REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski 2024

Urlop ojcowski 2024 - wniosek
Ile płatny jest urlop ojcowski i do kiedy można go wykorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski w 2024 roku wynosi 2 tygodnie. Do kiedy można go wykorzystać? Ile jest płatny, czy 100%? Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?
rozwiń >

Urlop ojcowski 2024 – ile dni?

Urlop ojcowski w 2024 roku wynosi 14 dni kalendarzowych. Kodeks pracy w art. 1823 § 1 precyzuje, że urlop ten przysługuje pracownikowi będącemu ojcem. Są to 2 tygodnie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop ten jest niezależny od ubezpieczenia matki ani przebywania jej na urlopach związanych z rodzicielstwem. Jeśli matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, ojciec może jednocześnie korzystać z urlopu ojcowskiego.

Autopromocja
Ważne

Liczba dni urlopu ojcowskiego nie zmienia się, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. Urlop ojcowski to zawsze 2 tygodnie. Ojciec bliźniaków czy trojaczków również ma 2 tygodnie urlopu.

Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski?

Z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to zmiana wprowadzona do Kodeksu pracy w 2023 roku. Była konieczna ze względu na dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych. Wcześniej pracownicy w Polsce mogli wnioskować o urlop ojcowski aż do ukończenia 2 roku życia dziecka. 

Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski w przypadku dziecka adoptowanego? W takiej sytuacji pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.

Przykład

Dziecko urodziło się 20 listopada 2023 roku. Ostatni dzień na skorzystanie z urlopu ojcowskiego to 19 listopada 2024 roku. Pracownik powinien więc złożyć wniosek najpóźniej 30 października 2024 r. Aby pracownik mógł wykorzystać urlop w pełnym wymiarze, musi rozpocząć urlop w dniu 6 listopada czyli wniosek musi być złożony 7 dni wcześniej.

Czy urlop ojcowski przepada? Tak. Niewykorzystany do ukończenia 12 miesiąca życia dziecka przepada. Za niewykorzystany urlop ojcowski nie należy się żaden ekwiwalent.

Czy urlop ojcowski można dzielić?

Zgodnie z art. 1823 § 11 KP urlop ojcowski można dzielić. Pracownik ma dwie możliwości. Jest uprawniony do złożenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. jednego wniosku o 2 tygodnie urlopu bądź
  2. dwóch wniosków po 1 tygodniu urlopu.

Ile płatny jest urlop ojcowski?

Czy urlop ojcowski jest płatny? Urlop ojcowski jest urlopem płatnym 100% podstawy wymiaru zasiłku. Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Kto płaci za urlop ojcowski? Pracodawca nie płaci zasiłków z ubezpieczenia. Za urlop ojcowski płaci więc ZUS.

Wniosek o urlop ojcowski – jakie dokumenty?

Co zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego? W tym celu należy złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Przepisy prawa pracy określają termin na złożenie wniosku. Pracownik składa pismo nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Minimum tygodniowy termin na złożenie wniosku ma na celu zapewnienie pracodawcy czasu na przeorganizowanie pracy pod nieobecność pracownika.

Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz planowany termin urlopu ojcowskiego w pełnym 14-dniowym wymiarze albo w 7-dniowej części.

Do wniosku wymaga się załączników w postaci:

  • odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka, wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, albo kopie tych dokumentów;
  • kopii prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (dotyczy dziecka adoptowanego)
  • oświadczenia pracownika – ojca o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części.

Wniosek o urlop ojcowski – wzór

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Oto wzór wniosku:

Wniosek o urlop ojcowski - wzór infor

Wniosek o urlop ojcowski - wzór infor.pl

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracy? Pobierz wzór.

Infor.pl

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski: doc, pdf

Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego?

Kodeks pracy dokładnie w art. 1823 § 2 nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku o urlop ojcowski pracownika. Co jeśli pracownik złoży wniosek w terminie późniejszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu? Wówczas pracodawca nie ma obowiązku zaakceptowania wniosku. Na przykład pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego, jeśli wniosek został złożony na 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA