REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy. Po długotrwałym stresie konieczny jest przegląd

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwotną funkcją stresu była walka o przetrwanie. Dziś najczęściej objawia się w pracy jako mechanizm obronny przed nieprzyjemnymi konsekwencjami otoczenia. Choć bywa czynnikiem motywującym, jest on zjawiskiem niepożądanym i negatywnie wpływającym na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy zaczynamy odczuwać długotrwałe napięcie, warto zwrócić uwagę na sygnały płynące z ciała. 

Podobnie jak regularnie serwisujemy nasze samochody, tak samo ważne jest zadbanie o stan naszego organizmu poprzez badania diagnostyczne. Dla osób, które mogą doświadczać skutków stresu, istnieją specjalistyczne centra diagnostyczne, gdzie przeprowadza się diagnostykę, ukazującą wpływ długotrwałego napięcia psychicznego na stan zdrowia.

REKLAMA

Stres w pracy – zaczyna się niewinnie

REKLAMA

Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia. Sprawdzian w szkole, rozmowa o pracę, czy rozstanie z bliską osobą to stresogenne czynniki, od których trudno się uchronić. W takich sytuacjach mamy do czynienia z klasycznymi objawami jak płytki oddech, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, problemy z koncentracją, bóle głowy, suchość w ustach, a w skrajnych przypadkach również biegunka, nudności i wymioty. Są to skutki krótkotrwałe. Problem pojawia się w momencie, kiedy organizm nie ma czasu się zregenerować, ponieważ stres trwa zbyt długo. 

W przypadku regularnego doświadczania sytuacji stresowych, można mówić o przeciążeniu stresem. Skutki takiego stanu rzeczy mają charakter długotrwały i powodują wiele problemów. Przeciążenie stresem prowadzi do zmęczenia, regularnych bóli głowy i żołądka, stanów zapalnych, niechęci do wykonywania obowiązków, zobojętnienia, czy wahań nastrojów. Ponadto regularny stres jest powodem chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych, czy nawet nowotworowych – mówi Dyrektor Medyczny 4DCenter Ewa Nowak.

Stres – nielubiany kolega z pracy

REKLAMA

W codziennym życiu najwięcej stresogennych czynników zazwyczaj dostarcza nam praca. Przede wszystkim znaczenie ma jej charakter. Niektóre zawody wiążą się z dużą odpowiedzialnością, co samo w sobie może powodować stres u osób je wykonujących. Jednak każde stanowisko w pracy może wywoływać napięcie, niezależnie od wiążącej się z nią odpowiedzialności. Znaczenie tutaj mają również takie czynniki jak przepracowanie, monotonia, brak możliwości rozwoju, czy toksyczna atmosfera. Z długotrwałym stresem wiąże się wypalenie zawodowe. Może pojawić się bierna postawa na stanowisku pracy, nerwobóle w klatce piersiowej czy problemy w sferze intymnej. 

Istnieje wiele technik, które redukują objawy stresu i można je wykonać w domowym zaciszu. Jest to na przykład technika Jakobsona czy trening autogenny Schulza. Trenerzy biznesu polecają ćwiczenia oddechowe, jogę, praktykę wdzięczności i uważności. Sposobów na pokonanie stresu jest wiele. Warto jednak spróbować dopasować je do swojej osobowości i do swoich przekonań – tłumaczy Anna Rogińska, ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Stres w pracy – to można zbadać

Długotrwały stres zaburza funkcjonowanie ciała i umysłu. Zanim pojawią się jego objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Ważna jest również profilaktyka. Jednym z działań, które należy podjąć to wykonanie diagnostyki w kierunku skutków stresu na organizm. Na potrzeby pacjentów, którzy planują badania profilaktyczne po długotrwałym napięciu psychicznym, wychodzi centrum diagnostyczne 4DCenter. W jego ofercie znajduje się pakiet „Stres pod Kontrolą”, w skład którego wchodzi ponad 20 badań laboratoryjnych oraz 7 diagnostycznych.

– Jeśli odczuwamy któryś z objawów długotrwałego napięcia psychicznego, należy przynajmniej raz w roku wykonać odpowiednią diagnostykę. Wśród badań powinno znaleźć się miejsce dla sprawdzenia organów szczególnie narażonych na stres, np. serca, ale również konsultacji psychologicznej. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości to klucz do pomyślnej rehabilitacji. Pakiety, które oferuje 4DCenter są skrojone na miarę potrzeb pacjentów  – dodaje Anna Rogińska.

Oprócz badań profilaktycznych należy również zadbać o higienę codziennego życia. W tym wypadku należy ją rozumieć jako odpowiednią ilość i jakość snu, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz czas na odpoczynek. Za pomocą zdrowych nawyków możemy przeciwdziałać długotrwałemu stresowi i uniknąć jego skutków.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA