REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.
rozwiń >

Baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów

Powstała nowa baza danych dotycząca profili pracowników i sektorów (Worker and Sector Profiles (PROFILES). Baza funkcjonuje i jest rozwijana przez grupę badaczy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wybrane grupy pracowników określa się za pomocą Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (ISIC) i/lub Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Zawodów (ISCO), a szacunki są tworzone na podstawie badań gospodarstw domowych w Zharmonizowanym Zbiorze Danych MOP.

Autopromocja

Jakie są więc aktualne światowe trendy w zatrudnieniu kobiet w różnych zawodach i sektorach? Da się zauważyć utrzymującą się segregację, co dziwi bo przecież liczne akty prawa międzynarodowego, unijnego jak i wewnętrznie obowiązującego w Polsce wskazują na równość płci, w tym w życiu społecznym, zawodowym i gospodarczym. Z czego więc wynika pewnego rodzaju nierównowaga płci w różnych zawodach i sektorach?

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Istnieją pewne typowe kobiece zawody, a pewne branże są najbardziej sfeminizowane. Kobiety nadal zajmują tradycyjnie kobiece role w miejscu pracy w wielu sektorach i zawodach, m.in.:

Zawody wysokiego ryzyka - nie dla kobiet

Jak podaje MOP, z drugiej strony, niektóre zawody wysokiego ryzyka rzadko zajmowane są przez kobiety, np. takie zawody jak:

Jak branża jest zajmowana w 50% przez kobiety a w 50% przez mężczyzn?

Okazuje się, że najbardziej zrównoważone pod względem płci zawody to m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sprzedawcy;

  • specjaliści ds. biznesu i administracji.

Prace opiekuńcze - zdominowane przez kobiety

Kobiety stanowią 67 procent globalnej siły roboczej w sektorze opieki zdrowotnej – wynika z najnowszych szacunków opartych na dostępnych danych. W szczególności największy odsetek kobiet stanowią pracownicy domowi zatrudnieni bezpośrednio w gospodarstwach domowych. W krajach takich jak Seszele, Białoruś, Słowacja i Gruzja co najmniej cztery na pięć osób zatrudnionych w opiece to kobiety. Co ciekawe, zawody opiekuńcze poza sektorem opieki (tj. pracownicy opieki osobistej w sektorze hotelarskim), a także zawody nieopiekuńcze w sektorze opieki (tj. personel administracyjny w domach opieki, szpitalach lub klinikach).

Przełamywanie granic dla kobiet w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) 

Jak wynika z profili pracowników i sektorów:

Pracownicy nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) przez długi czas byli zdominowani przez mężczyzn, ale istnieją dowody na to, że to się zmienia. Według najnowszych globalnych szacunków opartych na dostępnych danych dwie piąte pracowników STEM to obecnie kobiety. Niektóre kraje, w tym Mongolia, Białoruś i Lesotho, są obecnie liderami pod względem reprezentacji kobiet w tych zawodach, przy czym kobiety stanowią ponad połowę zatrudnienia w STEM. Jednak z drugiej strony kraje takie jak Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Burkina Faso i Irak wciąż mają przed sobą długą drogę, a kobiety stanowią mniej niż jedną czwartą siły roboczej STEM.

Ważne
SYTUACJA KOBIET W STEM NIE NAJLEPSZA

Włączenie kobiet do zawodów związanych ze STEM ma zasadnicze znaczenie dla pielęgnowania różnorodnych perspektyw w dobrze zaokrąglonych miejscach pracy, korygowania historycznych nierówności płci, pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez innowacje, inspirowania przyszłych pokoleń, rozwiązywania skomplikowanych problemów globalnych oraz promowania włączenia społecznego i sprawiedliwości. Tak więc, chociaż nastąpiła pewna poprawa, kobiety pozostają znacznie niedostatecznie reprezentowane w wielu zawodach związanych z naukami ścisłymi, matematyką i inżynierią. Na przykład kobiety stanowią tylko około 10 procent inżynierów budownictwa lądowego i programistów. W rzeczywistości w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nadal mniej niż jedna czwarta kobiet jest nadal mniejsza, a luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest często wysoka w tym sektorze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA