REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
Shutterstock

REKLAMA

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.
rozwiń >

Baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów

Powstała nowa baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów (Worker and Sector Profiles (PROFILES). Baza funkcjonuje i jest rozwijana przez grupę badaczy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wybrane grupy pracowników określa się za pomocą Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (ISIC) i/lub Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Zawodów (ISCO), a szacunki są tworzone na podstawie badań gospodarstw domowych w Zharmonizowanym Zbiorze Danych MOP.

Autopromocja

Jakie są więc aktualne światowe trendy w zatrudnieniu kobiet w różnych zawodach i sektorach? Da się zauważyć utrzymującą się segregację, co dziwi bo przecież liczne akty prawa międzynarodowego, unijnego jak i wewnętrznie obowiązującego w Polsce wskazują na równość płci, w tym w życiu społecznym, zawodowym i gospodarczym. Z czego więc wynika pewnego rodzaju nierównowaga płci w różnych zawodach i sektorach?

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Istnieją pewne typowe kobiece zawody, a pewne branże są najbardziej sfeminizowane. Kobiety nadal zajmują tradycyjnie kobiece role w miejscu pracy w wielu sektorach i zawodach, m.in.:

Zawody wysokiego ryzyka - nie dla kobiet

Jak podaje MOP, z drugiej strony, niektóre zawody wysokiego ryzyka rzadko zajmowane są przez kobiety, np. takie zawody jak:

Jak branża jest zajmowana w 50% przez kobiety a w 50% przez mężczyzn?

Okazuje się, że najbardziej zrównoważone pod względem płci zawody to m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • sprzedawcy;

 • specjaliści ds. biznesu i administracji.

Prace opiekuńcze - zdominowane przez kobiety

Kobiety stanowią 67 procent globalnej siły roboczej w sektorze opieki zdrowotnej – wynika z najnowszych szacunków opartych na dostępnych danych. W szczególności największy odsetek kobiet stanowią pracownicy domowi zatrudnieni bezpośrednio w gospodarstwach domowych. W krajach takich jak Seszele, Białoruś, Słowacja i Gruzja co najmniej cztery na pięć osób zatrudnionych w opiece to kobiety. Co ciekawe, zawody opiekuńcze poza sektorem opieki (tj. pracownicy opieki osobistej w sektorze hotelarskim), a także zawody nieopiekuńcze w sektorze opieki (tj. personel administracyjny w domach opieki, szpitalach lub klinikach).

Przełamywanie granic dla kobiet w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) 

Jak wynika z profili pracowników i sektorów:

Pracownicy nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) przez długi czas byli zdominowani przez mężczyzn, ale istnieją dowody na to, że to się zmienia. Według najnowszych globalnych szacunków opartych na dostępnych danych dwie piąte pracowników STEM to obecnie kobiety. Niektóre kraje, w tym Mongolia, Białoruś i Lesotho, są obecnie liderami pod względem reprezentacji kobiet w tych zawodach, przy czym kobiety stanowią ponad połowę zatrudnienia w STEM. Jednak z drugiej strony kraje takie jak Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Burkina Faso i Irak wciąż mają przed sobą długą drogę, a kobiety stanowią mniej niż jedną czwartą siły roboczej STEM.

Ważne
SYTUACJA KOBIET W STEM NIE NAJLEPSZA

Włączenie kobiet do zawodów związanych ze STEM ma zasadnicze znaczenie dla pielęgnowania różnorodnych perspektyw w dobrze zaokrąglonych miejscach pracy, korygowania historycznych nierówności płci, pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez innowacje, inspirowania przyszłych pokoleń, rozwiązywania skomplikowanych problemów globalnych oraz promowania włączenia społecznego i sprawiedliwości. Tak więc, chociaż nastąpiła pewna poprawa, kobiety pozostają znacznie niedostatecznie reprezentowane w wielu zawodach związanych z naukami ścisłymi, matematyką i inżynierią. Na przykład kobiety stanowią tylko około 10 procent inżynierów budownictwa lądowego i programistów. W rzeczywistości w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nadal mniej niż jedna czwarta kobiet jest nadal mniejsza, a luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest często wysoka w tym sektorze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA