REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop ojcowski 2024 - wniose, ile płatny, do kiedy
Urlop ojcowski 2024 - wniose, ile płatny, do kiedy
Shutterstock

REKLAMA

Urlop ojcowski w 2024 wynosi 2 tygodnie. Do kiedy można go wykorzystać? Czy jest płatny 100%? Jak napisać wniosek?
rozwiń >

Urlop ojcowski – ile dni?

Urlop ojcowski wynosi 14 dni kalendarzowych. Kodeks pracy w art. 1823 § 1 precyzuje, że urlop ten przysługuje pracownikowi będącemu ojcem. Są to 2 tygodnie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop ten jest niezależny od ubezpieczenia matki ani przebywania jej na urlopach związanych z rodzicielstwem. Jeśli matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, ojciec może jednocześnie korzystać z urlopu ojcowskiego.

Autopromocja
Ważne

Liczba dni urlopu ojcowskiego nie zmienia się, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. Urlop ojcowski to zawsze 2 tygodnie. Ojciec bliźniaków czy trojaczków również ma 2 tygodnie urlopu.

Do kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to zmiana wprowadzona do Kodeksu pracy w 2023 roku. Była konieczna ze względu na dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych. Wcześniej pracownicy w Polsce mogli wnioskować o urlop ojcowski aż do ukończenia 2 roku życia dziecka. 

Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski w przypadku dziecka adoptowanego? W takiej sytuacji pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.

Przykład

Dziecko urodziło się 20 listopada 2023 roku. Ostatni dzień na skorzystanie z urlopu ojcowskiego to 19 listopada 2024 roku. Pracownik powinien więc złożyć wniosek najpóźniej 30 października 2024 r. Aby pracownik mógł wykorzystać urlop w pełnym wymiarze, musi rozpocząć urlop w dniu 6 listopada czyli wniosek musi być złożony 7 dni wcześniej.

Czy urlop ojcowski przepada? Tak. Niewykorzystany do ukończenia 12 miesiąca życia dziecka przepada.

Czy urlop ojcowski można dzielić?

Zgodnie z art. 1823 § 11 KP urlop ojcowski można dzielić. Pracownik ma dwie możliwości. Jest uprawniony do złożenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. jednego wniosku o 2 tygodnie urlopu bądź
 2. dwóch wniosków po 1 tygodniu urlopu.

Ile płatny jest urlop ojcowski?

Czy urlop ojcowski jest płatny? Urlop ojcowski jest urlopem płatnym 100% podstawy wymiaru zasiłku. Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Kto płaci za urlop ojcowski? Pracodawca nie płaci zasiłków z ubezpieczenia. Za urlop ojcowski płaci więc ZUS.

Wniosek o urlop ojcowski – jakie dokumenty?

Co zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego? W tym celu należy złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Przepisy prawa pracy określają termin na złożenie wniosku. Pracownik składa pismo nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Minimum tygodniowy termin na złożenie wniosku ma na celu zapewnienie pracodawcy czasu na przeorganizowanie pracy pod nieobecność pracownika.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe

Poradnik, który w praktyczny sposób wyjaśnia kwestie związane z udzielaniem pracownikom urlopów wypoczynkowych. Uwzględniono w nim najnowsze zmiany w prawie pracy, wprowadzone w pierwszym półroczu 2023 r.
Kup książkę

Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz planowany termin urlopu ojcowskiego w pełnym 14-dniowym wymiarze albo w 7-dniowej części.

Do wniosku wymaga się załączników w postaci:

 • odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka, wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, albo kopie tych dokumentów;
 • kopii prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (dotyczy dziecka adoptowanego)
 • oświadczenia pracownika – ojca o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części.

Wniosek o urlop ojcowski – wzór

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Oto wzór wniosku:

Wniosek o urlop ojcowski - wzór infor

Wniosek o urlop ojcowski - wzór infor

 

Infor.pl

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski: doc, pdf

Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego?

Kodeks pracy dokładnie w art. 1823 § 2 nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku o urlop ojcowski pracownika. Co jeśli pracownik złoży wniosek w terminie późniejszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu? Wówczas pracodawca nie ma obowiązku zaakceptowania wniosku. Na przykład pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego, jeśli wniosek został złożony na 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA