REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy. Po długotrwałym stresie konieczny jest przegląd

Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwotną funkcją stresu była walka o przetrwanie. Dziś najczęściej objawia się w pracy jako mechanizm obronny przed nieprzyjemnymi konsekwencjami otoczenia. Choć bywa czynnikiem motywującym, jest on zjawiskiem niepożądanym i negatywnie wpływającym na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy zaczynamy odczuwać długotrwałe napięcie, warto zwrócić uwagę na sygnały płynące z ciała. 

Podobnie jak regularnie serwisujemy nasze samochody, tak samo ważne jest zadbanie o stan naszego organizmu poprzez badania diagnostyczne. Dla osób, które mogą doświadczać skutków stresu, istnieją specjalistyczne centra diagnostyczne, gdzie przeprowadza się diagnostykę, ukazującą wpływ długotrwałego napięcia psychicznego na stan zdrowia.

REKLAMA

Autopromocja

Stres w pracy – zaczyna się niewinnie

Sytuacje stresowe to nieodłączny element życia. Sprawdzian w szkole, rozmowa o pracę, czy rozstanie z bliską osobą to stresogenne czynniki, od których trudno się uchronić. W takich sytuacjach mamy do czynienia z klasycznymi objawami jak płytki oddech, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość, problemy z koncentracją, bóle głowy, suchość w ustach, a w skrajnych przypadkach również biegunka, nudności i wymioty. Są to skutki krótkotrwałe. Problem pojawia się w momencie, kiedy organizm nie ma czasu się zregenerować, ponieważ stres trwa zbyt długo. 

W przypadku regularnego doświadczania sytuacji stresowych, można mówić o przeciążeniu stresem. Skutki takiego stanu rzeczy mają charakter długotrwały i powodują wiele problemów. Przeciążenie stresem prowadzi do zmęczenia, regularnych bóli głowy i żołądka, stanów zapalnych, niechęci do wykonywania obowiązków, zobojętnienia, czy wahań nastrojów. Ponadto regularny stres jest powodem chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych, czy nawet nowotworowych – mówi Dyrektor Medyczny 4DCenter Ewa Nowak.

Stres – nielubiany kolega z pracy

W codziennym życiu najwięcej stresogennych czynników zazwyczaj dostarcza nam praca. Przede wszystkim znaczenie ma jej charakter. Niektóre zawody wiążą się z dużą odpowiedzialnością, co samo w sobie może powodować stres u osób je wykonujących. Jednak każde stanowisko w pracy może wywoływać napięcie, niezależnie od wiążącej się z nią odpowiedzialności. Znaczenie tutaj mają również takie czynniki jak przepracowanie, monotonia, brak możliwości rozwoju, czy toksyczna atmosfera. Z długotrwałym stresem wiąże się wypalenie zawodowe. Może pojawić się bierna postawa na stanowisku pracy, nerwobóle w klatce piersiowej czy problemy w sferze intymnej. 

Istnieje wiele technik, które redukują objawy stresu i można je wykonać w domowym zaciszu. Jest to na przykład technika Jakobsona czy trening autogenny Schulza. Trenerzy biznesu polecają ćwiczenia oddechowe, jogę, praktykę wdzięczności i uważności. Sposobów na pokonanie stresu jest wiele. Warto jednak spróbować dopasować je do swojej osobowości i do swoich przekonań – tłumaczy Anna Rogińska, ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Stres w pracy – to można zbadać

REKLAMA

Długotrwały stres zaburza funkcjonowanie ciała i umysłu. Zanim pojawią się jego objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Ważna jest również profilaktyka. Jednym z działań, które należy podjąć to wykonanie diagnostyki w kierunku skutków stresu na organizm. Na potrzeby pacjentów, którzy planują badania profilaktyczne po długotrwałym napięciu psychicznym, wychodzi centrum diagnostyczne 4DCenter. W jego ofercie znajduje się pakiet „Stres pod Kontrolą”, w skład którego wchodzi ponad 20 badań laboratoryjnych oraz 7 diagnostycznych.

– Jeśli odczuwamy któryś z objawów długotrwałego napięcia psychicznego, należy przynajmniej raz w roku wykonać odpowiednią diagnostykę. Wśród badań powinno znaleźć się miejsce dla sprawdzenia organów szczególnie narażonych na stres, np. serca, ale również konsultacji psychologicznej. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości to klucz do pomyślnej rehabilitacji. Pakiety, które oferuje 4DCenter są skrojone na miarę potrzeb pacjentów  – dodaje Anna Rogińska.

Oprócz badań profilaktycznych należy również zadbać o higienę codziennego życia. W tym wypadku należy ją rozumieć jako odpowiednią ilość i jakość snu, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz czas na odpoczynek. Za pomocą zdrowych nawyków możemy przeciwdziałać długotrwałemu stresowi i uniknąć jego skutków.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA