REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy. Po długotrwałym stresie konieczny jest przegląd

Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwotną funkcją stresu była walka o przetrwanie. Dziś najczęściej objawia się w pracy jako mechanizm obronny przed nieprzyjemnymi konsekwencjami otoczenia. Choć bywa czynnikiem motywującym, jest on zjawiskiem niepożądanym i negatywnie wpływającym na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy zaczynamy odczuwać długotrwałe napięcie, warto zwrócić uwagę na sygnały płynące z ciała. 

Podobnie jak regularnie serwisujemy nasze samochody, tak samo ważne jest zadbanie o stan naszego organizmu poprzez badania diagnostyczne. Dla osób, które mogą doświadczać skutków stresu, istnieją specjalistyczne centra diagnostyczne, gdzie przeprowadza się diagnostykę, ukazującą wpływ długotrwałego napięcia psychicznego na stan zdrowia.

REKLAMA

Autopromocja

Stres w pracy – zaczyna się niewinnie

Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia. Sprawdzian w szkole, rozmowa o pracę, czy rozstanie z bliską osobą to stresogenne czynniki, od których trudno się uchronić. W takich sytuacjach mamy do czynienia z klasycznymi objawami jak płytki oddech, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, problemy z koncentracją, bóle głowy, suchość w ustach, a w skrajnych przypadkach również biegunka, nudności i wymioty. Są to skutki krótkotrwałe. Problem pojawia się w momencie, kiedy organizm nie ma czasu się zregenerować, ponieważ stres trwa zbyt długo. 

W przypadku regularnego doświadczania sytuacji stresowych, można mówić o przeciążeniu stresem. Skutki takiego stanu rzeczy mają charakter długotrwały i powodują wiele problemów. Przeciążenie stresem prowadzi do zmęczenia, regularnych bóli głowy i żołądka, stanów zapalnych, niechęci do wykonywania obowiązków, zobojętnienia, czy wahań nastrojów. Ponadto regularny stres jest powodem chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych, czy nawet nowotworowych – mówi Dyrektor Medyczny 4DCenter Ewa Nowak.

Stres – nielubiany kolega z pracy

W codziennym życiu najwięcej stresogennych czynników zazwyczaj dostarcza nam praca. Przede wszystkim znaczenie ma jej charakter. Niektóre zawody wiążą się z dużą odpowiedzialnością, co samo w sobie może powodować stres u osób je wykonujących. Jednak każde stanowisko w pracy może wywoływać napięcie, niezależnie od wiążącej się z nią odpowiedzialności. Znaczenie tutaj mają również takie czynniki jak przepracowanie, monotonia, brak możliwości rozwoju, czy toksyczna atmosfera. Z długotrwałym stresem wiąże się wypalenie zawodowe. Może pojawić się bierna postawa na stanowisku pracy, nerwobóle w klatce piersiowej czy problemy w sferze intymnej. 

Istnieje wiele technik, które redukują objawy stresu i można je wykonać w domowym zaciszu. Jest to na przykład technika Jakobsona czy trening autogenny Schulza. Trenerzy biznesu polecają ćwiczenia oddechowe, jogę, praktykę wdzięczności i uważności. Sposobów na pokonanie stresu jest wiele. Warto jednak spróbować dopasować je do swojej osobowości i do swoich przekonań – tłumaczy Anna Rogińska, ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Stres w pracy – to można zbadać

REKLAMA

Długotrwały stres zaburza funkcjonowanie ciała i umysłu. Zanim pojawią się jego objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Ważna jest również profilaktyka. Jednym z działań, które należy podjąć to wykonanie diagnostyki w kierunku skutków stresu na organizm. Na potrzeby pacjentów, którzy planują badania profilaktyczne po długotrwałym napięciu psychicznym, wychodzi centrum diagnostyczne 4DCenter. W jego ofercie znajduje się pakiet „Stres pod Kontrolą”, w skład którego wchodzi ponad 20 badań laboratoryjnych oraz 7 diagnostycznych.

– Jeśli odczuwamy któryś z objawów długotrwałego napięcia psychicznego, należy przynajmniej raz w roku wykonać odpowiednią diagnostykę. Wśród badań powinno znaleźć się miejsce dla sprawdzenia organów szczególnie narażonych na stres, np. serca, ale również konsultacji psychologicznej. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości to klucz do pomyślnej rehabilitacji. Pakiety, które oferuje 4DCenter są skrojone na miarę potrzeb pacjentów  – dodaje Anna Rogińska.

Oprócz badań profilaktycznych należy również zadbać o higienę codziennego życia. W tym wypadku należy ją rozumieć jako odpowiednią ilość i jakość snu, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz czas na odpoczynek. Za pomocą zdrowych nawyków możemy przeciwdziałać długotrwałemu stresowi i uniknąć jego skutków.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

REKLAMA

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

REKLAMA

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA