiety stanowią tylko około 10 procent inżynierów budownictwa lądowego i programistów. W rzeczywistości w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nadal mniej niż jedna czwarta kobiet jest nadal mniejsza, a luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest często wysoka w tym sektorze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat