REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: Jakie dokumenty dla pracownika po złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA

Jakie dokumenty dla pracownika po złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA
ZUS, składki, ubezpieczenia społeczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W raporcie informacyjnym (ZUS RIA) nie przekazujesz danych o każdym wypłaconym przychodzie. 

Przekazujesz informacje o tym przychodzie, który został wypłacony w innym roku niż rok kalendarzowy, za który jest należny.

Autopromocja

JAKIE DANE W RAPORCIE INFORMACYJNYM (ZUS RIA) 

W raporcie informacyjnym ZUS RIA wykaż: 

 • wypłacony przychód niezbędny do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, której wysokość obliczamy według dotychczasowych zasad, lub renty – za lata kalendarzowe przypadające między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., 
 • okresy wykonywania pracy nauczycielskiej w określonym czasie obowiązkowego wymiaru zajęć – między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., 
 • okresy wykonywania i wymiaru czasu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (prace wymienione w starych wykazach) – między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2008 r., 
 • okresy wykonywania i wymiaru czasu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (prace wymienione w nowych wykazach) – między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2008 r., 
 • datę i tryb rozwiązania ostatniego stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia ostatniego stosunku pracy lub stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany, 
 • informację, czy w okresie zatrudnienia na kolei pracownikowi przysługiwał deputat węglowy albo ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy.

WAŻNE! W raporcie informacyjnym (ZUS RIA) nie przekazujesz danych o każdym wypłaconym przychodzie. Przekazujesz informacje o tym przychodzie, który został wypłacony w innym roku niż rok kalendarzowy, za który jest należny. Będzie to np. wynagrodzenie za pracę wypłacone w styczniu danego roku za grudzień poprzedniego roku lub nagroda roczna (tzw. trzynastka) wypłacona w danym roku za poprzedni rok. 

Te dodatkowe dane – oraz dane zgromadzone już na koncie ubezpieczonego – pozwolą nam ustalić podstawę wymiaru świadczenia. Zrobimy to na podstawie obowiązujących regulacji prawnych, zgodnie z którymi przy ustalaniu łącznej kwoty przychodu za poszczególne lata kalendarzowe dany przychód doliczamy do roku, za który był należny.

Wykaż w raporcie informacyjnym (ZUS RIA) tylko te dane, które odnoszą się do sytuacji konkretnej osoby. Zależą one bowiem od tego, czy podstawą świadczenia pracy była umowa o pracę, czy umowa o świadczenie usług (np. umowa zlecenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAKIE DOKUMENTY DLA PRACOWNIKA PO ZŁOŻENIU RAPORTU INFORMACYJNEGO ZUS RIA

 Masz obowiązek przekazać zwolnionemu pracownikowi: 

 • kopię przekazanego do ZUS raportu informacyjnego (ZUS RIA), aby mógł zweryfikować zawarte w nim informacje (powinieneś to zrobić po przekazaniu nam raportu), 
 • dowody potwierdzające wykonywanie przez niego w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wymienionej w starych wykazach (powinieneś je przekazać ubezpieczonemu wraz z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych), 
 • dowody potwierdzające wykonywanie w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wymienionej w nowych wykazach (powinieneś je przekazać ubezpieczonemu wraz z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych).

Dodatkowo poinformuj pracownika o: 

 • skróconym okresie przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, 
 • prawie do odebrania dokumentacji pracowniczej i terminie jej odbioru, 
 • prawie do kopii dokumentacji pracowniczej.

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o świadczenie usług (np. umowę zlecenia, umowę agencyjną) przekaż: 

 • kopię przekazanego nam raportu informacyjnego ZUS RIA, aby mógł zweryfikować zawarte w nim informacje,
 • informację o skróconym okresie przechowywania dokumentacji dotyczącej umowy, 
 • informację o prawie do odebrania tej dokumentacji i terminie jej odbioru.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA